overzicht

Regels voor autorijden na eenmalige psychose worden aangepast

Gepubliceerd: 16-02-2018

Op verzoek van de minister van IenW heeft de Gezondheidsraad geadviseerd over de rijgeschiktheid van bestuurders in rijbewijsgroep 1 die hersteld zijn na een eenmalige psychotische episode. Tot nu toe was het deze bestuurders tot twee jaar na hun psychose wettelijk gezien alleen toegestaan auto te rijden voor privégebruik. Een deel van hen kan daardoor niet deelnemen aan het arbeidsproces.

De minister is voornemens hen de mogelijkheid te geven om op basis van een gunstig psychiatrisch rapport ook geschikt te kunnen worden verklaard voor beperkt beroepsmatig gebruik: maximaal vier uur per dag en uitgezonderd beroepsmatig personenvervoer (bijvoorbeeld als taxichauffeur) en het onder toezicht doen besturen van derden (bijvoorbeeld rijles geven). De vaste commissie Rijgeschiktheid van de Gezondheidsraad heeft geen bezwaar tegen dat voornemen.

Wat voorafging

De regelgeving voor rijgeschiktheid van bestuurders die na een eenmalige psychotische episode hersteld zijn, is vastgelegd in de Regeling Eisen Geschiktheid. In mei 2016 heeft de Gezondheidsraad voor het laatst geadviseerd over rijgeschiktheid na een eenmalige psychotische episode, in het advies Rijgeschiktheid bij stemmingsstoornissen, ADHD en schizofrenie en psychosen, en het addendum daarbij. De raad volgde daarin de aanbevelingen die de NVvP in 2014 gaf in de adviesnota Rijgeschiktheid bij stemmingsstoornissen, ADHD en schizofrenie en psychose. Ten aanzien van een eenmalige psychotische episode waren deze aanbevelingen:
* Bestuurders in rijbewijsgroep 1 kunnen al na zes recidiefvrije maanden, in plaats van de eerder geldende twee jaar, rijgeschikt verklaard worden voor privégebruik.
* Bestuurders in rijbewijsgroep 2 kunnen na twee recidiefvrije jaren rijgeschikt verklaard worden.
* Beroepsmatig gebruik in rijbewijsgroep 1 is pas toegestaan als de bestuurder voldoet aan de eisen die gelden voor rijbewijsgroep 2.

In 2016 is de REG2000 naar aanleiding van dit advies aangepast.

Verzoek NVvP

In oktober 2017 schreef de NVvP in een brief aan de minister dat zij niet bedoeld heeft alle beroepsmatig vervoer in rijbewijsgroep 1 uit te sluiten, maar slechts personenvervoer, zoals werken als taxichauffeur, en het doen besturen van een auto door een derde, zoals het geven van autorijles. De NVvP stelt dat door de huidige beperking van de rijgeschiktheid tot privégebruik een groep mensen die hersteld zijn van hun psychose ten onrechte niet kan deelnemen aan het arbeidsproces. Deze groep, bestaande uit bijvoorbeeld wijkverpleegkundigen of servicemonteurs, heeft namelijk een auto nodig om naar cliënten of opdrachtgevers te reizen. Daarom heeft de NVvP het verzoek gedaan om bestuurders in rijbewijsgroep 1 alsnog de mogelijkheid te geven om op basis van een gunstig psychiatrisch rapport geschikt te kunnen worden verklaard voor beperkt beroepsmatig gebruik: maximaal vier uur per dag en uitgezonderd beroepsmatig personenvervoer en het onder toezicht doen besturen van derden.

De gezondheidsraad heeft dus geen bezwaar tegen dit advies, naar alle waarschijnlijkheid zal de Minister dan oo akkoord gaan.

Bron: Gezondheidsraad

 

Vond je dit interessant? Misschien is een abonnement op het gratis maandelijkse e-magazine dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie

  • NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond

  • Beestachtige ggz

    van de redactie
  • Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is

    door Mathijs van Meerkerk
  • Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken

    Johan Atsma in gesprek met Esther Verhoek

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio