overzicht

Ben ik echt?

filmrecensie Peacock

Peacock

Gepubliceerd: 14-07-2025

Hoe raak je jezelf kwijt en belandt je in een diepe existentiële crisis? En valt daar om te lachen? Leendert Douma recenseert de film Peacock van regisseur Bernard Wenger.

Is het depersonalisatie? Is het een dissociatieve identiteitsstoornis? Pleasegedrag of een bepaalde vorm van Cluster C-persoonlijkheidsproblematiek? Het leidt bij Matthias in ieder geval tot een angstaanjagende existentiële crisis, maar – spoiler alert! – hij weet zich daar op een poëtische manier uit te werken.

Daadkrachtig en intellectueel
Matthias - briljant gespeeld door Albrecht Schuch - is de hoofdpersoon uit de debuutfilm van de Oostenrijkse regisseur Bernard Wenger: Peacock. (De Duitse titel dekt de lading nog meer: Pfau – bin ich echt?.) Matthias werkt bij het bedrijf MyCompanion en laat zich dan inhuren als iemands beste vriend, vader, intellectueel gezelschap of zoon van een kinderloze zakenman. Het levert hilarische scenes op als Matthias een stoere piloot speelt tijdens de ‘breng-je-vader-mee-naar-school-dag’, een intellectuele kenner van klassieke muziek is of een daadkrachtige vriend die ter plekke een brandend golfkarretje blust.

Bizar satirisch
Dat doet een beetje denken aan de film Rent A Friend van Eddy Terstall uit het jaar 2000, maar Peacock gaat een stapje verder. Het ideetje van Terstall is in realiteit uitgegroeid tot big business, met name in Japan. Bernard Wenger is daar research gaan doen. Hij interviewde acteurs of enacters (hoe moet je zo iets noemen?) en hoorde schokkende dingen. Een van de huurbare vrienden biechtte iets op, zo vertelt hij in een interview aan het Belgische blad De Tijd. “Omdat die persoon de hele dag deed alsof hij iemand anders was, had hij het gevoel dat hij zichzelf niet meer kon zijn’, vertelt de cineast. Dat vond ik zo tragisch. Ik heb er een bizar satirisch verhaal rond gebouwd. Mijn hoofdpersonage is dus iemand die perfect weet hoe hij moet functioneren in de situaties waarvoor hij ingehuurd wordt. Maar in het dagelijkse leven en in zijn privérelaties raakt hij compleet het noorden kwijt, en op den duur begint hij zelfs te twijfelen of hij echt bestaat. [...] De focus van de film ligt op het idee dat je jezelf anders voorstelt dan je bent, en dat doe je enkel als je niet gelukkig bent met jezelf.”

Sympathiek personage
Stap voor stap ziet de kijker Matthias in crisis raken. Het vreemde is: Ondanks het fake gedrag, zijn kameleontische kwaliteiten en schijnbaar onverstoorbare houding, blijft Matthias een sympathiek personage. Hij overschreeuwt zichzelf niet, wordt nergens paniekerig. Eigenlijk is hij een nogal zachtaardige man. Het verhaal is gedrenkt in absurditeiten, maar je leeft echt met hem mee als zijn vriendin hem verlaat, hij zijn hondje ontdekt die – spoiler alert! – is verdronken in het zwembad en hoe op zijn werk het web zich vernauwt. De sfeer wordt steeds beklemmender en je begint je soms af te vragen: hallucineert Matthias nou of niet? Wat is de waarheid? En daarmee refereert Bernard Wenger duidelijk naar de wereld op social media, waar het ook alleen om uiterlijk succes draait. De pauwtjeshaan die met zijn veren pronkt... En waar authenticiteit ver te zoeken is.

Poëtische slotbeelden
Maar ook bij Matthias is er een rode lijn. Hij breekt op de zestigste verjaardag van een klant – voor wie hij de zoon moet spelen die zijn bewondering moet uitspreken in een gloedvolle speech. Nu ga ik niet verklappen hoe het afloopt in dat Duitse kasteel annex spa. Ik zeg alleen dat de slotbeelden uitermate poëtisch zijn. Uiteindelijk vindt Matthias de vrijheid. Maar vindt hij ook betekenis? En belangrijker: Vindt hij zijn identiteit? Daar gaan we niet achter komen.

 

Bekijk de trailer van Peacock

 

-

Lees alle filmrecensies op GGZ Totaal

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


03-12-2025 - Meer aandacht voor psychische problemen in ziekenhuis Zuyderland
02-12-2025 - Hulphond bewezen effectief bij PTSS, kindertherapie, stress en angst
01-12-2025 - Marco Bottelier in bestuur NVvP
01-12-2025 - Ggz gebruikt groen te weinig voor welzijn medewerkers
27-11-2025 - Carla van de Wiel bestuurder bij de Nederlandse ggz
26-11-2025 - Werkkaart herstel bij een psychose
25-11-2025 - Persoonlijkheid bepaalt depressie en suïciderisico bij ouderen
24-11-2025 - Oproep aan de politiek
24-11-2025 - Een pleidooi voor nieuwsgierigheid
24-11-2025 - Kijk niet kritiekloos naar One Flew Over The Cuckoo’s Nest
24-11-2025 - Dichters lijm
24-11-2025 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
24-11-2025 - Een stomp in de maag van 38 minuten lang
24-11-2025 - Meer aandacht voor het ondersteunen van volwassenen met autisme
24-11-2025 - De bibliotheek
21-11-2025 - MIND: ‘Mentale gezondheid mag niet buiten beeld raken in formatie’
21-11-2025 - Jaarlijks 275.000 mensen met eerste psychische aandoening
20-11-2025 - Mentale gezondheid studenten iets verbeterd
19-11-2025 - Handreiking informatieverstrekking aan gezinsvoogd
18-11-2025 - Digitale beslishulp CORAL beschikbaar
17-11-2025 - 28,2 miljoen voor mentale gezondheid in Drenthe
17-11-2025 - Henk Mathijssen wint Willem Nolen Prijs voor bipolaire stoornissen
14-11-2025 - Depressiezorg kan effectiever
13-11-2025 - Jongerentheater voor openheid over mentale gezondheid
12-11-2025 - Pilotopleiding Regionale patiënten- en cliëntenparticipatie
11-11-2025 - Transformatieplan Apeldoorn-Zutphen goedgekeurd
10-11-2025 - Afschuwelijke zaken voorkomen
10-11-2025 - ‘Het lost het probleem niet op als je het systeem, de ouders er niet bij neemt’
10-11-2025 - De laatste twee boeken van Irvin Yalom
10-11-2025 - De pogo in het zwart
10-11-2025 - Opvoedgedrag van ouders staat niet los van emotionele en gedragsproblemen bij kinderen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Meer aandacht voor psychische problemen in ziekenhuis Zuyderland

  • Hulphond bewezen effectief bij PTSS, kindertherapie, stress en angst

  • Marco Bottelier in bestuur NVvP

  • Ggz gebruikt groen te weinig voor welzijn medewerkers

  • Carla van de Wiel bestuurder bij de Nederlandse ggz

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio