overzicht

Jongeren in psychiatrische klinieken na sexting

tumblr_mts3khyUUA1sdyj9lo1_1280

Gepubliceerd: 26-01-2017

Elk jaar belanden tientallen jongeren in psychiatrische klinieken nadat hun naaktfoto’s en seksfilmpjes zonder hun toestemming op het internet zijn verspreid. De jongeren kampen met depressies, drank- of drugsverslavingen en ernstige trauma’s, blijkt uit onderzoek van RTL.

Sexting veroorzaakt bij veel jongeren zulke grote problemen, dat ze in een psychiatrische kliniek terechtkomen. Tientallen jongeren krijgen na sexting depressies, drank- of drugsverslavingen en ernstige trauma’s.

Dit blijkt uit een rondgang van onze onderzoeksredactie langs psychiatrische klinieken die deze jongeren behandelen. Jeugdkliniek Yes We Can Clinics zegt dat inmiddels 25 procent van de meisjes die ze behandelen, klachten hebben door sexting. Hun blootfoto’s of seksfilmpjes zijn verspreid via sociale media. Vaak heeft de hele school hun beelden gezien. 

Bij het Centrum Seksueel Geweld in Utrecht, centrum voor jeugdpsychiatrie Karakter en ggz-instelling Pro Persona gaat het om tientallen jongeren per jaar. Ook andere instellingen, zoals Rivierduinen en Kinder- en Jeugdtraumacentrum Haarlem, zien jaarlijks tien tot tientallen jongeren met zware psychische problemen door uitgelekte sextingfoto’s.

Nieuwe groep cliënten

Het is een nieuwe groep cliënten die zich tot twee jaar geleden niet meldde, zeggen deskundigen. Doordat slachtoffers vaak niet durven te praten over wat hen is overkomen, worden de psychische gevolgen steeds erger.

”Wij zien de afgelopen jaren in onze behandelkamers steeds vaker mensen die kampen met de gevolgen van sexting”, zegt Rik Knipschild. Hij werkt als psychotraumatoloog bij Karakter. ”Jongeren kunnen in een sociaal isolement terechtkomen en depressieve klachten krijgen.”

Permanente staat van alertheid

Iva Bicanic, van het Landelijk Centrum Seksueel Geweld, zegt dat de impact van een uitgelekte foto te vergelijken is met een trauma. ”Deze jongeren ontwikkelen PTSS-achtige klachten. Ze zijn in permanente staat van alertheid en hebben herbelevingen. Hun hele leven wordt erdoor beheerst.”

De onderzoeksredactie sprak uitgebreid met Anne (21) en Liza (22). Hun verhalen hebben gelijkenissen: allebei stuurden ze een sexy foto naar een jongen en die foto’s zijn uitgelekt. Beide vrouwen werden opgenomen in Yes We Can Clinics, een jeugdkliniek voor jongeren met gedragsstoornissen. ”Ik durfde niemand meer onder ogen te komen”, vertelt Anne nu. ”Ik ging nog wel naar school, maar in de pauze sloot ik me op op het toilet. De angst beheerste mijn leven zó, dat ik niet meer verder wilde.”

Chanteren en bedreigen

Deskundigen vrezen dat deze groep cliënten groter wordt. 8 tot 10 procent van de middelbare scholieren heeft weleens een sexy foto of filmpje van zichzelf verstuurd. Als die foto uitlekt, kunnen de gevolgen ernstig zijn. Vooral als het slachtoffer alleen komt te staan, zegt Knipschild. ”Het is belangrijk dat jongeren hierover praten, met ouders of leerkrachten. Doe je dat niet, dan gaat het van kwaad tot erger en kunnen anderen je ermee gaan chanteren of bedreigen.”

Bron: RTL Nieuws

Overig nieuws


10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

  • Eline Regeer in bestuur NVvP

  • Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid

  • Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars

  • Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio