overzicht

Financieel akkoord Hervormingsagenda jeugd na anderhalf jaar praten rond

jeugdzorg geld

Gepubliceerd: 19-04-2023

De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het rijk hebben na anderhalf jaar onderhandelen een financieel principeakkoord bereikt voor de Hervormingsagenda jeugd. De VNG zegt de Hervormingsagenda nu graag met de partners van de vijfhoek op te willen pakken en werkt daarom de komende tijd met hen aan de afronding van het inhoudelijke akkoord.

De VNG: ”We hebben deze onderhandelingen gevoerd om te komen tot een uitvoerbare agenda die de kinderen en gezinnen in onze gemeenten echt verder gaat helpen. Het was geen gemakkelijke opgave, maar des te belangrijker dat er nu ook op de inhoud stappen gezet kunnen worden.”

Om het akkoord definitief te maken zijn nog twee dingen nodig: instemming van de leden bij de algemene ledenvergadering op 14 juni en voldoende structurele financiële middelen voor gemeenten vanaf 2026, stelt de VNG.

Meer inzet voor kwetsbare jongeren

Cathalijne Dortmans, voorzitter commissie Zorg, Jeugd en Onderwijs: van de VNG: ”Dit biedt de ruimte om daadwerkelijk te verbeteren en vraagt tegelijkertijd van ons allen om ons volledig in te zetten zodat deze agenda een succes wordt. Er ligt een ambitieuze Hervormingsagenda voor. Wij willen hier onze schouders onder zetten om de organisatie van hulp eenvoudiger te maken, te werken aan hulp gericht op de gezinnen en het versterken van de onderlinge samenwerking. Dit alles om te zorgen dat onze inwoners beter worden geholpen. Dit vraagt met name om meer inzet voor kwetsbare jongeren. Dit willen we graag samen met de partners in de vijfhoek realiseren.”

Samen blijven investeren

Het principeakkoord ligt in lijn met de uitspraak van de Commissie van Wijzen van 18 mei 2021. Het rijk erkent de noodzaak van het aanpassen van het ingroeipad. De eerder ingeboekte bezuiniging wordt met ingang van 2023 tot en met 2025 bevroren. Daarnaast blijft de doelstelling van € 1 miljard overeind, maar erkent het akkoord dat € 650 miljoen onderbouwd en ‘mogelijk haalbaar’ is en € 380 miljoen met onzekerheden omgeven is. Ook op het vlak van risicodeling is het rijk ons tegemoetgekomen. Onvoorziene omstandigheden en autonome groei vallen onder verantwoordelijkheid van het rijk. In 2025 toetst een deskundigencommissie, die zwaarwegend advies geeft, wat er nodig is in de toekomst.

’Ingrijpende veranderingen’

Ondanks een vernietigend rapport van de Rekenkamer, enkele weken geleden, zegt Staatssecretaris van Ooijen in diverse media positief te zijn nu er een financieel akkoord is met de gemeenten. Volgens hem “staan we aan de vooravond van de meest ingrijpende veranderingen in de jeugdzorg sinds de decentralisatie van 2015”. In dat jaar zijn gemeenten verantwoordelijk geworden voor de jeugdzorg. De afspraken die in de hervormingsagenda komen, moeten ertoe leiden dat de hulp voor kinderen “in hele kwetsbare posities vaker en sneller beschikbaar moet zijn”, zegt de staatssecretaris.

Naar de wenselijkheid en haalbaarheid van een eigen bijdrage in de jeugdzorg wordt momenteel onderzoek gedaan, aldus van Ooijen. Over het al dan niet inperken van de behandelduur moet in de hervormingsagenda wel een knoop worden doorgehakt. Beide liggen politiek en maatschappelijk gevoelig.

De VNG: ”Hoewel deze overeenstemming een belangrijke eerste stap is, moeten we ons realiseren dat er nog veel werk te doen is om de jeugdzorg in Nederland te verbeteren. We moeten samen blijven investeren in de jeugd om ervoor te zorgen dat zij de hulp krijgen die zij nodig hebben.”

Bron: VNG, Diverse media

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Reageer direct op bovenstaand bericht





Plaats mijn reactie

Overig nieuws


23-07-2025 - AI voorspelt herstel bij psychose beter dan psychiater
23-07-2025 - NZa: ‘Toegankelijkheid ggz nog verder onder druk’
22-07-2025 - Rechter verbiedt kritiek op onderzoek naar afbouw antidepressiva
21-07-2025 - Veni-financiering voor onderzoeken mentale gezondheid
18-07-2025 - Hersenstimulatie helpt bij OCD
15-07-2025 - NZa maakt nieuwe tarieven ggz bekend
15-07-2025 - Zorgen over toename ADHD
14-07-2025 - Dieren in het nieuws
14-07-2025 - De meerwaarde van psychotherapie met paarden
14-07-2025 - Blijvende littekens: hoe jeugdtrauma's doorwerken in het volwassen leven
14-07-2025 - Het Aardvarken
14-07-2025 - De autonome route, zelfbeschikking over het levenseinde
14-07-2025 - Ben ik echt?
14-07-2025 - De podcasts
14-07-2025 - De bibliotheek
10-07-2025 - Onderzoek MIND: AI voorziet in behoefte
10-07-2025 - Uitwerking cao gereed
09-07-2025 - Pilots voor dakloosheid bij ggz-indicatie
09-07-2025 - VR succesvol in behandeling psychoses
08-07-2025 - Pilots Groen voor Gezondheid geselecteerd
08-07-2025 - Ton Vink in bestuur De Hoop Groep
08-07-2025 - LVVP wint kort geding tegen NZa
04-07-2025 - Huisartsen zeer negatief over samenwerking met ggz
03-07-2025 - AZWA-akkoord gaat toch door
03-07-2025 - HIC’s van GGZ Oost Brabant mogelijk naar ziekenhuis Bernhoven
02-07-2025 - Tanja Berger in bestuur NVvP
01-07-2025 - Oproep richting verkiezingen: meer aandacht voor mentale gezondheid
01-07-2025 - Janna Vrijsen hoogleraar Transdiagnostische psychopathologie
30-06-2025 - Wij kijken niet mee
30-06-2025 - Hoe ziet innovatie in de jeugd-ggz er concreet uit?
30-06-2025 - POET: een online emotieregulatietherapie voor jongeren met psychische klachten

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • AI voorspelt herstel bij psychose beter dan psychiater

  • NZa: ‘Toegankelijkheid ggz nog verder onder druk’

  • Rechter verbiedt kritiek op onderzoek naar afbouw antidepressiva

  • Veni-financiering voor onderzoeken mentale gezondheid

  • Hersenstimulatie helpt bij OCD

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio