overzicht

MIND start petitie tegen eenzame opsluiting in de ggz

petitie

Gepubliceerd: 05-11-2024

Op 5 november start MIND, de belangenbehartiger van mensen met psychische problemen en hun naasten, een landelijke petitie tegen eenzame opsluiting in de ggz. Dit is hard nodig want het aantal eenzame opsluitingen steeg in 2023 dramatisch met 10 procent. Vaak leidt eenzame opsluiting tot ernstige schade aan iemands lichamelijke en mentale gezondheid. Dit terwijl mensen die dit betreft juist menselijke zorg, steun en nabijheid nodig hebben. MIND wil een wettelijk verbod op eenzame opsluiting, meer geld voor voldoende personeel en scholing in de ggz en duidelijke definities en cijfers voor beter toezicht.

Eenzame opsluiting is een ernstige inbreuk op het fundamentele recht op vrijheid, zoals vastgelegd in de Nederlandse Grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Ook gaat het tegen het VN-verdrag voor de rechten van personen met een handicap in.  Er is geen bewijs dat eenzame opsluiting tot meer veiligheid en betere zorgt leidt. Sterker nog: eenzame opsluiting kan de situatie van de cliënt zelfs verslechteren en de relatie met de hulpverlener beschadigen. Dit leidt vaak tot extra zorgkosten, voor langere opname omdat het nóg slechter gaat sinds de eenzame opsluiting en/of voor extra behandelingen om het trauma te verwerken.

 Oproep aan de politiek  

MIND roept de politiek op om nú in te grijpen. In Nederland zijn goede methoden en werkwijzen ontwikkeld of in ontwikkeling om dwang te voorkomen. Denk bijvoorbeeld aan de-escalerende technieken (een manier  om met agressie om te gaan, met een escalatie-stappenplan). Er moet geld vrijgemaakt worden voor genoeg personeel, scholing, veilige plekken en de bovengenoemde aanpak in de zorg. Er moet ook inzicht komen in het aantal eenzame opsluitingen, zodat de toezichthouder (de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd) goed kan controleren. MIND wil dat separeren en afzonderen in 2027 wettelijk verboden wordt. Om dit verbod te steunen, vraagt de organisatie een bouwstop voor Extra Beveiligde Kamers (EBK’s): deze vorm van insluiting is ook een vorm van dwang. En MIND wil dat een EBK vanaf 2027 alleen mag worden gebruikt zoals omschreven staat in het Werkboek High and Intensive Care (HIC). Dat betekent onder andere met intensieve begeleiding en face-to- face contact.

MIND zal de petitie begin 2025 aan de leden van de Tweede Kamer aanbieden. Bovengenoemde punten zullen we de komende periode ook inbrengen bij de wijziging van de Wet verplichte ggz.

De petitie kan getekend worden via de speciale actielink op de website van MIND.

Bron: Persbericht MIND

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


24-07-2026 - MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen
23-07-2026 - Onderzoek naar meerwaarde verkennend gesprek
16-07-2026 - Onderzoek naar slaap- en cognitieve problemen bij mensen met een depressie
14-07-2026 - Evaluatie Versnellers-aanpak van wachttijden in ggz
13-07-2026 - Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten
07-07-2026 - NVvP initieert herziene richtlijn Verplichte zorg in de ggz
06-07-2026 - Dashboard wachttijden ggz openbaar
03-07-2026 - Dilemma’s bij AI in de psychologie
02-07-2026 - Nederlandse Onderwijspremie voor suïcidepreventie
01-07-2026 - NZa: bezwaren tegen ggz-tarieven ongegrond
29-06-2026 - Beestachtige ggz
29-06-2026 - Waarom praten over mentale gezondheid niet genoeg is
29-06-2026 - Eerste Hulp Bij Mentale Ongemakken
29-06-2026 - De oerpijn van trauma
29-06-2026 - Het gezoem
29-06-2026 - Rondspoken in de geest
29-06-2026 - De bibliotheek
26-06-2026 - Ggz-instellingen starten gezamenlijke flexibele schil
25-06-2026 - Nieuwe bestuursleden NVA
24-06-2026 - NIP-plan voor mentaal sterke generatie
23-06-2026 - MIND: Exclusiecriteria nog steeds op grote schaal toegepast
19-06-2026 - Recordaantal gesprekken bij de Luisterlijn
18-06-2026 - ECT blijkt ook in praktijk goed te werken
17-06-2026 - Autisme is veel meer dan DNA
16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • MIND: gebrek aan passende zorg voor groep jonge vrouwen

  • Onderzoek naar meerwaarde verkennend gesprek

  • Onderzoek naar slaap- en cognitieve problemen bij mensen met een depressie

  • Evaluatie Versnellers-aanpak van wachttijden in ggz

  • Zelfscan voor laagdrempelige steunpunten

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio