overzicht

Regels voor autorijden na eenmalige psychose worden aangepast

Gepubliceerd: 16-02-2018

Op verzoek van de minister van IenW heeft de Gezondheidsraad geadviseerd over de rijgeschiktheid van bestuurders in rijbewijsgroep 1 die hersteld zijn na een eenmalige psychotische episode. Tot nu toe was het deze bestuurders tot twee jaar na hun psychose wettelijk gezien alleen toegestaan auto te rijden voor privégebruik. Een deel van hen kan daardoor niet deelnemen aan het arbeidsproces.

De minister is voornemens hen de mogelijkheid te geven om op basis van een gunstig psychiatrisch rapport ook geschikt te kunnen worden verklaard voor beperkt beroepsmatig gebruik: maximaal vier uur per dag en uitgezonderd beroepsmatig personenvervoer (bijvoorbeeld als taxichauffeur) en het onder toezicht doen besturen van derden (bijvoorbeeld rijles geven). De vaste commissie Rijgeschiktheid van de Gezondheidsraad heeft geen bezwaar tegen dat voornemen.

Wat voorafging

De regelgeving voor rijgeschiktheid van bestuurders die na een eenmalige psychotische episode hersteld zijn, is vastgelegd in de Regeling Eisen Geschiktheid. In mei 2016 heeft de Gezondheidsraad voor het laatst geadviseerd over rijgeschiktheid na een eenmalige psychotische episode, in het advies Rijgeschiktheid bij stemmingsstoornissen, ADHD en schizofrenie en psychosen, en het addendum daarbij. De raad volgde daarin de aanbevelingen die de NVvP in 2014 gaf in de adviesnota Rijgeschiktheid bij stemmingsstoornissen, ADHD en schizofrenie en psychose. Ten aanzien van een eenmalige psychotische episode waren deze aanbevelingen:
* Bestuurders in rijbewijsgroep 1 kunnen al na zes recidiefvrije maanden, in plaats van de eerder geldende twee jaar, rijgeschikt verklaard worden voor privégebruik.
* Bestuurders in rijbewijsgroep 2 kunnen na twee recidiefvrije jaren rijgeschikt verklaard worden.
* Beroepsmatig gebruik in rijbewijsgroep 1 is pas toegestaan als de bestuurder voldoet aan de eisen die gelden voor rijbewijsgroep 2.

In 2016 is de REG2000 naar aanleiding van dit advies aangepast.

Verzoek NVvP

In oktober 2017 schreef de NVvP in een brief aan de minister dat zij niet bedoeld heeft alle beroepsmatig vervoer in rijbewijsgroep 1 uit te sluiten, maar slechts personenvervoer, zoals werken als taxichauffeur, en het doen besturen van een auto door een derde, zoals het geven van autorijles. De NVvP stelt dat door de huidige beperking van de rijgeschiktheid tot privégebruik een groep mensen die hersteld zijn van hun psychose ten onrechte niet kan deelnemen aan het arbeidsproces. Deze groep, bestaande uit bijvoorbeeld wijkverpleegkundigen of servicemonteurs, heeft namelijk een auto nodig om naar cliënten of opdrachtgevers te reizen. Daarom heeft de NVvP het verzoek gedaan om bestuurders in rijbewijsgroep 1 alsnog de mogelijkheid te geven om op basis van een gunstig psychiatrisch rapport geschikt te kunnen worden verklaard voor beperkt beroepsmatig gebruik: maximaal vier uur per dag en uitgezonderd beroepsmatig personenvervoer en het onder toezicht doen besturen van derden.

De gezondheidsraad heeft dus geen bezwaar tegen dit advies, naar alle waarschijnlijkheid zal de Minister dan oo akkoord gaan.

Bron: Gezondheidsraad

 

Vond je dit interessant? Misschien is een abonnement op het gratis maandelijkse e-magazine dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


02-10-2026 - Onderzoeksagenda voor de ggz
01-10-2026 - MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten
28-09-2026 - Werk en psychische kwetsbaarheid
28-09-2026 - Kwetsbaar op eigen risico
28-09-2026 - Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?
28-09-2026 - Kinderspel
28-09-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
28-09-2026 - Een bundel ervaringen, de bipolaire stoornis van verschillende kanten belicht
28-09-2026 - Live online congres: Bij WAISe van Intelligentie
28-09-2026 - Kwetsbaar begin
28-09-2026 - De bibliotheek
25-09-2026 - Sterk door Werk verlengd tot 2030
24-09-2026 - Weinig beweging in cao-onderhandelingen
23-09-2026 - Exposuretherapie voor ouderen bij poh-ggz
22-09-2026 - De Groene GGZ-campagne: ontstressen in natuur
21-09-2026 - Leefstijlinterventie voor kinderen met psychische klachten
18-09-2026 - Eus van Someren ontvangt JJ Groen Prijs 2026
17-09-2026 - Eerste reactie van de Nederlandse ggz op Miljoenennota
16-09-2026 - Handreiking LVB in de ggz
15-09-2026 - Eerste stap naar landelijk dekkend aanbod vroege psychosezorg
14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek
10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoeksagenda voor de ggz

  • MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten

  • Werk en psychische kwetsbaarheid

    van de redactie
  • Kwetsbaar op eigen risico

    door Mathijs van Meerkerk
  • Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?

    door Stienke de Jager

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio