overzicht

Landelijke Dag tegen Pesten besteedt ook aandacht aan pesten bij volwassenen

ADHD 2

Gepubliceerd: 18-04-2017

Mensen hebben vaak de indruk dat pesten iets voor kinderen is en dat het niet onder volwassenen voorkomt. Hierdoor heerst er een groot taboe over het onderwerp, zeggen experts. Dat schrijft Nu.nl naar aanleiding van de landelijkke Dag tegen Pesten.

Toch heeft ruim 1,2 miljoen van de ouderen het afgelopen jaar te maken gehad met discriminatie, pesten of (seksuele) intimidatie op het werk, blijkt uit onderzoek van TNO.

”Het kan een kwestie van ’jong geleerd is oud gedaan’, zijn”, zegt organisatieadviseur Alie Kuiper. Zij doet met haar bureau Bezemer Kuiper & Schubad onderzoek naar ongewenste omgangsvormen op het werk. ”Iemand die vroeger pestte, gaat vaak later door met het pesten. Het kunnen mensen zijn met een gebrek aan sociale vaardigheden die vooral de voordelen zien van het leven van een ander zuur maken.”

Zo kan pesten, zoals op de basisschool, niet alleen zorgen voor eventueel meer populariteit, maar ook voor een sterker teamverband. ”Het verbindt mensen als ze samen één doelwit hebben en daarover kunnen praten.”

Volgens Kuiper kunnen bedrijfsprocessen, bijvoorbeeld een reorganisatie, ook zorgen voor pestgedrag. ”Vooral als mensen lang moeten wachten op het besluit wie mag blijven en wie eruit ligt. Dan ’regelt’ de groep het wel en wordt er iemand uitgekozen om weggepest te worden.”

Op woensdag 19 april wordt de landelijke Dag tegen Pesten georganiseerd en dan wordt er onder meer stilgestaan bij dit fenomeen.

Zondebok

Het ’uitkiezen’ van iemand noemt psycholoog Bob van der Meer het zondebokfenomeen: mensen en dieren hebben in een groep slachtoffers en daarom wordt er gepest. ”Vroeger had je dat met de heksen- en Jodenvervolging en nu heb je dat bijvoorbeeld bij homo’s of mensen met een migratieachtergrond die ongewenst worden behandeld. Een van de risicofactoren voor gepest worden is onder meer ’anders zijn’ en doordat deze groepen afwijken van de rest, worden ze sneller als zondebok aangewezen.”

“’Het verbindt mensen om samen één doelwit te hebben’”

Organisatiedeskundige Alie Kuiper

De emotionele betekenis van het hebben van een zondebok is groot. Van der Meer: ”Er wordt iemand gezocht op wie de onzekerheid, angst, agressie en geweld gelegd kan worden. Het slachtoffer valt buiten de groep en daardoor voelt de groep zich verbonden en beter. Zij weten: hij is stommer en mislukter en wij zijn dat niet. Dat gevoel vinden mensen fijn, een ander heeft het nóg slechter. De persoon hoeft niet per se écht ’minder’ te zijn, omdat pestgedrag ook uit jaloezie kan voortkomen.”

Volgens de psycholoog worden mensen die vroeger werden gepest, vaak later ook gepest. ”Zij worden verraden door hun lichaamstaal en komen dan wat onzekerder over.”

Minder toezicht

De deskundigen zeggen dat er onder volwassenen het vaakst op het werk wordt gepest. Kuiper: ”Mensen die in ploegendienst of buiten normale kantoortijden werken, lopen een groter risico om gepest te worden. De sfeer op deze werkgelegenheden is vaak wat informeler en er is minder toezicht van een leidinggevende, waardoor collega’s sneller een grens overgaan.”

De gevolgen van pesten zijn groot: zo kan het gedrag leiden tot overspannenheid, burn-out, depressie, drugs- of drankverslaving, posttraumatisch stresssyndroom (PTSS), automutilatie en zelfmoordpogingen.

Bron en voor het hele artikel zie:

NU.nl/Jorieke van Noorloos


Meer informatie over pestgedrag: Stichting Stop Pesten Nu

 

Overig nieuws


02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie

  • NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond

  • Beestachtige ggz

    van de redactie
  • Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is

    door Mathijs van Meerkerk
  • Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken

    Johan Atsma in gesprek met Esther Verhoek

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio