overzicht

Labelen met ADHD en ASS

boekrecensie

Labelen met ADHD en ASS

Gepubliceerd: 22-12-2025

Een pleidooi voor een casuïstische benadering, waarbij labels op een geïnformeerde en doordachte manier ingezet worden. Johan Atsma recenseert het boek Labelen met ADHD en ASS. Wetenschap, nut en risico van psychiatrische classificaties van Sander Werkhoven, Joel Anderson, Ingrid Robeyns en Branko van Hulst.

ADHD en ASS zijn termen die tegenwoordig te pas en te onpas worden gebruikt. Van oorsprong zijn het classificaties van gedrag met hun oorsprong in de DSM 5, het standaard diagnostiek boek dat ooit is bedacht om met zijn allen dezelfde taal te spreken waar het gaat over psychiatrische aandoeningen. Dit boek Labelen met ADHD en ASS van Werkhoven, Anderson Robeyns en van Hulst wil een doorbraak teweeg brengen in de discussie rondom deze termen, en de controverse die is ontstaan rondom DSM-classificaties in het algemeen.

Langs elkaar praten
ADHD en ASS vormen in die discussie een duidelijk voorbeeld van waar DSM-classificaties toe kunnen leiden - in zowel positieve als negatieve zin. “We richten ons in de eerste plaats op zorgprofessionals, die we een handvat willen geven om geïnformeerd en verstandig om te gaan met classificaties. We zullen laten zien dat zowel voorstanders als tegenstanders van de classificaties ADHD en ASS zich op geldige redenen kunnen baseren, maar vaak langs elkaar heen praten en denken in termen van valse tegenstellingen”, aldus de auteurs.

Vier vragen
Om die tegenstellingen wind uit de zeilen te nemen probeert dit boek antwoord te geven op vier centrale vragen:

- Vraag 1: Wat is de wetenschappelijke status van de classificatie ADHD en ASS?
- Vraag 2: welk nut en risico hebben de classificaties ADHD en ASS in de opvoedkundige en de klinische praktijk?
- Vraag 3: Wat zijn de effecten van classificaties op individuen die ze krijgen?
- Vraag 4: Hoe verder?

In het plan van aanpak. aan het begin van dit boek, wordt al direct de belangrijkste les omschreven die het schrijven van dit boek heeft opgeleverd: “De belangrijkste les van dit boek is misschien wel dat er enorme verschillen zijn tussen de levens die achter de diagnostische labels schuilen.” Dit besef zal in de uitwerking van de vier centrale vragen steeds een belangrijke rol spelen.

Ontschuldiging en acceptatie
De wetenschappelijke context van de DSM wordt uitgebreid doorgelicht waarbij belangrijke conclusies worden getrokken: DSM classificaties geven geen verklaringen en voorspellen weinig.

In opvoedkundige en therapeutische context blijkt duiding en begrip van belang te zijn, ze geven houvast in een complexe en veelzijdige werkelijkheid. Ontschuldiging en acceptatie zijn  belangrijke elementen bij het gebruik van de classificaties. Ze kunnen praktische handvatten geven voor kinderen en hun ouders. Maar aan de andere kant kan een classificatie leiden tot allerlei negatieve gevolgen, waar met name de verschillen die er zijn binnen een groep met deze classificatie worden veronachtzaamd. De classificaties hebben een te beperkte voorspellende waarde voor het opstellen van behandelingsprotocollen en ze kunnen ook nog eens een blokkade vormen voor het leren verantwoordelijkheid nemen voor bepaald gedrag. Ze kunnen zelfs leiden tot vervreemding.

Maatschappelijke context
Ook in de maatschappelijke context leidt de classificatie ADHD en ASS tot positieve en negatieve gevolgen. Het kan bijvoorbeeld zorgen voor een belangrijke rol in het streven naar een inclusieve maatschappij waarin ook atypische kinderen kunnen meekomen. Maar ook kan het leiden tot wat wordt genoemd  “[…] concept creep. Het steeds verder uitdijen en opschuiven van bestaande concepten zodat grotere groepen eronder vallen.”

Financiering van zorg
In administratieve en institutionele context hebben classificaties nut om onder meer zorgvragen in kaart te brengen en te vergelijken en daarmee voorzieningen te optimaliseren, maar ze kunnen ook in de context van schaarse middelen een te grote rol gaan spelen. Classificaties gaan in toenemende mate een basis vormen voor de financiering van zorg en ondersteuning en dat levert allerlei problemen op.

Casuïstische benadering
De vier basisvragen worden helder en inzichtelijk en in een duidelijke structuur behandelt en dat leidt uiteindelijk tot een heldere conclusie die kort samengevat luidt: “We pleiten daarom voor een casuïstische benadering, waarbij labels op een geïnformeerde en doordachte manier ingezet worden (en soms nadrukkelijk niét gebruikt worden), zodat er gebruikgemaakt kan worden van de positieve functies en effecten ervan en de nadelen zoveel mogelijk worden ingeperkt .”

Dit boek kan daarvoor als basis uitstekend worden gebruikt! Voor een ieder die werkzaam is in het veld en/of te maken heeft met de classificaties ADHD en ASS vormt dit boek een belangrijk hulpmiddel om het denken erover te versterken en inhoud te geven.

 

Sander Werkhoven, Joel Anderson, Ingrid Robeyns, Branko van Hulst - Labelen met ADHD en ASS, wetenschap, nut en risico van psychiatrische classificaties
Uitgeverij Boom
158 pagina’s inclusief noten en referentielijst
Prijs: € 24,95
ISBN 978 90 2447 295 6

 

-

Lees ook andere recensies van Judith de Roos en Johan Atsma

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio