overzicht

Patiëntenperspectief moet meer aandacht krijgen van inspectie

ROM 1

Gepubliceerd: 19-12-2016

Grotere rol van patiënt gewenst in toezicht op gezondheidszorg

De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) kan en moet beter luisteren naar patiënten. Ze laat volgens klagers steken vallen bij de aanpak van incidenten en afhandeling van klachten. Er is sprake van een mismatch tussen ‘de biomedische agenda’ van de inspecteurs en ‘de leefwereld’ van patiënten.

Daarom moet het perspectief van patiënten veel meer aandacht krijgen in het toezicht. Dat stelt Renée Bouwman in haar proefschrift, getiteld The Patient’s Voice as a Game Changer in Regulation, dat ze op 21 december verdedigt aan Tilburg University.

Het proefschrift biedt inzicht in het perspectief van patiënten/burgers op toezicht en kwaliteit van zorg. Deze kennis draagt bij aan het effectief betrekken van patiënten bij de inspectie en aan de manier waarop de inspectie met patiënten en hun klachten moet omgaan. De inspectie heeft zich in haar meerjarenbeleidsplan nadrukkelijk uitgesproken meer te gaan werken vanuit het perspectief van patiënten. Daarvoor heeft de inspectie inmiddels nieuwe toezichtinstrumenten ontwikkeld en in gebruik genomen.

Patiëntenperspectief

Bouwman werkt het patiënten- en het inspectieperspectief uit via interviews en een enquête onder burgers die een klacht hebben ingediend. Ze analyseerde de inhoud ervan evenals de reactie daarop van de inspectie. Verder deed de promovenda onderzoek bij het Consumentenpanel van het NIVEL (Netherlands Institute for Health Services Research).

Burgers hebben de mogelijkheid om problemen in de zorg te melden bij het Landelijk Meldpunt Zorg, sinds kort onderdeel van de inspectie. Dit meldpunt wijst burgers met hun klachten de weg, en beoordeelt of nader onderzoek door de inspectie naar de melding nodig is. Als een klacht wijst op een mogelijk structureel of ernstig probleem bij de zorgaanbieder, dan neemt de inspectie die klacht als melding in behandeling. De meeste patiënten verwachten dat hun melding bij de inspectie tot verbetering van de kwaliteit van zorg leidt, maar vaak hebben zij niet het idee dat dit het geval is. Dus is het zaak hen ook over het effect te informeren. 

Patiëntenorganisaties

Het beeld dat patiënten hebben van de zorg is gebaseerd op een breed scala aan factoren, terwijl de inspectie zich in het verleden vooral richtte op de klinische problemen. Belangrijk voor patiënten zijn ook het contact met de zorgverlener en de manier waarop de zorg is georganiseerd. Meer aandacht voor het patiëntenperspectief zal de blik van de inspectie dus verbreden. Daarom weegt de inspectie tegenwoordig ook de ervaringen van patiënten mee in haar oordeel over de zorg.

De inspectie wordt door patiënten gezien als meest verantwoordelijk voor kwaliteit van zorg, gevolgd door de zorgaanbieders en de minister. Patiënten zelf en de Europese Unie worden als minst verantwoordelijk gezien. Overigens, individuele burgers zien voor zichzelf geen primaire rol bij de inspectie weggelegd. Dat verwachten ze meer van patiëntenorganisaties, blijkt uit het onderzoek.

Renée Bouwman (1986, Kingston, Jamaica) studeerde Gezondheidswetenschappen aan de VU te Amsterdam. Daar slaagde ze in 2011 cum laude voor de master Policy en Organization of Health Care. Ze werkte daarna aan diverse projecten bij het NIVEL. In de periode 2012-2016 verrichtte ze haar promotieonderzoek, waarna ze haar werkzaamheden bij het NIVEL voortzet.

Bron: Tilburg University

Overig nieuws


26-01-2026 - Versterking aanpak van onbegrepen gedrag
23-01-2026 - ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’
22-01-2026 - Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica
20-01-2026 - V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking
19-01-2026 - Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen
16-01-2026 - Kwaliteit van leven lager bij langdurige psychische aandoeningen
14-01-2026 - Intensieve therapie effectiever en goedkoper bij depressie en persoonlijksheidsstoornissen
13-01-2026 - Rol van het lichaam bij traumatherapie
12-01-2026 - Versterkingsagenda VWS: mentale gezondheid versterken en druk op ggz verlagen
09-01-2026 - Subsidie voor de erkenning van interventies in de langdurige ggz
08-01-2026 - Mensen met depressie hebben hoger risico op eerder overlijden
07-01-2026 - GGZ Oost Brabant maakt meerjarenafspraken met zorgverzekeraar
06-01-2026 - Psychiater die euthanasie bespreekbaar maakte overleden
05-01-2026 - Stemmen horen blijft onderbelicht in screening en diagnostiek
30-12-2025 - Wordt je ggz-behandeling volgend jaar nog wel vergoed?
22-12-2025 - Geen ander vak, wel een andere houding
22-12-2025 - Wat de psychiatrie kan leren van tech (over prototypen, MVP’s en nooit klaar zijn)
22-12-2025 - Openhartig over verwerken
22-12-2025 - Butyraat: een schakel tussen darmgezondheid en depressie
22-12-2025 - Marsmuziek
22-12-2025 - Hemelbed
22-12-2025 - Pedofilie in de hulpverlening: durf jij het gesprek aan?
22-12-2025 - Labelen met ADHD en ASS
22-12-2025 - Absurdistisch drama over identiteitswaan en familiedynamiek (en nog veel meer)
22-12-2025 - De bibliotheek
19-12-2025 - Zorgstandaard Daginvulling en participatie verbeterd
18-12-2025 - Mentale gezondheid lhbtqia+ jongvolwassenen slechter dan leeftijdsgenoten
17-12-2025 - Zorgmanifest en e-learning over seksueel grensoverschrijdend gedrag
16-12-2025 - Groep verwarde mensen voor twee jaar behandelen in forensische kliniek
15-12-2025 - Netwerkintake geeft breder beeld bij onbegrepen gedrag
11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Versterking aanpak van onbegrepen gedrag

  • ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’

  • Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica

  • V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking

  • Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio