overzicht

Verschillende soorten verslavend gedrag hebben deels dezelfde genetische risicofactoren

Gepubliceerd: 17-03-2016

Mensen die roken consumeren meer cafeïne dan niet-rokers. Maar hoe komt dit? Hebben deze gedragingen dezelfde genetische of omgevingsrisicofactoren? Of veroorzaakt het ene gedrag het ander? In haar promotieonderzoek vond Jorien Treur dat de samenhang tussen verschillende verslavende gedragingen grotendeels kan worden verklaard door gedeelde genetische risicofactoren. Verder heeft Treur voor het eerst aangetoond dat het roken van sigaretten in mensen kan leiden tot aandachtsproblemen. Dit bevestigd eerder dierproefonderzoek waar al werd gevonden dat blootstelling van de ontwikkelende hersenen aan nicotine voor aandachtsproblemen kan zorgen. Voor haar onderzoek gebruikte zij gegevens van tweelingen en hun familieleden geregistreerd bij het Nederlands Tweelingen Register. 

Samenhang in verslavend gedrag
Het was al langer bekend dat verslavend gedrag matig tot hoog genetisch is bepaald. Een nog onopgeloste vraag was waarom verschillende soorten verslavend gedrag met elkaar samenhangen. Een van de conclusies uit het onderzoek van Treur, is dat de relatie tussen roken en cafeïnegebruik voor het grootste deel kan worden verklaard door gedeelde genetische risicofactoren. Dit wil zeggen dat er genetische varianten zijn welke van invloed zijn op zowel het roken van sigaretten als hoog gebruik van cafeïne (uit koffie, thee, cola en energiedrank). Tevens werd gekeken naar de relatie tussen het gebruik van verslavende middelen en een hoog gebruik van suiker (soms als potentieel verslavend beschouwd). Gedeelde genetische risicofactoren verklaarden grofweg de helft van deze relatie. Uit deze resultaten kan worden geconcludeerd dat verschillende soorten verslavend gedrag voor een aanzienlijk deel dezelfde genetische risicofactoren hebben.

Roken kan leiden tot aandachtsproblemen
Om de mogelijk causale (oorzaakgevolg) relatie tussen roken en aandachtsproblemen te testen, maakte Treur gebruik van het sterke ‘discordante tweeling model’. Er werd een selectie gemaakt van eeneiige tweelingparen, waarvan één tweeling wel rookte en de ander niet. Doordat eeneiige tweelingen honderdprocent van hun genetisch materiaal delen en een groot deel van hun omgeving, zijn zij een perfecte controle voor elkaar. Rokende tweelingen bleken meer aandachtsproblemen te hebben dan hun niet rokende tweelingbroer/-zus. Dit verschil in geestelijke gezondheid was er nog niet toen de tweelingen jonger waren en geen van beiden nog een sigaret had gerookt. Deze resultaten bevestigen eerder dierproefonderzoek en benadrukken de schadelijke effecten van roken op de (geestelijke) gezondheid.

Tegengaan van roken
Nicotine is een van de meest gebruikte verslavende middelen en levert, door het roken van sigaretten, een grote bijdrage aan morbiditeit (ziekte) en mortaliteit (sterfte). Wereldwijd veroorzaakt roken circa 6 miljoen sterfgevallen per jaar. Alhoewel het aantal mensen dat rookt in de afgelopen decennia sterk gedaald is in Nederland, rookte in 2014 nog steeds 28 procent van de (volwassen) mannen en 22 procent van de vrouwen. Treur: “Een beter begrip van alle mogelijke oorzaken en gevolgen van roken kan helpen om dit aantal verder te doen dalen en hiermee de volksgezondheid te verbeteren. De conclusies uit mijn onderzoek vergroten ons begrip van de oorzaken en gevolgen van roken, en meer algemeen van verslavend gedrag.” 

Jorien Treur promoveert op 31 maart a.s. aan de Vrije Universiteit in Amsterdam

Bron: VU

Overig nieuws


05-10-2026 - Kabinet neemt ggz op de schop
02-10-2026 - Onderzoeksagenda voor de ggz
01-10-2026 - MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten
28-09-2026 - Werk en psychische kwetsbaarheid
28-09-2026 - Kwetsbaar op eigen risico
28-09-2026 - Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?
28-09-2026 - Kinderspel
28-09-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
28-09-2026 - Een bundel ervaringen, de bipolaire stoornis van verschillende kanten belicht
28-09-2026 - Live online congres: Bij WAISe van Intelligentie
28-09-2026 - Kwetsbaar begin
28-09-2026 - De bibliotheek
25-09-2026 - Sterk door Werk verlengd tot 2030
24-09-2026 - Weinig beweging in cao-onderhandelingen
23-09-2026 - Exposuretherapie voor ouderen bij poh-ggz
22-09-2026 - De Groene GGZ-campagne: ontstressen in natuur
21-09-2026 - Leefstijlinterventie voor kinderen met psychische klachten
18-09-2026 - Eus van Someren ontvangt JJ Groen Prijs 2026
17-09-2026 - Eerste reactie van de Nederlandse ggz op Miljoenennota
16-09-2026 - Handreiking LVB in de ggz
15-09-2026 - Eerste stap naar landelijk dekkend aanbod vroege psychosezorg
14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek
10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Kabinet neemt ggz op de schop

  • Onderzoeksagenda voor de ggz

  • MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten

  • Werk en psychische kwetsbaarheid

    van de redactie
  • Kwetsbaar op eigen risico

    door Mathijs van Meerkerk

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio