overzicht

Tariefdifferentiatie in jeugd-ggz: deel 'loopt binnen', deel kan kosten niet betalen

jeugd GGZ blij

Gepubliceerd: 10-03-2021

Afgelopen woensdag besteedde Pointer (KRO-NCRV)aandacht aan aanbieders van jeugd-ggz die hoge winsten maken. Met de VNG is ’de Nederlandse GGZ’ van mening dat die praktijk in de jeugdhulp (en daarbinnen de jeugd-ggz) niet past. Directeur Veronique Esman van de Nederlandse ggz: “Het gaat over publiek geld dat bedoeld is om jeugdigen en gezinnen te helpen en niet om in zakken van aandeelhouders te verdwijnen.”

Branchevereniging ’de Nederlandse ggz’ vindt dat betere afspraken met zorgaanbieders en een goede controle hierop zeer noodzakelijk is. Daarnaast is actie benodigd op het creëren van beter inzicht in winstcijfers van aanbieders en juridische mogelijkheden om in te kunnen grijpen. Directeur Esman: “De problematiek zoals die blijkt uit de uitgevoerde enquête van Pointer en uit eerder uitgevoerd onderzoek door Follow the Money is schrijnend. Ook voor de leden van de Nederlandse ggz die zich met specialistische jeugd GGZ bezighouden. Zij hebben al jaren te maken met gemeenten die onvoldoende tariefdifferentiatie toepassen. Hierdoor is het mogelijk dat enerzijds aanbieders ‘binnen lopen’ en anderzijds onze leden geen reële, kostendekkende tarieven krijgen. Daarom is het belangrijk dat de Jeugdautoriteit met gemeenten en de jeugdbranches werken aan een ondersteunend kostprijsmodel.”

Naast de situatie die Pointer en Follow the Money schets bestaat immers ook een andere realiteit die zorgen baart. In het op 4 februari 2021 verschenen rapport van de Jeugdautoriteit over de financiële positie van jeugdhulpaanbieders wordt op basis van onderzoek bij 226 jeugdhulpaanbieders (waaronder ook veel leden van de Nederlandse ggz) geconcludeerd dat de continuïteit van zorg bij een belangrijk deel van de aanbieders in gevaar is. De financiële positie van de aanbieders is in 2019 verslechterd ten opzichte van 2018 en de verwachting is dat dit zich in 2020 (als gevolg van de Corona crisis) heeft doorgezet.

Directeur Veronique Esman: “De decentralisatie legde bij 355 gemeenten de verantwoordelijk neer voor jeugdhulp en jeugdbescherming. Die stap bood een open markt met een enorme groei van het aantal nieuwe aanbieders, van een paar honderd tot ruim zesduizend. Dat een vijfde deel van de gemeenten winstmarges van meer dan 10 procent géén probleem vind, is wonderlijk. Het is treurig om te constateren dat de meeste gemeenten hoge winstmarges onwenselijk vinden, maar hier niet op sturen. Een betere controle is nodig, dit vraagt meer samenwerking van gemeenten.”

Bron: de Nederlandse ggz

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren
24-07-2026 - MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen
23-07-2026 - Onderzoek naar meerwaarde verkennend gesprek
16-07-2026 - Onderzoek naar slaap- en cognitieve problemen bij mensen met een depressie
14-07-2026 - Evaluatie Versnellers-aanpak van wachttijden in ggz
13-07-2026 - Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten
07-07-2026 - NVvP initieert herziene richtlijn Verplichte zorg in de ggz
06-07-2026 - Dashboard wachttijden ggz openbaar
03-07-2026 - Dilemma’s bij AI in de psychologie
02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar

  • Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling

  • Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief

  • Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

  • MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio