overzicht

Rechtszaak tegen Staat en zorgverzekeraars om te lange wachtlijsten in ggz

rechtszaak

Gepubliceerd: 31-05-2024

De Stichting Recht op ggz bereidt een rechtszaak voor tegen de Staat en tegen zorgverzekeraars. Volgens de stichting kopen zorgverzekeraars te weinig ggz in, waardoor ze niet voldoen aan hun zorgplicht. En de overheid zou schuldig zijn aan de lange wachtlijsten in de ggz omdat die niet voldoende geld beschikbaar stelt.

Dat meldt de NOS op 30 mei. Stichting Recht op ggz (voorheen Red de ggz) bestaat uit psychiatrisch patiënten, familieleden en zorgprofessionals. De klacht van de stichting, voorheen Red de GGZ, is dat de lange wachtlijsten niet meer aanvaardbaar zijn en hierdoor mensenrechten van psychiatrische patiënten geschonden worden. Hun recht op toegang tot de gezondheidszorg wordt hen ontzegd. Van de bijna tachtigduizend patiënten op de wachtlijst krijgt ruim de helft niet hulp binnen de Treeknorm. Vaak gaat het om de meest kwetsbare groep patiënten die kampt met onder meer trauma en ernstige depressies.

Plafond in zicht

Volgens psychiater Manon Kleijweg van de stichting Recht op GGZ ontstaan de torenhoge wachtlijsten door teveel niet-gecontracteerde zorgverleners plus de omzetplafonds die ggz-instellingen krijgen. “Soms horen behandelaars al in mei van de werkgever dat zij de rest van het jaar geen nieuwe patiënten meer mogen aannemen van een bepaalde verzekeraar omdat dat plafond in zicht is”, aldus Kleijweg. Meerdere keren per jaar zijn er onderhandelingen voor meer geld, maar die nemen veel tijd in beslag.

MIND

De stichting hoopt een collectieve rechtszaak te voorkomen, maar als de huidige inspanningen – zoals demonstraties, petities en gesprekken – te weinig opleveren, komt de zaak mogelijk eind 2024 al voor de rechter. MIND ondersteunt de gang naar de rechter. ‘Zorgverzekeraars moeten meer zorg inkopen om aan de vraag te voldoen. En het systeem met omzetplafonds leidt tot patiëntenstops en dus langere wachtlijsten. Behandelcapaciteit wordt zo niet benut en veel aanbieders komen niet eens in gesprek met zorgverzekeraars voor een contract’, aldus MIND. De belangenvereniging spant zelf geen zaak aan.  

 

Lees ook andere artikelen over wachtlijsten

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


02-10-2026 - Onderzoeksagenda voor de ggz
01-10-2026 - MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten
28-09-2026 - Werk en psychische kwetsbaarheid
28-09-2026 - Kwetsbaar op eigen risico
28-09-2026 - Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?
28-09-2026 - Kinderspel
28-09-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
28-09-2026 - Een bundel ervaringen, de bipolaire stoornis van verschillende kanten belicht
28-09-2026 - Live online congres: Bij WAISe van Intelligentie
28-09-2026 - Kwetsbaar begin
28-09-2026 - De bibliotheek
25-09-2026 - Sterk door Werk verlengd tot 2030
24-09-2026 - Weinig beweging in cao-onderhandelingen
23-09-2026 - Exposuretherapie voor ouderen bij poh-ggz
22-09-2026 - De Groene GGZ-campagne: ontstressen in natuur
21-09-2026 - Leefstijlinterventie voor kinderen met psychische klachten
18-09-2026 - Eus van Someren ontvangt JJ Groen Prijs 2026
17-09-2026 - Eerste reactie van de Nederlandse ggz op Miljoenennota
16-09-2026 - Handreiking LVB in de ggz
15-09-2026 - Eerste stap naar landelijk dekkend aanbod vroege psychosezorg
14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek
10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoeksagenda voor de ggz

  • MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten

  • Werk en psychische kwetsbaarheid

    van de redactie
  • Kwetsbaar op eigen risico

    door Mathijs van Meerkerk
  • Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?

    door Stienke de Jager

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio