overzicht

Nog grote verschillen in inclusie tussen Nederlandse gemeenten

de mens centraal

Gepubliceerd: 05-10-2023

Er bestaan nog steeds grote verschillen tussen gemeenten bij de uitvoering van het VN-verdrag Handicap, dat in Nederland sinds 2016 geldt. Dit blijkt uit de zesde peiling naar de uitvoering van het VN-verdrag Handicap door gemeenten. De peiling werd ook dit jaar weer uitgevoerd door Movisie en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). In het verdrag zijn de rechten van mensen met een beperking op verschillende terreinen uitgewerkt. Daarbij staan gelijke behandeling en gelijkwaardig meedoen centraal. Met de ratificatie van het verdrag in 2016 zijn gemeenten verplicht om een Lokale Inclusie Agenda (LIA) op te stellen. Sommige gemeenten zijn volop bezig met de uitvoering van zo’n agenda, andere moeten nog beginnen.

Lokale Inclusie Agenda 

Gemeenten zijn verplicht om een lokale inclusie agenda (LIA) op te stellen, waarin ze afspraken vastleggen over de uitvoering van het VN-verdrag Handicap. Belangrijke vaststelling is dat in 30% van de gemeenten die de flitspeiling ingevuld hebben een Lokale Inclusie Agenda (LIA) wordt uitgevoerd. Nog eens 8% heeft de LIA vastgesteld, maar nog niet in uitvoering en nog eens 15% is bezig met de ontwikkeling van de LIA. In totaal heeft dus 53% van de gemeenten in dit onderzoek een LIA in ontwikkeling of in uitvoering. Met name de grotere gemeenten, met meer dan 25.000 inwoners, voeren een LIA uit. Wel lijken veel kleine gemeenten in de startblokken te staan.

Hogere respons

Inhoudelijk levert de peiling een vergelijkbaar beeld op als in vorige jaren. Maar het aantal gemeenten dat de vragenlijst invult, neemt toe. Tegenover 160 in 2022, waren het er dit jaar 201. Dat betekent dat inmiddels meer dan de helft van de gemeenten meedoet aan de flitspeiling. Dit zou kunnen duiden op een groeiend bewustzijn over dit onderwerp.

Breed inclusiebeleid

De onderzoekers zien in de flitspeiling dat elk jaar meer gemeenten een breed inclusiebeleid als uitgangspunt hebben: dit jaar maar liefst twee derde van de deelnemers aan de peiling. Zij richten zich niet op één specifieke doelgroep in hun inclusiebeleid, zoals bijvoorbeeld inwoners met een beperking of inwoners met een specifieke beperking, maar op alle burgers. Het is een trend die de afgelopen jaren al was ingezet.

Obstakels

Net als in de vorige peilingen noemen gemeenten de ‘benodigde uitvoeringscapaciteit’ het vaakst als knelpunt bij de implementatie van het VN-verdrag Handicap. Zowel grote als kleine gemeenten geven dit aan. 
Vergeleken met 2022 worden het betrekken van ervaringsdeskundigen en hun belangenorganisaties en onduidelijkheid over wat er verplicht is, vaker als knelpunt genoemd.
Ook zien we dit jaar dat meer gemeenten behoefte hebben aan ondersteuning. Er zijn vooral minder gemeenten die zeggen géén behoefte te hebben aan ondersteuning en méér die uitleg wensen over het VN-verdrag Handicap. Mogelijk komt dit omdat de respons dit jaar hoger was en dat meer gemeenten die net beginnen met de uitvoering van het VN-verdrag Handicap aan de peiling hebben meegedaan.

Ondersteuning beschikbaar

Om gemeenten te ondersteunen om aan de slag te gaan met het VN-verdrag Handicap zijn diverse tools en handvatten beschikbaar. Zie: VN-verdrag Handicap. De VNG heeft het project ‘Iedereen doet mee!’ opgezet. Gemeenten kunnen van hieruit inhoudelijke en procesmatige ondersteuning krijgen. Zie: Iedereen doet mee!

Bron: Movisie

De hele flitspeiling is hier te downloaden

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


23-03-2026 - Niet voor het geld, maar voor de mensen
23-03-2026 - Oprecht en diepgaand over stemmen in je hoofd
23-03-2026 - Kinderen leren over emoties
23-03-2026 - Sociale informatieverwerking: inzicht in een complex proces
23-03-2026 - De Avondval
23-03-2026 - Webinar-serie: Emoties belichamen
23-03-2026 - Littekens Uit Je Jeugd
23-03-2026 - Ethiek in de psychiatrie: omgaan met dilemma’s in de dagelijkse praktijk
23-03-2026 - De bibliotheek
20-03-2026 - Sander Baljé directeur Mentale gezondheid & ggz op ministerie VWS
19-03-2026 - LVVP keert zich tegen kabinetsplannen voor niet-gecontracteerde zorg
17-03-2026 - Inge Scholing in bestuur Tactus
16-03-2026 - Waarborgfonds: matige vooruitzichten in ggz
13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Niet voor het geld, maar voor de mensen

    van de redactie
  • Oprecht en diepgaand over stemmen in je hoofd

    door Leendert Douma
  • Kinderen leren over emoties

    door Elsbeth Kuysters
  • Sociale informatieverwerking: inzicht in een complex proces

    (advertentie)
  • De Avondval

    een gedicht van Bert Klopman

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio