overzicht

Preventieakkoord Mentale Gezondheid is belangrijk, maar wel voor een volgend kabinet

jeugd GGZ 6

Gepubliceerd: 20-09-2021

Er bestaan al diverse activiteiten op het versterken van het mentaal welbevinden van jongeren en jongvolwassenen te verbeteren, maar een nationaal preventie akkoord voor mentale gezondheid zou daar een goed bijdrage aan leveren. Dat is de strekking van een brief van Staatssecretaris Blokhuis aan de Kamer, waarin hij zegt verdere mogelijkheden voor een dergelijk akkoord te laten onderzoeken. Het te sluiten akkoord zal zich dan vooral op jongeren en jongvolwassenen richten. Wel voegt de Staatssecretaris er aan toe dat het aan een volgend kabinet is om een dergelijk akkoord te sluiten.
De Staatssecretaris reageert daarmee op een petitie van Team Geestkracht, waarin om een dergelijk plan wordt gevraagd.

Team Geestkracht

Team Geestkracht  bestaat uit 15 tot 30 mensen tussen de 16 en 36 jaar met verschillende psychische kwetsbaarheden, of een verhoogd risico op een psychische kwetsbaarheid. Er doen jongvolwassenen mee die in een ggz-kliniek verbleven, jongeren die een poosje geen thuis hebben gehad en jongeren die als statushouder Nederland zijn binnengekomen.

In de petitie stellen zij dat de mentale gezondheid van kinderen en jongeren in een rap tempo achteruit gaat: ”Gesloten scholen zorgen voor isolatie, een gebrekkige sociale ontwikkeling en nog onbekende lange termijn effecten. Suïcidaliteit, eetstoornissen, drugsgebruik en depressie nemen allemaal toe bij kinderen en jongeren.”

Vervolgens constateert het team dat de jeugd-GGZ, de jeugdhulp en opvoedhulp een toename zien van suïcidaal gedrag en eetstoornissen onder kinderen en jongeren; de druk op het personeel in de jeugdhulp neemt toe en sociaal contact tussen kinderen neemt af door het wegvallen van onderwijs en de gesprekken per dag bij zelfmoordpreventie 113 bijna zijn verdubbeld.

”Toch blijft de focus vanuit de overheid op het beschermen en vaccineren van ouderen”, schrijft het team. In de petitie vragen zij dan ook om een direct plan van aanpak vanuit de overheid waarbij de volledige focus op de mentale gezondheid van kinderen en jongeren ligt. ”Met name nu, maar tevens een lange termijn-plan, over hoe we de jongeren die getroffen zijn door de coronacrisis gaan helpen weer op de been te komen.”

Staatssecretaris Blokhuis heeft nu dus toegezegd de mogelijkheden voor een preventie-akkoord mentale gezondheid, waarbij de focus zal liggen op jongeren en jongvolwassenen.

Lees de volledige tekst van de Kamerbrief.

Bronnen: Rijksoverheid / FNO / Petities.nl

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


13-07-2026 - Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten
07-07-2026 - NVvP initieert herziene richtlijn Verplichte zorg in de ggz
06-07-2026 - Dashboard wachttijden ggz openbaar
03-07-2026 - Dilemma’s bij AI in de psychologie
02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten

  • NVvP initieert herziene richtlijn Verplichte zorg in de ggz

  • Dashboard wachttijden ggz openbaar

  • Dilemma’s bij AI in de psychologie

  • Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio