overzicht

Subsidie voor onderzoek naar anorexia nervosa en bipolaire stoornis

Gepubliceerd: 20-02-2019

Het Europese netwerk ERA-Net NEURON financiert 14 translationele onderzoeksprojecten naar mentale stoornissen. Het doel van deze subsidieronde is de ontwikkeling van nieuwe strategieën voor preventie, diagnose, therapie en revalidatie bij mentale stoornissen. Hiervoor werken 19 financieringsorganisaties uit 16 landen samen. Translationeel wil zeggen dat ’laboratoriumresultaten’ vertaald worden naar gebruik voor de klinische praktijk.

Het ZonMw-onderzoeksprogramma ggz financiert in deze subsidieronde een aantal projecten waarin een Nederlandse onderzoeker een rol speelt. Dit doet het ZonMw-programma samen met het NWO, de Hersenstichting en de Stichting tot Steun VCVGZ. Twee van de gehonoreerde projecten sluiten in het bijzonder mooi aan bij het onderzoeksprogramma: onderzoek naar anorexia nervosa en onderzoek naar bipolaire stoornis.

Onderzoek naar anorexia nervosa

Eerdere onderzoeken tonen aan dat het microbioom, de samenstelling van de bacteriën die leven in de darm, een belangrijke invloed heeft op de ontwikkeling van psychische stoornissen en stoornissen van de gewichtsregulatie. Bij mensen met AN is het microbioom vaak ernstig verstoord door het vasten. 

In dit nieuwe onderzoeksproject ‘MiGBAN - Microbiome Gut-Brain interaction in Anorexia Nervosa’ wordt het microbioom van anorexia nervosa-patiënten met een korte ziekteduur vergeleken met het microbioom van chronisch zieken. Daarnaast worden levende bacteriën die gunstig zijn voor de geestelijke gezondheid aan patiënten toegediend. Met het doel de samenstelling van het microbioom te verbeteren. Het doel van het project is om nieuwe behandelmogelijkheden te vinden. De projectleider is prof. dr. Roger Adan, Universitair Medisch Centrum Utrecht. Hij werkt samen met Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk.

Onderzoek naar bipolaire stoornis

Een bipolaire stoornis is moeilijk te behandelen omdat de aard van de symptomen, zoals depressie en manie, tegenovergesteld is. Het onderzoek ‘UNMET - UNveiling the MEchanism(s) underlying the switch to mania during antidepressant treatment: The role of glutamate’ richt zich op het bestuderen van de neurobiologische mechanismen die ten grondslag liggen aan deze kanteling. 

Daarnaast wordt onderzocht of de kanteling naar manie kan worden voorkomen door het gebruik van (reeds bestaande) medicatie gericht op het glutamaat-niveau als aanvulling op behandeling met reguliere antidepressiva. De projectleider is dr. Judith Homberg (Radboud Universitair Medisch Centrum Nijmegen). Zij werkt samen met Slowakije, Duitsland, België en Italië.

Bron: ZonMW

 

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op het gratis magazine dan iets voor jou! Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines

Overig nieuws


22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie
18-05-2026 - Alles wat we (willen) weten over verouderen met autisme
18-05-2026 - Liefdeswonden, los komen en jezelf hervinden na een toxische relatie
18-05-2026 - De bibliotheek
15-05-2026 - Beleidstoets mentale gezondheid voor lokale samenwerking en beleid
15-05-2026 - Intensieve vierde onderhandeling voor cao ggz
15-05-2026 - Onderzoek Breaking barriers naar autisme op school en werk van start
13-05-2026 - ‘De dag dat...’ over depressie, PTSS en online shaming
11-05-2026 - Mentale toestand tieners bepalend voor hun volwassen leven
08-05-2026 - Handreiking rol psycholoog in multidisciplinaire teams
07-05-2026 - Technologie helpt autistische kinderen bij contact
06-05-2026 - Kinderen halen weinig steun uit ouders of vrienden na huiselijk geweld
05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Muziek als zelfmedicatie
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams

  • Veel mentale klachten op de werkvloer

  • Campagne moet mythen over psychose ontkrachten

  • MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd

  • Hakken

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio