overzicht

Persoonlijkheid bepaalt depressie en suïciderisico bij ouderen

GGZtotaalDONDERWOLKDEPRI

Gepubliceerd: 25-11-2025

Depressie en suïcidaal gedrag komen vaak voor bij ouderen, maar zijn niet altijd goed te herkennen. Veel ouderen die voor het eerst in hun leven depressief worden of een suïcidepoging doen, hebben géén eerdere geschiedenis van psychische klachten. Nieuw promotieonderzoek van Anna Szücs van Vrije Universiteit Amsterdam laat zien dat persoonlijkheidskenmerken een belangrijke sleutel kunnen zijn om deze risico’s beter te begrijpen én te voorkomen.

Het onderzoek, bestaande uit twaalf studies, laat zien dat er meerdere wegen zijn waarlangs depressie of suïcidaal gedrag op latere leeftijd kan ontstaan.

Kwetsbaarheidsprofielen

Szücs vond aanwijzingen voor duidelijke verschillen in kwetsbaarheidsprofielen:

- Een deel van de ouderen die voor het eerst suïcidaal worden, heeft een “overgecontroleerd” persoonlijkheidstype: perfectionistisch, plichtsgetrouw, en sterk gericht op controle.
Voor deze groep kunnen verlieservaringen – zoals verlies van status, zelfstandigheid of gezondheid – bijzonder zwaar wegen.
- Een andere groep heeft een meer “ondergecontroleerd” profiel, met trekken van bijvoorbeeld neuroticisme, borderline- of narcistische persoonlijkheid.
Deze mensen vertonen vaak al van jongs af aan een verhoogd risico, dat zich kan voortzetten op latere leeftijd.

Volgens Szücs vraagt dat om verschillende preventieve en therapeutische benaderingen, afgestemd op de onderliggende persoonlijkheid en levensloop.

Risicofactoren

Een belangrijk inzicht uit het proefschrift is dat bekende risicofactoren bij jongere volwassenen, zoals eerdere depressies of eerdere suïcidepogingen, minder vaak aanwezig zijn bij ouderen. Bij deze groep kunnen andere factoren, zoals cognitieve achteruitgang, lichamelijke ziekten of sociale veranderingen, juist een grotere rol spelen. Daarom is het volgens de onderzoeker belangrijk dat hulpverleners bij ouderen niet alleen letten op stemmingsklachten, maar ook op persoonlijkheidsstijl, coping en verlieservaringen.

Persoonlijkheidskenmerken

De bevindingen wijzen erop dat één aanpak niet voor iedereen werkt. Bij ouderen met een overgecontroleerd profiel kan het bijvoorbeeld helpen om te werken aan acceptatie van verandering en verlies, terwijl bij mensen met een ondergecontroleerd profiel emotieregulatie en impulscontrole meer aandacht vragen. Door beter te begrijpen welke persoonlijkheidskenmerken samenhangen met kwetsbaarheid of juist veerkracht, kunnen zorgverleners vroeger signaleren wie risico loopt – en de ondersteuning gerichter afstemmen.

Bron: NedKAD (Nederlands Kenniscentrum Angst Dwang en Depressie)

Illustratie: Hester van de Grift

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


26-01-2026 - Versterking aanpak van onbegrepen gedrag
23-01-2026 - ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’
22-01-2026 - Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica
20-01-2026 - V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking
19-01-2026 - Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen
16-01-2026 - Kwaliteit van leven lager bij langdurige psychische aandoeningen
14-01-2026 - Intensieve therapie effectiever en goedkoper bij depressie en persoonlijksheidsstoornissen
13-01-2026 - Rol van het lichaam bij traumatherapie
12-01-2026 - Versterkingsagenda VWS: mentale gezondheid versterken en druk op ggz verlagen
09-01-2026 - Subsidie voor de erkenning van interventies in de langdurige ggz
08-01-2026 - Mensen met depressie hebben hoger risico op eerder overlijden
07-01-2026 - GGZ Oost Brabant maakt meerjarenafspraken met zorgverzekeraar
06-01-2026 - Psychiater die euthanasie bespreekbaar maakte overleden
05-01-2026 - Stemmen horen blijft onderbelicht in screening en diagnostiek
30-12-2025 - Wordt je ggz-behandeling volgend jaar nog wel vergoed?
22-12-2025 - Geen ander vak, wel een andere houding
22-12-2025 - Wat de psychiatrie kan leren van tech (over prototypen, MVP’s en nooit klaar zijn)
22-12-2025 - Openhartig over verwerken
22-12-2025 - Butyraat: een schakel tussen darmgezondheid en depressie
22-12-2025 - Marsmuziek
22-12-2025 - Hemelbed
22-12-2025 - Pedofilie in de hulpverlening: durf jij het gesprek aan?
22-12-2025 - Labelen met ADHD en ASS
22-12-2025 - Absurdistisch drama over identiteitswaan en familiedynamiek (en nog veel meer)
22-12-2025 - De bibliotheek
19-12-2025 - Zorgstandaard Daginvulling en participatie verbeterd
18-12-2025 - Mentale gezondheid lhbtqia+ jongvolwassenen slechter dan leeftijdsgenoten
17-12-2025 - Zorgmanifest en e-learning over seksueel grensoverschrijdend gedrag
16-12-2025 - Groep verwarde mensen voor twee jaar behandelen in forensische kliniek
15-12-2025 - Netwerkintake geeft breder beeld bij onbegrepen gedrag
11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Versterking aanpak van onbegrepen gedrag

  • ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’

  • Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica

  • V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking

  • Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio