overzicht

App helpt mensen met borderline-problematiek emoties eerder te herkennen

sense-it

Gepubliceerd: 14-07-2022

Uit promotieonderzoek van UT onderzoeker Youri Derks, ook GZ-psycholoog bij GGNet, blijkt dat een biosensor applicatie voor smartwatches uitkomst kan bieden voor mensen die lijden aan ’borderline’ en moeite hebben met het herkennen van emoties. De app helpt hen bij het vroegtijdig opmerken van oplopende emoties, waardoor ze eerder actie kunnen ondernemen om ontregeling te voorkomen. Derks verdedigt vandaag, 14 juli 2022, aan de Universiteit Twente zijn proefschrift ‘Alexithymie bij borderline persoonlijkheidsproblematiek – van theorie naar een biosensor applicatie’.

Derks onderzocht op welke manier alexithymie een rol speelt bij mensen met borderline persoonlijkheidsproblematiek (BPS). Mensen met alexithymie hebben moeite met het herkennen en benoemen van hun emoties. Bij BPS heeft iemand moeite om zijn emoties in goede banen te leiden. Emoties worden vaak pas opgemerkt als ze heel sterk zijn en de persoon overspoelen. Uit Derks’ onderzoek blijkt dat er een duidelijke relatie is tussen alexithymie en BPS. Samen met andere onderzoekers van de Universiteit Twente ontwikkelde Derks de biosensor app ‘Sense-IT’ als nieuwe vorm van behandeling voor alexithymie.

Sense-IT

De app Sense-IT werkt op een smartwatch, registreert de hartslag en combineert dat met de mate van beweging. De app geeft een signaal als de spanning oploopt. Beweeg je niet of weinig, terwijl je hartslag oploopt, dan kan dat een teken zijn van oplopende emotie. Je kunt vervolgens real-time zien wat je lichamelijke spanningsniveau is door de hoeveelheid oplichtende bolletjes op de smartwatch. Het doel van de app is dat mensen veranderingen in hun emotionele spanning eerder leren herkennen, zodat zij daar sneller op kunnen inspelen en zo mogelijk nare gevolgen kunnen voorkomen.

Gebruikers kunnen in dergelijke situaties informatie noteren over de omstandigheden ten tijde van het signaal, en wat zij daarbij zelf merken. Zo nodig kunnen ze de metingen en aantekeningen eenvoudig delen met hun behandelaar, zodat die ze kan integreren in de bestaande behandeling. Sense-IT mag op dit moment nog niet vrij gebruikt worden in bestaande behandelingen, maar het is wel één van de eerste en weinige apps die klaar is om gebruikt te worden in onderzoeken naar de klinische effectiviteit. Bredere verspreiding en implementatie wordt dan ook verwacht in de nabije toekomst.

Innovatieve behandelmogelijkheden

Mensen met BPS ervaren een hoge ziektelast waardoor zij vaak niet in staat zijn volwaardig mee te doen in de maatschappij. Derks vindt het daarom het belangrijk om te zoeken naar écht innovatieve behandelmogelijkheden. Een missie die past bij GGNet: “Het onderzoek past bij onze behoefte om écht nieuwe mogelijkheden voor patiënten te ontwikkelen en daarmee hun zelfregie en welzijn te verbeteren” aldus Derks.

Inzet onderzoeksresultaten

Het onderzoek naar de inzet van Sense-IT gaat verder. De onderzoekslijn is niet alleen geland binnen GGNet en de Universiteit Twente, maar ook daarbuiten. Er vindt inmiddels onderzoek plaats in diverse andere instellingen (Pluryn, Arkin, Levvel, Inforsa), ook samen met Amsterdam UMC. Er lopen diverse andere studies naar de verdere ontwikkeling én klinische toepassing van Sense-IT. Binnen GGNet zullen later dit jaar nog twee nieuwe promotietrajecten gestart worden op dit onderwerp bij De Boog (forensische psychiatrie) en Scelta (persoonlijkheidsproblematiek).

Youri Derks (1982) werkt als gezondheidszorgpsycholoog in opleiding tot specialist, onderzoeker en strategisch beleidsprofessional bij GGNet. Daarnaast is hij docent klinische psychologie en onderzoeker aan de Universiteit Twente (Sectie Psychologie, Gezondheid en Technologie, faculteit Behavioural, Management and Social Studies). Zijn klinische behandelwerkzaamheden richten zich in het bijzonder op de doelgroepen ernstige persoonlijkheidsstoornissen en complexe PTSS. Als één van de oprichters van de Sense-IT app, neemt Derks deel aan het Sense-IT consortium met clinici en onderzoekers van verschillende instituten en universiteiten. In 2021 werd hij binnen GGNet aangesteld als strategisch beleidsprofessional en trad hij toe tot de stuurgroep Technologie.

Bron: gezamenlijk persbericht GGNet en Universiteit Twente

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


16-08-2022 - ‘De DSM heeft niets te maken met echte menselijke processen’
15-08-2022 - 'Vingerafdruk' van de hersenen als voorspeller van psychische problemen
12-08-2022 - 'Ik en de ggz': schrijf je verhaal!
12-08-2022 - Universiteit Maastricht zoekt mensen die stemmen horen voor onderzoek
11-08-2022 - Wachtlijst ggz is te lang, maar om hoeveel mensen het gaat is onduidelijk
10-08-2022 - Minder instroom vanuit ggz: toch voldoende budget voor langdurige zorg
09-08-2022 - 21,5 miljoen euro om ggz-patiënten via IPS-traject aan werk te helpen
07-08-2022 - Werking antidepressiva en serotoninetekort heeft weinig met elkaar te maken
07-08-2022 - Herkennen mensen met autisme emoties slechter dan anderen? Dat is de vraag.
07-08-2022 - Intensief Behandelteam kan opname verkorten of voorkomen
07-08-2022 - Eetproblemen bij jonge kinderen
07-08-2022 - Werken met pubers en hun ouders
07-08-2022 - Bloed-hersenbarriére speelt rol bij erfelijke vorm van frontotemporale dementie
07-08-2022 - Moeten we de diagnose ‘borderline’ niet schrappen?
07-08-2022 - Een ‘verslavingsgevoelige persoonlijkheid’. Bestaat dat?
07-08-2022 - Over psychoses en de rol van de buurt waarin je opgroeit
07-08-2022 - Ex-medewerkers Emergis: 'Sluiting afdeling was gevolg van totaal verziekte werksfeer'
04-08-2022 - Hoogleraar Levensbeschouwing en geestelijke volksgezondheid: Freud en Foucault centraal in onderzoek
26-07-2022 - Narcisme
26-07-2022 - Levend Verlies - Blijvend Verdriet
25-07-2022 - Elektro-acupunctuur als alternatieve behandeling bij depressie met slapeloosheid
25-07-2022 - Vermoeidheid door Long-Covid leidt tot angst, depressie en apathie. Of andersom.
25-07-2022 - Binnen ggz opnieuw verzet tegen aanleveren van gegevens over behandeling
19-07-2022 - MIND maakt zich zorgen over voortbestaan vrije artsenkeuze
18-07-2022 - Cognitieve Gedragstherapie: een effectieve interventie bij psychose
15-07-2022 - Effect esketamine vergeleken met ECT bij ernstige depressies
14-07-2022 - Vijf nieuwe websites met onafhankelijke informatie over psychofarmaca
14-07-2022 - Wisselende ervaringen met gebruik zorgstandaarden
13-07-2022 - Sommige kwetsbare groepen harder geraakt door coronapandemie
12-07-2022 - Bijna 150 duizend 15-plussers ondervonden mentale problemen door pesten

Laatste nieuws

Tagcloud


  • adhd
  • autisme
  • corona
  • dementie
  • depressie
  • financiering
  • jeugd ggz
  • jeugdzorg
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Onze Facebook pagina

Contactgegevens

info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • ‘De DSM heeft niets te maken met echte menselijke processen’

    Door Jose Hoekstra
  • 'Vingerafdruk' van de hersenen als voorspeller van psychische problemen

  • 'Ik en de ggz': schrijf je verhaal!

  • Universiteit Maastricht zoekt mensen die stemmen horen voor onderzoek

  • Wachtlijst ggz is te lang, maar om hoeveel mensen het gaat is onduidelijk

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2022 - GGZ Totaal
Inloggen | Sitehand - Flexibele website | Ziber - Mobiele website met CMS | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio