overzicht

OCDnet.nl: overzichtelijke en volledige website met informatie over dwangstoornissen

Gepubliceerd: 27-07-2020

De hele dag je handen moeten wassen, alles voortdurend recht moeten leggen, alle kleren precies op de naad vouwen, continu alles tellen. Of zelfs als rechtgeaarde heteroseksueel toch almaar twijfelen of je niet homo bent; er zijn vele vormen van de dwangstoornis. Iedereen die ermee te maken heeft, kan sinds kort terecht op OCDnet.nl.

‘Er was veel te weinig goede informatie te vinden over dwangstoornissen’, zegt initiatiefnemer en psychiater Menno Oosterhoff in het persbericht over de nieuwe website. ‘Daarom hebben patiënten, hulpverleners en onderzoekers hun krachten gebundeld en is er nu, mede dankzij de subsidie van Voor Elkaar!, ons digitale platform OCDnet: een website met betrouwbare en actuele informatie over OCD.’

De website OCDnet.nl is overzichtelijk ingedeeld met algemene informatie over dwangstoornissen, specifieke informatie voor patiënten en hun naasten of voor professionals, en een apart deel met informatie over relevante onderzoeksuitkomsten. Er is ook een mogelijkheid om vragen te stellen aan deskundigen en wetenschappers kunnen er hun bevindingen publiceren.

Van mug naar olifant

OCD staat voor Obsessive Compulsive Disorder, in het Nederlands Obsessieve Compulsieve Stoornis (OCS), maar in het dagelijks taalgebruik dwangstoornis genoemd. ‘Het gaat daarbij eigenlijk over kleine onvolkomenheden die aanvoelen als onoverkomelijkheden. Zeg maar, een mug die een olifant wordt. Heel veel mensen leggen wel eens iets recht dat scheef ligt, of denken: heb ik het gas nu wel of niet uitgedraaid? Maar als je daar de hele dag mee bezig bent en het je gewone leven in de war schopt, dan hebben we het echt over een stoornis’, legt Oosterhoff uit.

Over Menno Oosterhoff

Menno Oosterhoff is niet alleen psychiater maar heeft zelf ook een dwangstoornis. ‘Mijn probleem was dat ik almaar bezig was met vragen als: wat moest ik nou ook alweer doen? Of: ik wou toch iets zeggen? Wat was dat ook alweer?

Gelukkig is dat nu allemaal goed onder controle. Maar ik ben geen psychiater geworden omdat ik dwanggedachten had. Dat staat daar los van. Ik ben mijn hele leven al gebiologeerd door het psychisch functioneren van mensen.’

Snel goede diagnose

‘Natuurlijk weten mensen met zo’n stoornis zelf ook wel dat er niks aan de hand is’, vervolgt de psychiater, ‘De wereld vergaat heus niet als er iets scheef ligt of kleren niet op de naad gevouwen zijn. Desondanks kunnen ze hun gedachten niet van zich afzetten en zijn ze er vaak uren per dag mee bezig. Op zich zijn er goede behandelingen, maar hoe eerder die starten, hoe beter. Nu duurt het soms jaren voordat er een goede diagnose wordt gesteld.’ OCDnet is er niet alleen voor patiënten, maar zeker ook voor hulpverleners en onderzoekers, zodat ook zij onderling kennis en informatie kunnen uitwisselen. ‘Bij mij duurde het elf jaar voor de diagnose OCD werd gesteld. Al die tijd heb ik geen goede behandeling gehad.’

Hanny Damwichers coördineerde de totstandkoming van de website en redigeerde alle teksten. Voor de website heeft ze allerlei bestaande informatiebronnen verzameld, nieuwe content geschreven en dit alles goed en overzichtelijk gerangschikt. ’Dat deed ik uiteraard samen met de redactie binnen de werkgroep OCDnet waarin deskundigen en patiënten vertegenwoordigd zijn. In goed overleg met elkaar en met de webdeveloper, hebben we gekeken welke informatie voor wie van belang is en hoe we dat het beste kunnen presenteren op de website.’

Begin

‘Voor mij is de website eigenlijk pas het begin van OCDnet’, zegt Oosterhoff. ‘We willen echt een platform zijn, een community worden, waarin hulpverleners en onderzoekers elkaar en patiënten en hun naasten kunnen informeren. Op OCDnet.nl kunnen patiënten hun vragen kunnen stellen aan deskundigen. Via OCDnet kunnen we ook cursussen aan behandelaars geven of webinars organiseren.’ Ondertussen hebben Menno en Hanny OCDcafé opgericht. Oosterhoff: ‘Dat is echt voor onderling contact tussen patiënten, of tussen ouders of partners van patiënten. Door corona doen we dat nu digitaal. En we hebben inmiddels ook speciale appgroepen.’

Digitale bijeenkomsten

Damwichers nam samen met Oosterhoff het initiatief tot dit onderlinge patiëntencontact. ‘Dat loopt allemaal via OCDcafe.nl. Nu we de bijeenkomsten digitaal moeten doen, was ik in eerste instantie bang dat het te afstandelijk zou blijven. Maar dat valt reuze mee. De belangstelling is groot en mensen hebben er echt veel aan. Het is heel fijn om zonder schaamte te kunnen vertellen over waar je mee zit. Dwangstoornissen klinken voor de buitenwereld soms toch een beetje gek, maar wij begrijpen elkaar. We kunnen er zelf ook wel om lachen hoor. Een beetje zelfspot kan geen kwaad.’

Bron: ZonMW

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


02-10-2026 - Onderzoeksagenda voor de ggz
01-10-2026 - MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten
28-09-2026 - Werk en psychische kwetsbaarheid
28-09-2026 - Kwetsbaar op eigen risico
28-09-2026 - Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?
28-09-2026 - Kinderspel
28-09-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
28-09-2026 - Een bundel ervaringen, de bipolaire stoornis van verschillende kanten belicht
28-09-2026 - Live online congres: Bij WAISe van Intelligentie
28-09-2026 - Kwetsbaar begin
28-09-2026 - De bibliotheek
25-09-2026 - Sterk door Werk verlengd tot 2030
24-09-2026 - Weinig beweging in cao-onderhandelingen
23-09-2026 - Exposuretherapie voor ouderen bij poh-ggz
22-09-2026 - De Groene GGZ-campagne: ontstressen in natuur
21-09-2026 - Leefstijlinterventie voor kinderen met psychische klachten
18-09-2026 - Eus van Someren ontvangt JJ Groen Prijs 2026
17-09-2026 - Eerste reactie van de Nederlandse ggz op Miljoenennota
16-09-2026 - Handreiking LVB in de ggz
15-09-2026 - Eerste stap naar landelijk dekkend aanbod vroege psychosezorg
14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek
10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoeksagenda voor de ggz

  • MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten

  • Werk en psychische kwetsbaarheid

    van de redactie
  • Kwetsbaar op eigen risico

    door Mathijs van Meerkerk
  • Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?

    door Stienke de Jager

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio