overzicht

Robot Mario helpt patiënten met dementie

Gepubliceerd: 19-10-2017

Kunnen machines menselijke toewijding vervangen? De Duitsers zijn sceptisch, maar in Groot-Brittannië, Ierland en Italië komen er positieve reacties na tests met zorgrobot Mario. De software voor de robots komt uit ……….. Duitsland, namelijk van de Universität Passau.

“Om het heel provocerend te zeggen: deze robots zouden zich in sommige gevallen beter om patiënten met dementie bekommeren dan een overspannen thuishulp”, aldus Prof. Dr. Siegfried Handschuh over de robots.

Zijn onderzoeksteam heeft een jaar lang de robots met dergelijke patiënten getest. In Groot-Brittanïe deelden de mensen hun huis met de machine. Het team ontwikkelde ook de software die Mario ‘begrip’ verleent: voor spraak, maar ook voor de gemoedstoestand van de betreffende patiënten.

In het algemeen positieve terugkoppeling
Van augustus 2016 tot augustus 2017 begeleidden de robots patiënten in Ierland, Italië en Groot-Brittannië. De terugkoppelingen waren in het algemeen positief. Mensen met dementie mogen Mario wel: ze hebben er plezier in te interageren met de robot, terwijl de onderzoekers hadden verwacht dat de robot op meer scepsis zou stuiten.

Mario is ontwikkeld in het gelijknamige onderzoeksproject waarbij Mario staat voor ‘Managing active and healthy aging with use of caring service robots’. Aan dit project nemen onderzoekers uit Ierland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Griekenland, Italië en Duitsland deel, in nauwe samenwerking met thuishulpen, ziekenhuizen en robotfabrikanten. Een ethische commissie onder leiding van penvoerder National University of Ireland in Galway begeleidt het werk van de onderzoekers.

Dat robots als ondersteunende assistenten in de zorg worden gebruikt, bijvoorbeeld voor inspannende tilwerkzaamheden, kunnen veel Duitsers zie volgens een enquête wel voorstellen. Ze hebben meer moeite met het idee dat de machines mogelijk ook de menselijke toewijding kunnen vervangen.

Interactie van robot en patiënt met dementie
En juist daar is Mario toe in staat. Omdat hij niet moe wordt kan Mario bijvoorbeeld vragen stellen als “Heb je je medicijnen al ingenomen?” Of als hij op de gemoedstoestand van de betreffende patiënt reageert. Als de robot bijvoorbeeld heeft geleerd dat de patiënt elke dag ’s morgens huilt omdat hij of zij aan zijn of haar echtgenote of echtgenoot denkt, kan de robot daarop reageren. Hij kan troosten of afleiden. Hij kann bijvoorbeeld foto’s van mooie herinneringen tonen.

Dat klinkt koud en banaal. Maar dit kan het leven van sommige hulpbehoevende mensen vergemakkelijken of zelfs redden. De robot heeft de toestand van de patiënt steeds in het oog en kan doelgericht het verplegend personeel alarmeren zodra hij ernstige veranderingen vaststelt. Dat kann ook het geval zijn met veranderingen die op het eerste gezicht positief lijken. Nemen we als voorbeeld een vrouw die elke morgen huilt. Doet ze dat op een ochtend niet, dan kan ook dat een alarmsignaal zijn.

In 2018 op de markt
Het project eindigt in januari 2018 en dan moeten de robots ook op de markt komen. Ze zouden betaalbaar moeten zijn. De wetenschappers werken daarom met een iets ouder model robot, de Kompai 2 van de Franse firma Robosoft, die is voorzien van de software uit Passau.

De deskundigen in de Zuidduitse stad zijn specialisten op het gebied van Natural Language Processing, een technologie die het mogelijk moet maken dat mens en machine niet alleen met elkaar kunnen communiceren maar ook leren elkaar te begrijpen. Mario verstaat niet alles, met name wanneer iemand een sterk dialect spreekt. Maar het doet mensen toch plezier met hem te communiceren.


Bron: www.at-aandrijftechniek.nl

Overig nieuws


06-07-2026 - Dashboard wachttijden ggz openbaar
03-07-2026 - Dilemma’s bij AI in de psychologie
02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Dashboard wachttijden ggz openbaar

  • Dilemma’s bij AI in de psychologie

  • Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie

  • NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond

  • Beestachtige ggz

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio