overzicht

Het gevaar van thuis 

Door: Kim

gevaar van thuis

Gepubliceerd: 09-09-2019

 

Door: Kim

 

Ik ontmoette de wereld van de ggz op 26-jarige leeftijd. Een eetstoornis liet me binnen en gaf me de kans mezelf te ontdekken. Op een pijnlijke wijze, via een omweg langs mijn persoonlijkheidsstoornissen, ontmoette ik mijn trauma’s uit een ver verleden. Ik groeide op in onveiligheid met ouders die niet in staat waren om voor mij te zorgen. 

Binnen de ggz groeide ik opnieuw op. In de kliniek was het als thuis zijn. Niet zoals ik het kende, in tegendeel. Het was als een warm nest waar ik kind kon zijn. Deze kans benutte ik ten volle en een wereld ging voor mij open. Een wereld die ik nooit meer wilde verlaten! Een veilig thuis met therapeuten die vader en moeder werden zoals ik ze nooit had gehad. Samen eten. Structuur en duidelijkheid. Spelen en ontspannen. Geen alcohol. Geen scheldpartijen en mishandeling. Aandacht en oog voor mij. Liefde en zorg van volwassenen die het beste met me voor hadden. 

 

De angst voor veiligheid 

Ik zou bewijzen dat ik ziek genoeg was om niet te hoeven vertrekken. Ondanks dat ik gemotiveerd was om te herstellen van mijn stoornissen, en mijn eigen leven weer wilde oppakken, was er iets in mij dat er alles aan deed om dit te saboteren. Waarom zou ik hier in vredesnaam wegwillen?! Tegelijkertijd vertrouwde ik de situatie niet en vond ik het doodeng. Altijd wachtte ik op het moment dat het fout zou gaan en de veiligheid me weer werd ontnomen. Wanneer dit te lang duurde voor mijn gevoel deed ik het zelf. Ik stootte af en zocht weer nabijheid. 

Wat was het fijn om al die jaren eindelijk ergens bij te horen. Ik werd gehoord en gezien. Het was oké dat ik er was, samen met mijn emoties en mijn gebreken. Niet alles hoefde perfect te zijn en ik kon sterk zijn door me kwetsbaar op te stellen. In het verleden werd dit ongenadig hard afgestraft, verbaal of fysiek. Dit gebeurde niet in de ggz; hoe bond ik het ook maakte en hoe ik er soms ook gek genoeg naar kon ‘verlangen’. 

 

Afscheid nemen 

Het uiteindelijk toch afscheid moeten én kunnen nemen doet pijn. En zeg heel eerlijke lieve therapeuten: vonden jullie het ook niet moeilijk om mij te laten gaan en was ik voor sommige van jullie ook niet heel stiekem een beetje jullie ‘kindje’ geworden? Is dit niet het grote spanningsveld van de ggz: de enorme meerwaarde van de nabijheid die veel patiënten gemist hebben en die vervolgens weer losgelaten moet worden? Zowel voor de patiënt als de therapeut de uitdaging om te zoeken naar het juiste moment en de juiste manier … 

 

Veilig thuis 

Voor mij is het juiste moment aangebroken en ik heb de juiste manier gevonden. Ik ben nu veilig. Veilig thuis in mijn eigen hoofd en mijn eigen lichaam. Stap voor stap voel ik me veilig in mijn eigen omgeving, bij mijn vrienden en in mijn eigen leven. Ik draag het gemis en het verdriet. Ik bouw op de kennis en ervaring, de lessen en de waardevolle momenten, die ik dankzij de ggz heb gehad in de afgelopen zeven jaar. Ik laat los. Ik ben veilig, zonder jullie. Dank je wel ggz dat jullie me groot hebben gebracht! 

 

*****************************************

Dit is één van de tien verhalen die de jury koos uit de inzendingen van onze verhalenwedstrijd. Lees hier meer over de wedstrijd, de mening van de jury en de andere negen verhalen.

 

Overig nieuws


13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan
19-02-2026 - Ggz-kwintet: bijsturing begroting VWS nodig

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

  • Phitaal vraagt faillissement aan

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio