overzicht

Een stomp in de maag van 38 minuten lang

muziekrecensie

WHOLES

Gepubliceerd: 24-11-2025

Zoon verwerkt de suïcide van vader met een album over diens laatste dag. Je maakt het proces van dichtbij mee. Leendert Douma recenseert het album A Mass In The Water van WHOLES.

“WHOLES is what a scare sounds like”, schrijft de band op haar Bandcamp-pagina. Op het album A Mass In The Water is dat litteken heel concreet. Zanger Wolf Vanwymeersch uit Gent blikt terug op de laatste dag van zijn vader. Die heeft zich tijdens een psychose van het leven benomen. Hij is verdronken. Dat maakt dat je alleen al bij de titel van de plaat een brok in de keel krijgt. Of de bandnaam. “Het album is een afdaling in verwarring, woede en verdriet, maar ook in de langzame soms koppige zoektocht naar verbinding”, waarschuwt Wolf Vanwymeersch. “De naam WHOLES komt voort uit die spanning. Waar gaten (holes) staan voor wonden, wijst helen (wholes) op genezing.”

En dan moet de muziek nog beginnen. Vanwymeersch en zijn band – allemaal veteranen uit bands als Elefant, Hypochristmutreefuzz, Sophia, Pink Room, Stereoseat, kolektiv of Motek – maken op hun debuutplaat een soort noiserock met industriële uithalen. Ze noemen Gilla Band, David Bowie en Bill Orcutt als inspiratie en omschrijven zich heel treffend als ‘Queens Of The Stone Age (QOTSA) from hell’. Daar moet je van houden. Kil, eng, onheilspellend. Rauwe gitaren. Feit is dat dit soort donkere, dystopisch klinkende nummers helemaal passen bij de heftige thematiek van deze plaat. Om het soms wat te verlichten spelen Wolf Vanwymeersch, Jesse Maes, Jelle Lefebre en Frederik De Backer ook poppy refreintjes, catchy riffs en dansbare beats. Maar bovenal zijn de negen nummers hard en zwaar. To be played at maximum volume.

Al met al is A Mass In The Water een stomp in de maag van bijna 38 minuten lang. Dat komt vooral door de performance van zanger Vanwymeersch. Soms klinkt hij rustig en zacht, maar meestal is hij manisch en schreeuwt en krijst zijn demonen uit. Zijn eigen en die van zijn vader. WHOLES omschrijft het album als de laatste dag in het leven van de vader van Vanwymeersch. Die vader wil dat zijn zoon niet mee hoeft te maken wat hij allemaal meemaakt. “Gotta cut off my kid” klinkt het dan in de opener Holes. Het thema water komt vaak terug in de teksten over de verdronken vader. Vanwymeersch verwerkt trouwens ook flarden van teksten die zijn vader schreef in de nummers op A Mass In The Water. Het meest heftig is de afsluiter van de plaat: het nummer What Is Worse Than Murder eindigt met een door merg en been gaande lange schreeuw.

En dan blijf je achter met een ongemakkelijk gevoel. Maar ook een dankbaar gevoel, dat je het verwerkingsproces op zo’n dichtbije en heftige manier mag meemaken. Keer op keer, want deze plaat verdient heel veel luisterbeurten.

Beluister A Mass In The Water van WHOLES hier (Spotify).

-

Lees ook:

Ironisch over identiteit en mentale problemen (over Andy Blade)

De meest therapeutische band van de britpop-scene(over Suede)

Donker, depressief en bloedmooi (over Ethel Cain)

Lees ook andere artikelen over muziek en mentale gezondheid

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme
29-04-2026 - Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz
28-04-2026 - Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ
24-04-2026 - Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz
23-04-2026 - Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers
23-04-2026 - ‘Bied nabestaanden na zelfdoding meer openheid’
22-04-2026 - Evelyn Klein Haneveld nieuwe directeur Zorg bij Transfore
22-04-2026 - Handreiking onveiligheid in gezinssituaties
21-04-2026 - Proactieve zorgbemiddeling in ggz
20-04-2026 - Hou DigiD in Nederland
20-04-2026 - Chatbot als jongerentherapeut? Ga erover in gesprek
20-04-2026 - Roetsj
20-04-2026 - Autisme, een biografie

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Van vastlopen door autisme naar een passende baan

    door Stienke de Jager
  • Lekker depressief zijn

    column van Mathijs van Meerkerk
  • Heus

    een gedicht van Josine Schuilenburg
  • Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie

    boekrecensie
  • Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme

    (advertentie)

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio