overzicht

Priovi, online therapie voor mensen met borderline, geeft hoopvolle resultaten

Wetenschap

Gepubliceerd: 22-04-2025

Minder dan een kwart van de mensen met borderline persoonlijkheidsstoornis (BPS) krijgt therapie die voldoet aan de richtlijnen. Een innovatieve digitale oplossing biedt nu nieuwe hoop. Dat schrijven Duitse wetenschappers in een recent gepubliceerd onderzoek.

Het onderzoek laat zien dat de digitale therapievorm, priovi genaamd, effectief én veilig kan zijn voor mensen met borderline persoonlijkheidsstoornis (BPS). De wetenschappers van onder meer het Universitair Ziekenhuis Schleswig-Holstein en de Universiteit van Bern onderzochten hoe deze digitale toepassing mensen met BPS kan ondersteunen.


Over Priovi?

Priovi is een digitale therapeutische tool gebaseerd op schematherapie – een psychotherapeutische benadering die vaak effectief blijkt bij BPS. In tegenstelling tot traditionele therapie, kunnen gebruikers zelfstandig aan de slag met Priovi, wanneer en waar zij maar willen. Overigens is Priovi geen afkorting, zoals het misschien lijkt, maar een merknaam.


De studie in het kort

Aan het onderzoek deden tussen mei en oktober 2022 in totaal 580 volwassen deelnemers met BPS mee. Van hen was 90% vrouw, 8% man en 2% identificeerde zich als genderdivers. De gemiddelde leeftijd lag rond de 29 jaar. Deelname was alleen mogelijk als men bereid was een noodplan op te stellen voor crisissituaties, zoals suïcidale gedachten.
De deelnemers werden willekeurig verdeeld in twee groepen: één groep kreeg toegang tot Priovi naast hun gebruikelijke zorg (zoals gesprekken met een psycholoog of huisarts), terwijl de andere groep alleen de gebruikelijke zorg kreeg, eventueel aangevuld met algemeen beschikbare zelfhulpinformatie.

Het ging om een zogenoemd ‘pragmatisch, dubbelblind, gerandomiseerd gecontroleerd onderzoek’ – de gouden standaard in klinisch onderzoek. De onderzoekers wisten tot het einde niet wie in welke groep zat, om de uitkomsten zo objectief mogelijk te houden.


Wat zijn de resultaten?

Na drie maanden gebruik van Priovi bleken deelnemers uit de interventiegroep (dus mét Priovi) een statistisch significante verbetering te tonen in hun symptomen. Deze verbetering werd gemeten met een vragenlijst speciaal voor borderlineklachten (BSL-23). Ook opvallend: het aantal zelfmoordpogingen lag drie keer lager in de groep die Priovi gebruikte (7 tegenover 21 pogingen in de controlegroep).

Andere ernstige bijwerkingen – zoals ziekenhuisopnames of levensbedreigende situaties – kwamen in beide groepen even vaak voor, wat aangeeft dat Priovi veilig gebruikt kan worden.


Waarom is dit belangrijk?

Borderline persoonlijkheidsstoornis is een ernstige psychische aandoening die gekenmerkt wordt door instabiele relaties, stemmingswisselingen, impulsiviteit en een negatief zelfbeeld. Hoewel therapie vaak helpt, krijgt een groot deel van de patiënten deze zorg niet – door wachtlijsten, kosten of stigma. Digitale oplossingen kunnen deze drempels verlagen.


Conclusie

De uitkomsten van dit onderzoek zijn hoopgevend. Ze laten zien dat digitale therapie zoals Priovi niet alleen de symptomen van BPS kan verlichten, maar ook het risico op ernstige incidenten kan verkleinen. Daarmee biedt deze technologie een waardevolle aanvulling op de bestaande geestelijke gezondheidszorg.

Het volledige (Engelstalige) onderzoek is hier te vinden:

Assmann, Nele et al.: A digital therapeutic for people with borderline personality disorder in Germany (EPADIP-BPD): a pragmatic, assessor-blind, parallel-group, randomised controlled trial.
The Lancet Psychiatry, Volume 12, Issue 5, 366 - 376
 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio