overzicht

Grote studie naar genetische oorzaken van schizofrenie

genen

Gepubliceerd: 12-04-2022

Wetenschappers analyseerden het DNA van meer dan 300.000 mensen met en zonder schizofrenie. Het SYNGO-consortium, gecoördineerd door CNCR-VU, voerde de analyses van synaptische genen uit. Dat schrijft de Vrije Universiteit van Amsterdam, dat daarbij verwijst naar een gisteren in Nature gepubliceerd artikel.

Deze grootste genetische studie ooit naar schizofrenie heeft vele genen geïdentificeerd die een belangrijke rol zouden kunnen spelen in de psychiatrische stoornis. Een team van honderden onderzoekers uit 45 landen analyseerde DNA van 76.755 mensen mét schizofrenie en 243.649 zonder schizofrenie, om de genen en biologische processen die aan de aandoening ten grondslag liggen, beter te begrijpen. Wetenschappers van de VU, Amsterdam UMC en uit Utrecht en Groningen hebben aan dit onderzoek meegewerkt.

De studie werd gecoördineerd door het Psychiatric Genomics Consortium en vond een veel groter aantal genetische verbanden met schizofrenie dan ooit tevoren: in 287 verschillende regio’s van het menselijk genoom. Risico op schizofrenie werd gedetecteerd in genen die voornamelijk tot expressie komen in neuronen, maar niet in ander weefsel of celtypes. Deze studie biedt een enorme verbetering in het definiëren van de genetische basis van schizofrenie en markeert een belangrijke stap voorwaarts in ons begrip van de oorsprong van schizofrenie. De bevindingen stellen onderzoekers in staat om zich te concentreren op specifieke hersenprocessen in de voortdurende zoektocht naar nieuwe therapieën voor deze geestesziekte.

Het SYNGO-consortium, gecoördineerd door VU-neurowetenschappers Frank Koopmans, Loek van der Kallen, Guus Smit en Matthijs Verhage, was verantwoordelijk voor de functionele annotatie van synaptische genen onder de genetische bevindingen. SYNGO ontdekte 15 nieuwe links naar pre- en post-synaptische genen. Deze nieuwe links openen nieuwe richtingen voor onderzoek om te begrijpen hoe synaptische tekorten bijdragen aan het risico op schizofrenie.

1 op 300 mensen

Schizofrenie is een ernstige psychiatrische stoornis die begint in de late adolescentie of vroege volwassenheid. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) treft schizofrenie ongeveer 1 op de 300 mensen, op enig moment in hun leven. Deze nieuwe studie vergroot niet alleen het aantal verbanden tussen genetische variatie in de populatie en de ziekte enorm, maar ook het aantal verbanden met specifieke genen. Dat is een noodzakelijke stap in de moeilijke klus om de oorzaken van deze aandoening te begrijpen en nieuwe behandelingen te bepalen.

“Het SYNGO-consortium is erg trots om bij te dragen aan deze wereldwijde samenwerking van ongekende omvang en om zijn domeinexpertise op synapsbiologie toe te passen voor het begrip van schizofrenie”, zegt Matthijs Verhage, hoogleraar Functional Genomics bij het CNCR (VU/Amsterdam UMC). “De bijdrage van SYNGO aan deze analyses maakt de weg vrij voor nieuw onderzoek naar synaptische disfunctie in schizofrenie”, zegt Guus Smit, directeur van het CNCR.

Hoewel er grote aantallen genetische varianten betrokken zijn bij schizofrenie, toont dit onderzoek aan dat ze geconcentreerd zijn in genen die tot expressie komen in neuronen en hun contactplaatsen, de synapsen. Dit betekent dat deze belangrijkste plaatsen zijn als startpunt voor vervolgonderzoek. De bevindingen suggereren ook dat een abnormale functie van neuronen bij schizofrenie veel hersengebieden aantast, wat de diversiteit aan symptomen zou kunnen verklaren, zoals hallucinaties, wanen en problemen met helder denken.

Bron: VU

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


26-01-2026 - Versterking aanpak van onbegrepen gedrag
23-01-2026 - ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’
22-01-2026 - Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica
20-01-2026 - V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking
19-01-2026 - Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen
16-01-2026 - Kwaliteit van leven lager bij langdurige psychische aandoeningen
14-01-2026 - Intensieve therapie effectiever en goedkoper bij depressie en persoonlijksheidsstoornissen
13-01-2026 - Rol van het lichaam bij traumatherapie
12-01-2026 - Versterkingsagenda VWS: mentale gezondheid versterken en druk op ggz verlagen
09-01-2026 - Subsidie voor de erkenning van interventies in de langdurige ggz
08-01-2026 - Mensen met depressie hebben hoger risico op eerder overlijden
07-01-2026 - GGZ Oost Brabant maakt meerjarenafspraken met zorgverzekeraar
06-01-2026 - Psychiater die euthanasie bespreekbaar maakte overleden
05-01-2026 - Stemmen horen blijft onderbelicht in screening en diagnostiek
30-12-2025 - Wordt je ggz-behandeling volgend jaar nog wel vergoed?
22-12-2025 - Geen ander vak, wel een andere houding
22-12-2025 - Wat de psychiatrie kan leren van tech (over prototypen, MVP’s en nooit klaar zijn)
22-12-2025 - Openhartig over verwerken
22-12-2025 - Butyraat: een schakel tussen darmgezondheid en depressie
22-12-2025 - Marsmuziek
22-12-2025 - Hemelbed
22-12-2025 - Pedofilie in de hulpverlening: durf jij het gesprek aan?
22-12-2025 - Labelen met ADHD en ASS
22-12-2025 - Absurdistisch drama over identiteitswaan en familiedynamiek (en nog veel meer)
22-12-2025 - De bibliotheek
19-12-2025 - Zorgstandaard Daginvulling en participatie verbeterd
18-12-2025 - Mentale gezondheid lhbtqia+ jongvolwassenen slechter dan leeftijdsgenoten
17-12-2025 - Zorgmanifest en e-learning over seksueel grensoverschrijdend gedrag
16-12-2025 - Groep verwarde mensen voor twee jaar behandelen in forensische kliniek
15-12-2025 - Netwerkintake geeft breder beeld bij onbegrepen gedrag
11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Versterking aanpak van onbegrepen gedrag

  • ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’

  • Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica

  • V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking

  • Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio