overzicht

Diagnose ADHD te snel gesteld en kinderen kunnen eerder stoppen met Ritalin

pills

Gepubliceerd: 15-05-2024

Eén op de drie huisartsen schrijft onder druk van ouders ADHD-medicatie voor. En veel kinderen met ADHD kunnen eerder stoppen met Ritalin of andere medicijnen met methylfenidaat. Het gebruik van deze middelen is deze eeuw explosief gestegen.

Dat blijkt uit het promotieonderzoek van Anne-Flore Matthijssen van het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) en Accare. Matthijssen deed onderzoek naar het gebruik van Ritalin en soortgelijke middelen voor kinderen en jongeren van 8 tot 18 jaar met ADHD, zoals Concerta, Medikinet of Equasysm.

Op korte termijn helpt methylfenidaat goed om hyperactiviteit en onoplettendheid bij ADHD te verminderen, maar de hoe goed het medicijn werkt op lange termijn is nooit onderzocht. Niettemin gebruikt de meerderheid van de kinderen en jongeren langdurig, ondanks bijwerkingen als verminderde eetlust, moeite met inslapen, hoofdpijn en misselijkheid.

Stoppen
Matthijssen deed onderzoek onder 94 kinderen/jongeren die meer dan twee jaar Ritalin gebruikten. De helft daarvan bouwde het gebruik af. Bij die groep waren wel meer ADHD-symptomen te zien. Dat zegt wat over de effectiviteit van het middel. Maar bij 60 procent zag de betreffende behandelaar dat het niet slechter ging met het kind of de jongere. Het merendeel van de kinderen of jongeren met ADHD zou dus kunnen stoppen, aldus Matthijssen. “Stoppen met midicatie zou een veel grotere rol moeten spelen in de behandeling. Het zou goed zijn als behandelaars aan het begin van een behandeling met Ritalin nadenken over een stopmoment en dat ook bespreken met de ouders en het kind.”

Diagnose
Aan het onderzoek werkten ook meer dan 900 huisartsen mee. Eén op de drie huisartsen gaf aan wel eens Ritalin voor te schrijven onder druk van ouders. Een op de vijf deed dit onder druk van scholen. De meeste huisartsen vinden dat de diagnose ADHD te gemakkelijk wordt gesteld. In Nederland behandelen zowel huisartsen als zorgprofessionals in jeugd GGZ-instellingen kinderen en jongeren met ADHD. Volgens Matthijssen worden de medische richtlijnen lang niet altijd goed nageleefd. Vrijwel altijd ontbreekt een beoordeling van de ernst van de stoornis. Zo’n beoordeling wordt slechts in 1 procent van alle gevallen gedaan.

 

Lees ook andere artikelen over ADHD

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren
24-07-2026 - MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen
23-07-2026 - Onderzoek naar meerwaarde verkennend gesprek
16-07-2026 - Onderzoek naar slaap- en cognitieve problemen bij mensen met een depressie
14-07-2026 - Evaluatie Versnellers-aanpak van wachttijden in ggz
13-07-2026 - Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten
07-07-2026 - NVvP initieert herziene richtlijn Verplichte zorg in de ggz
06-07-2026 - Dashboard wachttijden ggz openbaar
03-07-2026 - Dilemma’s bij AI in de psychologie
02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar

  • Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling

  • Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief

  • Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

  • MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio