overzicht

Politieke partijen over de ggz

stemmen

Gepubliceerd: 07-11-2023

In een wekelijkse rubriek ‘Wat zeggen de politieke partijen over…’ licht de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) elke week een onderwerp uit waarvoor de LHV steeds aandacht vraagt bij de politiek, omdat het belangrijk is voor de huisartsenzorg. De LHV zoomt daarbij in op wat politieke partijen over deze belangrijke thema’s hebben opgenomen in hun verkiezingsprogramma*. Deze week is het thema ggz.

De LHV wil we dat mensen die ziek zijn terecht kunnen bij een passende ggz-professional. Wat de vereniging zorgen baart is dat de wachttijden in de ggz voor mensen die ernstig ziek zijn, nog steeds zorgen voor ‘verstopping’ van de keten. De huisartsenzorg kan de specialistische zorg niet opvangen. Huisarts en POH-ggz zijn er voor de psychische zorg bij lichte, veelvoorkomende problematiek, binnen de huisartsgeneeskundige kaders. Dus niet voor specialistische zorg of overbruggingszorg.

De LHV kaart de zorgen vanuit huisartsen bij beleidsmakers en politiek aan, zoekt de samenwerking op met de ggz-sector, het sociaal domein, gemeenten en zorgverzekeraars. Binnen het IZA wordt gewerkt aan het mogelijk maken van regionale mentale gezondheidsnetwerken om de samenwerking tussen sociaal domein, ggz en huisartsenzorg te verbeteren. Daarnaast werkt de LHV mee in de ‘stuurgroep wachttijden ggz’, waarbij onder andere via regionale gesprekstafels ggz-instellingen, huisartsen en anderen proberen het verwijsproces en de toegankelijkheid van de ggz te verbeteren.

Politieke partijen over de ggz

Er zijn veertien partijen die aandacht besteden aan ggz in hun verkiezingsprogramma, concludeert de LHV.

De VVD wil doorgaan met het verkorten van wachttijden in de ggz en een groter aanbod creëren van digitale ggz-zorg. Daarbij wil de VVD de ggz beter organiseren.

D66 wil de kennis in de eerstelijnszorg vergroten en willen daarbij een uitgebreide consultatiefunctie voor de ggz en verslavingszorg. D66 wil een centrale of regionale regie op wachtlijsten zodat ggz-aanbieders samen kunnen kijken waar de beste behandeling mogelijk is.

GL/PvdA wil via regionale zorgtafels meer coördinatie op de ggz. GL/PvdA wil zorgen dat er voldoende zorg wordt ingekocht zodat lange wachtlijsten worden teruggedrongen. Voor de meest complexe ggz-behandelingen willen zij landelijke centra oprichten en het aantal plekken voor crisisopvang uitbreiden

De SP wil de wachtlijsten terugdringen en voldoende opnameplaatsen en ambulante behandelplaatsen in iedere regio, met voldoende en goed geschoold personeel.

De PvdD wil wachtlijsten en wachttijden in de ggz terugdringen door te investeren in genoeg (vergoede) omscholings- en opleidingsmogelijkheden, vermindering van administratieve lasten, en vermindering van kosten door professionals te stimuleren in loondienst te gaan. Tot het zover is willen zij voldoende overbruggingszorg en meer (tijdelijke) opnameplaatsen. De ggz wordt onderdeel van de zorg in elke buurt.

Ook CU wil investeren in de ggz in de wijk. Daarbij willen zij een verbetering van de samenwerking tussen de ggz, huisartsen, maatschappelijke opvang, woningcorporaties, schuldhulpverlening en andere zorg- en hulpverleners en herstelgroepen. CU wil ook meer praktijkondersteuners ggz.

FVD wil een kortetermijnoplossing voor de lange wachtlijsten bij ernstige psychiatrische problematiek.

BBB wil dat de samenwerking tussen verschillende zorgdisciplines bevorderd wordt zodat mentale problemen vroegtijdig gesignaleerd kunnen worden. BBB wil dat de POH-ggz wordt aangewezen als vergoed eenvoudige ggz-zorg zodat er meer financiële en praktische ruimte ontstaat voor zwaardere ggz-zorg.

SGP wil dat er met prioriteit wordt ingezet op passende begeleiding en behandeling voor mensen met ernstige psychische problemen. De SGP wil inzetten op vereenvoudigde financiering van de ggz.

DENK wil de investeringen in de ggz verhogen om zo de wachtlijsten te verminderen.

JA21 wil de capaciteit van ggz-instellingen vergroten door extra financiering te verstrekken voor personeel en infrastructuur. Ook willen zij dat ggz-instellingen, huisartsen en sociale diensten beter gaan samenwerken zodat de meest dringende gevallen geïdentificeerd worden en doorverwijzingen beter gestroomlijnd kunnen worden.

Volt wil de ggz beter toegankelijk maken en dit voor jongeren tot 25 jaar gratis maken.

NSC wil dat er direct een juiste beoordeling van de hulpvraag plaats vindt zodat wachtlijsten afnemen. Daarnaast wil NSC de ggz weer kleinschalig organiseren.

BIJ1 wil zich inzetten voor een ggz zonder doorgeslagen diagnostisering, lange wachtlijsten, personeelstekorten, separeercellen en burn-outs onder medewerkers. De menselijke maat moet centraal staan.

De overige partijen besteden in hun verkiezingsprogramma niet specifiek aandacht aan de ggz, dit zijn PVV, CDA, en BVNL.

*Nog niet alle verkiezingsprogramma’s zijn gepubliceerd of definitief. DE LHV zal dit artikel aanvullen als alle programma’s gepubliceerd en definitief vastgesteld zijn.

Bron: LHV

In ons magazine van aanstaande maandag (13 november) zal ook GGZ Totaal een analyse geven van de ggz in de verkiezingsprogramma’s.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

 

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio