overzicht

Let op lotgenoten en vertel verhalen

van de redactie

lotgenoten verhalen

Gepubliceerd: 07-04-2026

Hoe ga je om met het onbevattelijke? ... Stel, je maakt iets mee dat zo absurd is dat je het met niemand kunt delen. Je gaat aan jezelf twijfelen, zoekt misschien traumaverwerking in geloof, kunst, seks, filosofie of literatuur. Maar niks helpt (dat laatste misschien wel, ik kom hier nog op terug). Je blijft alleen op de wereld. “Alles wat ik meemaakte, las of bekeek, speelde zich af in een wereld waarin niet was gebeurd wat mij was overkomen. Maar het was wel gebeurd, de wetten van de wereld hadden zichzelf overtreden waar ik bij stond, en er was geen weg terug.”

Dat schrijft Rob van Essen in zijn absurdistische roman De grote schoonmaak. De hoofdpersoon, Thomas, is niet alleen. Samen met zijn baas heeft hij gezien wat gebeurde. Dus het is wel degelijk gebeurd, het is geen waan. “Tenzij je ervan uitging dat we een gemeenschappelijke hallucinatie hadden gehad.”

Het speelt zich af in 1980 in een supermarkt in een wederopbouwwijk in Wageningen. Er komt een man promotie doen in een levensgroot pak Brixo schoonmaakmiddel. Aan het eind van de dag scheurt het pak en loopt het helemaal leeg. Er blijkt nooit een mens in te hebben gezeten!

“Ons leven was voorbij”, zegt Thomas. “Opeens bevonden we ons in een ander stadium, niet meer in het leven zelf, maar in een epiloog, waarin we wanhopig op zoek gingen naar een verklaring voor het absurde en onbegrijpelijke wat we hebben meegemaakt.” Ik ga hier niet helemaal uit de doeken doen wat volgt. Ga dat zelf lezen. Het is een heerlijk boek!

Van Essen beschrijft daarin regelmatig een gevoel van losstaan van de realiteit. Is dat paranoia? Is dat psychose? Een andere DSM-kwalificatie? Het gaat steeds slechter met Thomas, maar gaandeweg ontdekt hij twee dingen. Het eerste is de kracht van lotgenoten. Hij wordt herenigd met zijn baas en vindt in Engeland nog meer mensen die zoiets hebben meegemaakt. Het tweede is de kracht van het verhaal. De literatuur, zo je wil. Iemand weet hoe je een oproep kunt doen aan getuigen van iets vergelijkbaars, zonder voor gek te worden verklaard. Door wat je hebt meegemaakt te verpakken als fictie. “Dan zijn we dus personages in een verhaal”, zegt Thomas.

Ik denk dat de ggz zich deze twee lessen ook in de oren mag knopen. Let op lotgenoten en vertel verhalen. Dat zijn de beste manieren om er mee te dealen dat de realiteit soms kan ontsporen.

 

Leendert Douma | hoofdredacteur

 

In dit magazine:

LEUKK: een initiatief om samen te leren van data binnen de eetstoorniszorg

De zorg voor mensen met een eetstoornis in Nederland staat voor complexe uitdagingen, maar ook voor grote kansen. Binnen het samenwerkingsproject LEUKK bundelen ggz-instellingen hun krachten om met behulp van data structureel van elkaar te leren en verbeteren.

Treat people with kindness

Vorige week was het Wereld Autisme Dag. Peter van Cappelle komt daar graag nog even op terug. Want vaak is er onbegrip, van beide kanten. Dan is het misschien handig om een autismepas aan te vragen?

Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet

(advertentie)

Om niet te delen

Een gedicht van Josine Schuilenburg.

IFS voor kinderen en volwassenen

Judith de Roos bespreekt twee ‘IFS-boeken’: Innerlijk Werk(boek) van Denise Matthijssen en het prentenboek Alle delen welkom. Herstellen van trauma en innerlijke harmonie creëren met het Internal Family Systems-model (IFS van Richard Swartz. Ze krijgt hulp van Jules (13 jaar), Zaya (11) en  Lyssa (8).

Probleemgedrag is vaak een emotieregulatieprobleem

(advertentie)

De zin van het leven, praktische filosofie in digitale tijden

Is de taal van de filosofie wel dezelfde als de taal van de ggz? Johan Atsma recenseert De zin van het leven, praktische filosofie in digitale tijden van Pascal Chabot.

Aangrijpend ‘Shakespearedrama’ over Gilles de la Tourette

Nog steeds is er meer bewustwording nodig over het Syndroom van Tourette. Leendert Douma recenseert de film I Swear van regisseur Kirk Jones.

De bibliotheek

Nieuwe boeken door, voor of over de ggz. Dit keer: lessen van overlevers voor meer veerkracht, een fysiologische kijk op stress, compassie voor jezelf, gevolgen van onveilige jeugd, gezelschappelijke psychiatrie en lessen van vogels.

En verder:

Utrecht blijkt succesvol in aanpak onbegrepen gedrag

Gezinsgerichte traumabehandeling versnelt herstel na huiselijk geweld

Rijgeschiktheidskeuring bij autisme definitief afgeschaft

FNV: Onderhandelingen cao ggz beginnen teleurstellend

TOPGGz keurmerk voor eetstoornissen-kliniek

Phitaal maakt doorstart

Geen invloed van stress of eenzaamheid op ontwikkelen kanker

Verbeterde zorgstandaard Herstelondersteuning

GGZe en VGZ sluiten meerjarencontract

Nieuwe bestuurder Zorg & Veiligheid bij de Nederlandse ggz

GGZ inGeest opent beweegpad in naastgelegen bos

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio