overzicht

De Nederlandse ggz blijft aan tafel voor uitbreiding IZA

de-Nederlandse-ggz

Gepubliceerd: 20-12-2024

Hoewel de gemeenten en een aantal zorgpartijen uit de onderhandelingen over vernieuwing van het zorgakkoord zijn gestapt, blijft de  Nederlandse ggz aan tafel. Dat meldt de koepelorganisatie op 19 december.

Vertegenwoordigers van verpleegkundigen, ziekenhuizen, zelfstandige klinieken en medisch specialisten (V&VN, NVZ, NFU, ZKN en FMS) stappen voorlopig uit het overleg over uitbreiding van het Integraal Zorgakkoord (IZWA). Dat hebben ze maandagavond 16 december in een brief aan het kabinet-Schoof laten weten. Aanleiding is de recente extra bezuiniging op de zorg waardoor met name het opleidingsbudget voor verpleegkundigen geraakt wordt. Dit schaadt volgens de MSZ-partijen het vertrouwen in de overheid als partner in het IZA.

Vertrouwen geschaad
De Nederlandse ggz is medeondertekenaar van het IZA en één van de partijen die onderhandelt over het IZWA. Onderdeel van het IZWA is een set sectorspecifieke afspraken die moeten bijdragen aan een betere toegankelijkheid van de ggz. “Ook wij zijn overvallen door de nieuwe bezuinigingen en zijn het eens dat dit het vertrouwen in de overheid als IZA-partner schaadt”, aldus de koepelorganisatie. “De bezuinigingen vallen ook wederom daar waar we als zorg het meest kwetsbaar zijn, bij onze professionals.”

Empathie
De Nederlandse ggz: “Eerder kregen we in de ggz ook al te maken met bezuinigingen op het gebied van strategisch opleiden en het stagefonds. Tot op heden lukt het ons niet om hier een oplossing voor te vinden. Dat is een grote bedreiging voor het slagen van IZA en IZWA. Het is belangrijk dat we de mogelijkheden hebben om professionals mee te laten gaan in de benodigde transitie en om een aantrekkelijk werkgever te zijn en blijven. Wij hebben daarom empathie en begrip voor deze stap van V&VN, NVZ, NFU, ZKN en FMS. Samen met het recente vertrek van de gemeenten (VNG) uit de gesprekken is dit een enorme bedreiging voor de gezamenlijke ambities om de zorg toegankelijk, kwalitatief en betaalbaar te houden.”

Uitdagingen
“Voor ons is duidelijk dat we om zowel IZA als IZWA te laten slagen met elkaar in gesprek moeten blijven. Er liggen grote uitdagingen op ons bord, zowel in financiële als in personele zin. Daarnaast is het belangrijk dat we in gesprek blijven over een vereenvoudiging van de aanvraagprocedure voor transformatiemiddelen zodat de transitie in de regio echt op gang kan komen. In de afgelopen tweeënhalf jaar hebben we met alle IZA-partijen stevige gesprekken gevoerd waarin alle partijen zich bereid hebben getoond tot het uiterste te gaan om de zorg toegankelijk, goed en betaalbaar te houden. Wij hechten waarde aan voortzetting van dit gesprek en hebben daarom besloten om onze bijdrage aan het IZWA te continueren.”

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou!

GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio