overzicht

Midden in het leven

muziekrecensie

Alexander-Wolfe-Everythinglessness

Gepubliceerd: 09-02-2026

De spotlight op mentale problemen, maar op zo’n manier dat je er beter uitkomt. Leendert Douma recenseert het album Everythinglessness van Alexander Wolfe.

Het heeft ongeveer zes jaar geduurd voordat Alexander Wolfe met zijn vijfde album op de proppen kwam. De singer-songwriter uit het Engelse Cambridge raakte in een mentale crisis en moest worden opgenomen in een kliniek. Daar begon hij te reflecteren op het begrip masculiniteit en de rol van jongens en jonge mannen in de maatschappij van vandaag. Hij schreef er songs die terecht zijn gekomen op het bijzondere album Everythinglessness.

Het is een plaat waarvoor je de tijd moet nemen, eentje die beslist niet geschikt is voor de vluchtigheid van Spotify en al helemaal niet voor de shuffle-functie. Je moet Everythinglessness luisteren van begin tot eind, inclusief de Prelude en de verschillende ‘interludes’. Wolfe maakte geen conceptplaat of rond verhaal, maar de veertien songs vormen één geheel. Thematisch loopt er een lijn tussen de gespiegelde nummers The Toughening en The Softening. In het eerste leer je om stoer en sterk te zijn (“You mustn’t let your mother hear you cry”) en in het laatste zie je juist hoe je je emoties mag tonen (“I want to cry on the shoulders of the people I love”). Het meest duidelijk is Alexander Wolfe in het nummer Talk. Praat erover als je mentale problemen hebt. Of in Wolfe’s woorden: “I don’t know what to tell you man, all I know is what you’ve got to do is talk!” Een open deur, misschien, maar de opwekkende, troostende manier waarop hij dit zingt maakt het een hoopvol lied. Eigenlijk geldt dat voor de hele trits van veertien songs. Je hoort er telkens iets medemenselijks of iets therapeutisch in.

Maar soms gaat het door merg en been, bijvoorbeeld als je door de ogen van Wolfe een dierbare langzaam ziet heengaan in het ijzingwekkende Her Final Breath. Het is vijf minuten en zestien seconden puur en intiem verdriet. En een nummer als Please Don’t Tell My Mother klinkt als het zwartste moment van wanhoop, als er geen uitweg meer mogelijk lijkt. Gelukkig wordt het gevolgd door Signs Of Life over een ontmoeting met een gelijkgestemd mens, zoveel beter dan drugs of antidepressiva. “Let’s get out of here”, zingt Wolfe als er een voorzichtige dansbeat start.  

De muziek is werkelijk prachtig. Alexander Wolfe heeft een wat lichte stem, maar kan heel soulful zingen, en met de intensiteit van een – pak ‘m beet – Bruce Springsteen of Johnny Cash. De sfeer in de nummers heeft iets sombers, regenachtigs zoals Engelse bands als The Blue Nile die goed kunnen neerzetten. En er is continu een associatie met het werk van Kate Bush. Net als zij gebruikt Alexander Wolfe subtiele samples en stukken omgevingsgeluid in zijn muziek. Je hoort een kerkkoor voorbijkomen, maar ook antwoordapparaten, gefluisterde conversaties, ademen en zuchten of geluiden uit de natuur. Alles bruist en tintelt. Daardoor is het of Everythinglessness midden in het leven staat en dat is mooi.

Neem de tijd voor deze plaat. Het gebeurt niet vaak dat je iets zo intiems, open en weldadigs hoort. Alexander Wolfe zet de spotlight op mentale problemen, maar op zo’n manier dat je er hoe dan ook beter uitkomt.

 

Beluister Everythinglessness van Alexander Wolfe hier (Spotify)

 

-

Lees ook:

Ironisch over identiteit en mentale problemen (over Andy Blade)

De meest therapeutische band van de britpop-scene(over Suede)

Donker, depressief en bloedmooi (over Ethel Cain)

Lees ook andere artikelen over muziek en mentale gezondheid

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme
29-04-2026 - Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz
28-04-2026 - Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ
24-04-2026 - Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz
23-04-2026 - Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Hakken

    van de redactie
  • Van vastlopen door autisme naar een passende baan

    door Stienke de Jager
  • Lekker depressief zijn

    column van Mathijs van Meerkerk
  • Het veranderende vrouwenbrein

    (advertentie)
  • Heus

    een gedicht van Josine Schuilenburg

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio