overzicht

Priovi, online therapie voor mensen met borderline, geeft hoopvolle resultaten

Wetenschap

Gepubliceerd: 22-04-2025

Minder dan een kwart van de mensen met borderline persoonlijkheidsstoornis (BPS) krijgt therapie die voldoet aan de richtlijnen. Een innovatieve digitale oplossing biedt nu nieuwe hoop. Dat schrijven Duitse wetenschappers in een recent gepubliceerd onderzoek.

Het onderzoek laat zien dat de digitale therapievorm, priovi genaamd, effectief én veilig kan zijn voor mensen met borderline persoonlijkheidsstoornis (BPS). De wetenschappers van onder meer het Universitair Ziekenhuis Schleswig-Holstein en de Universiteit van Bern onderzochten hoe deze digitale toepassing mensen met BPS kan ondersteunen.


Over Priovi?

Priovi is een digitale therapeutische tool gebaseerd op schematherapie – een psychotherapeutische benadering die vaak effectief blijkt bij BPS. In tegenstelling tot traditionele therapie, kunnen gebruikers zelfstandig aan de slag met Priovi, wanneer en waar zij maar willen. Overigens is Priovi geen afkorting, zoals het misschien lijkt, maar een merknaam.


De studie in het kort

Aan het onderzoek deden tussen mei en oktober 2022 in totaal 580 volwassen deelnemers met BPS mee. Van hen was 90% vrouw, 8% man en 2% identificeerde zich als genderdivers. De gemiddelde leeftijd lag rond de 29 jaar. Deelname was alleen mogelijk als men bereid was een noodplan op te stellen voor crisissituaties, zoals suïcidale gedachten.
De deelnemers werden willekeurig verdeeld in twee groepen: één groep kreeg toegang tot Priovi naast hun gebruikelijke zorg (zoals gesprekken met een psycholoog of huisarts), terwijl de andere groep alleen de gebruikelijke zorg kreeg, eventueel aangevuld met algemeen beschikbare zelfhulpinformatie.

Het ging om een zogenoemd ‘pragmatisch, dubbelblind, gerandomiseerd gecontroleerd onderzoek’ – de gouden standaard in klinisch onderzoek. De onderzoekers wisten tot het einde niet wie in welke groep zat, om de uitkomsten zo objectief mogelijk te houden.


Wat zijn de resultaten?

Na drie maanden gebruik van Priovi bleken deelnemers uit de interventiegroep (dus mét Priovi) een statistisch significante verbetering te tonen in hun symptomen. Deze verbetering werd gemeten met een vragenlijst speciaal voor borderlineklachten (BSL-23). Ook opvallend: het aantal zelfmoordpogingen lag drie keer lager in de groep die Priovi gebruikte (7 tegenover 21 pogingen in de controlegroep).

Andere ernstige bijwerkingen – zoals ziekenhuisopnames of levensbedreigende situaties – kwamen in beide groepen even vaak voor, wat aangeeft dat Priovi veilig gebruikt kan worden.


Waarom is dit belangrijk?

Borderline persoonlijkheidsstoornis is een ernstige psychische aandoening die gekenmerkt wordt door instabiele relaties, stemmingswisselingen, impulsiviteit en een negatief zelfbeeld. Hoewel therapie vaak helpt, krijgt een groot deel van de patiënten deze zorg niet – door wachtlijsten, kosten of stigma. Digitale oplossingen kunnen deze drempels verlagen.


Conclusie

De uitkomsten van dit onderzoek zijn hoopgevend. Ze laten zien dat digitale therapie zoals Priovi niet alleen de symptomen van BPS kan verlichten, maar ook het risico op ernstige incidenten kan verkleinen. Daarmee biedt deze technologie een waardevolle aanvulling op de bestaande geestelijke gezondheidszorg.

Het volledige (Engelstalige) onderzoek is hier te vinden:

Assmann, Nele et al.: A digital therapeutic for people with borderline personality disorder in Germany (EPADIP-BPD): a pragmatic, assessor-blind, parallel-group, randomised controlled trial.
The Lancet Psychiatry, Volume 12, Issue 5, 366 - 376
 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


30-05-2025 - MIND: Wijzigingen Wvggz verbeteren eigen regie niet
30-05-2025 - De relatie tussen hechtingsstijlen en narcisme: een onderzoek
28-05-2025 - IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!
28-05-2025 - Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen
28-05-2025 - Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis
27-05-2025 - De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’
26-05-2025 - Doorpakken graag!
26-05-2025 - Psychisch én lichamelijk: tijd voor integrale verpleegkunde
26-05-2025 - Ik weet dat je er bent, een integratieve begeleiding bij verslaving en herstel
26-05-2025 - Studies naar psychofarmaca verwaarlozen afkomst, en dat is een probleem
26-05-2025 - Verdriet
26-05-2025 - Een dun streepje toeval, hoe een psychiater mentaal herstelde en jou dat ook gunt
26-05-2025 - De podcasts
26-05-2025 - De bibliotheek
23-05-2025 - Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid
22-05-2025 - Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd
21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis
13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • MIND: Wijzigingen Wvggz verbeteren eigen regie niet

  • De relatie tussen hechtingsstijlen en narcisme: een onderzoek

  • IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!

  • Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen

  • Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio