overzicht

“Geef patiënt meer invloed op de contractering”

contract

Gepubliceerd: 09-06-2026

Het huidige kabinet wil dat de vergoeding voor ongecontracteerde zorg volledig wordt afgeschaft. MIND wijst in haar inbreng aan de Kamer op het belang om voor de ggz zorgvuldige afspraken te maken hoe zorgverzekeraars in hun contractering de kwaliteit en toegankelijkheid van de zorg beter gaan borgen. En hoe zij de patiënt daarin meer invloed geven. Op 10 juni debatteert de Kamer met minister Hermans (VWS) over het zorgverzekeringsstelsel.

De minister wil met het voorgenomen beleid voorkomen dat zorgaanbieders zich enkel richten op patiënten/cliënten met een lichte zorgvraag, niet regionaal samenwerken waar nodig en zich op grote schaal onttrekken aan avond-, nacht- en weekenddiensten. Dit wordt het ‘eerlijk speelveld’ genoemd. Met de afschaffing van de vergoeding voor ongecontracteerde zorg, gaat de minister echter voorbij aan de AZWA-afspraak over dit ‘eerlijk speelveld’. Deze afspraak erkent dat er knelpunten zijn, maar zet nadrukkelijk in op zorgvuldige en samenhangende afweging van maatregelen, die gericht zijn op aanbieders die zich onttrekken aan redelijke voorwaarden.

Exclusiecriteria
MIND waarschuwt dat een ‘eerlijk speelveld’ en vooral ‘de bijdrage aan complexe ggz’ niet worden bereikt met het rigoureus afschaffen van ongecontracteerde ggz. Er zijn namelijk ook ggz-aanbieders die volledig gecontracteerd zijn en zich desondanks onttrekken aan dit eerlijke speelveld door lange lijsten met exclusiecriteria te hanteren of niet mee te doen aan crisisdiensten. Belangrijker is om het proces en de voorwaarden van contractering te verbeteren. En hierin vooral de cliënt te betrekken die kan aangeven welke zorg diegene nodig heeft. MIND roept in haar brief aan de Kamer dan ook op om de minister te wijzen op de AZWA-afspraak waarin gewerkt wordt aan gerichte interventies op ongewenst gedrag van aanbieders (ongeacht of zij gecontracteerd zijn) en het verbeteren van de voorwaarden van contractering.

Eigen risico
In hetzelfde debat zal ook over het eigen risico worden gesproken. MIND pleit voor een andere benadering van het eigen risico in de ggz, waarbij niet het kalenderjaar, maar het behandeltraject leidend is. En om af te zien van de verhoging en jaarlijkse indexering van het eigen risico. De huidige kabinetsplannen zijn voor mensen met ggz namelijk extra nadelig: het maximale bedrag van 150 euro per behandeling tot het maximum van 450 euro, geldt niet voor ggz. Naast de verhoging van het eigen risico van 460 euro in 2027 tot 520 euro in 2030, moeten mensen in de ggz dus vaak het eigen risico in één keer betalen. Bovendien betalen cliënten in de huidige systematiek vaak twee keer eigen risico voor één traject. Behandeltrajecten in de ggz lopen immers regelmatig over de jaargrens heen. Met de voorgenomen verhogingen kan dit in 2030 oplopen tot 1040 euro voor één traject. Dit vergroot de financiële druk en leidt aantoonbaar tot zorgmijding, uitstel en verergering van klachten.

Lees de inbreng van MIND voor het debat Zorgverzekeringsstelsel op 10 juni 2026.

Bron: MIND Platform

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg
02-06-2026 - Einde aan vergoeding niet-gecontracteerde zorg
01-06-2026 - Tbs-systeem zit verstopt
29-05-2026 - Rokende studenten hebben vaker mentale problemen
28-05-2026 - Meeste ggz-organisaties voldoen niet aan wettelijke plicht databeveiliging
27-05-2026 - Partijen positief over werkwijze uitstroom uit ggz in Noord-Holland
27-05-2026 - NIP: Tekort opleidingsplaatsen zet zorg onder druk
26-05-2026 - De Nederlandse ggz wil meer woonplekken voor mensen met psychische klachten
22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS

  • “Geef patiënt meer invloed op de contractering”

  • Netwerkzorg implementeren

  • Meer kans op PTSS bij diabetes

  • Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio