overzicht

De invloed van een dynamische omgeving op depressie en suïcide

4fjHtYHdRlSemICxjjBu_IMG_8424

Gepubliceerd: 16-09-2016

Depressie en zelfmoord worden door ontzettend veel persoonlijke en externe factoren beïnvloed. Ook door je omgeving, stelt stadsgeograaf Marco Helbich van de Universiteit Utrecht. Hij ontving een ERC Starting Grant van 1,5 miljoen euro om in het kader van het Utrechtse onderzoeksthema Healthy Urban Living te onderzoeken welke invloed mobiliteit en verschillende omgevingen uitoefenen op de geestelijke gezondheid.

Dat mensen over het algemeen gelukkiger worden van een groene omgeving met parken en  helderblauwe meertjes dan van een logge, grijze kantoorgebouwen is wetenschappelijk te onderbouwen. Maar er zijn veel meer omgevingsfactoren die meespelen. Stadsgeograaf dr. Marco Helbich kreeg van de European Research Council 1,5 miljoen euro om de kennis over oorzaken van depressie en zelfmoord uit te breiden met verschillende omgevingsfactoren.

Afwisseling van omgeving

Afwisseling tussen verschillende omgevingen en de duur van het verblijf in een omgeving hebben effect op mentale gezondheid. Helbich wil die afwisseling (sequencing) en duur onderzoeken, en onderscheidt daarbij drie verschillende omgevingen: een groenblauwe (natuur en water), een grijze (bebouwing) en een sociale omgeving, waarin zowel sociale interacties plaatsvinden als de mate van drukte wordt gemeten.

“In eerder onderzoek naar depressie en zelfmoord keken wetenschappers enkel naar de woonomgeving”, vertelt Helbich. “En dat is merkwaardig, want tachtig procent van je dagelijkse bezigheden spelen zich af buiten je woonomgeving. Ik ga dus kijken naar hoe mensen zich bewegen: hoe vaak en hoe lang bevindt iemand zich in welke soort omgeving, en hoe is blootstelling aan deze dynamische omgeving gerelateerd aan iemands mentale gezondheid?”

Een tweede belangrijke gedachte die die Helbich wil onderzoeken is dat zelfmoordrisico niet alleen wordt beïnvloed door de huidige omgeving, maar ook door het verleden. Elke verplaatsing, bijvoorbeeld van Rotterdam naar Utrecht, verandert de omgevingsfactoren waaraan mensen worden blootgesteld. Deze factoren kunnen de sleutel zijn naar wat mogelijk later bijdraagt aan zelfmoord.

Geotechnologie

Met de GPS-functie van smartphones meet Helbich waar de proefpersonen zich bevinden, en kijkt daarbij naar de afwisseling tussen grijze en groenblauwe omgevingen en de duur van het verblijf in een omgeving. Maar omdat niet alleen fysieke omgeving, maar sociale omgeving ook een grote rol speelt wil hij ook meten hoeveel andere personen er gedurende de dag zich rondom de proefpersonen bevinden. Hiervoor gebruikt hij de bluetooth-functie zodat hij kan meten hoeveel smartphones zich rondom de proefpersonen bevinden. Hij verwacht hiermee een significant verschil te vinden tussen drukke en rustige plekken.

Het gat dichten

De factoren die Helbich onderzoekt zijn een aanvulling op de vele factoren die in verband worden gebracht met depressie en zelfmoord. “Er mist nog een heleboel onderzoek naar de invloed van omgeving op mentale gesteldheid”, vertelt hij. “Met mijn resultaten wil ik dat gat dichten, en hoop hiermee het inzicht te verbeteren in risico’s en factoren die mentale gezondheid beïnvloeden, zodat patiënten beter geholpen en ondersteund kunnen worden.”

Bron: Universiteit Utrecht

Overig nieuws


23-01-2021 - Wie psychische problemen heeft (gehad), maakt bij veel werkgevers weinig kans
22-01-2021 - Professionals voor psychische hulp: 'De rek is eruit'
22-01-2021 - Magnetische 'deep brain stimulation' alternatief voor operatieve methode
22-01-2021 - Veranderingen in werk en relatieproblemen belangrijke risicofactoren voor mentale problemen bij moeders tijdens lockdown
21-01-2021 - Kunnen Eigen Kracht Conferenties helpen bij het voorkomen van dwang?
21-01-2021 - Mentale gezondheid van Britse ouders verslechtert onder nieuwe coronamaatregelen
21-01-2021 - AD(H)D en autisme voor de hulpverlening
20-01-2021 - 'Hoe de ziel verdwijnt uit de geestelijke zorg'
20-01-2021 - 'Aandacht voor het mentale welzijn van studenten is toegenomen, maar we zijn er nog niet’
20-01-2021 - NIP over kwestie Kaat Bollen: ‘Beroepscode nodigt uit om zich te bezinnen op eigen beroepsuitoefening’
19-01-2021 - Muziek en muziektherapie werkt aantoonbaar als middel tegen stress
19-01-2021 - Ggz-appwijzer moet inzicht geven in bestaande apps voor mentale gezondheid
19-01-2021 - Twentse zorgaanbieders zetten kwetsbare cliënten in bij criminele activiteiten
18-01-2021 - Cannabisgebruik nam tijdens eerste lockdown toe, contact met hun partners en familie verbeterde
18-01-2021 - Exposure-therapie ook zinvol bij patiënten met jeugdtrauma
18-01-2021 - Medicijn tegen Alzheimer werkt hoogstens voor een kleine groep
18-01-2021 - Blue Monday: een onzin-formule met de potentie van een hype
15-01-2021 - Ook MIND pleit voor openen basisscholen en opvang in belang van mentale gezondheid
15-01-2021 - Participatie en inclusie blijft achter voor mensen met ernstig psychische problemen
14-01-2021 - Naar een overkoepelende theorie over autisme
14-01-2021 - E-health en een ernstig psychische aandoening: een lastige combinatie
14-01-2021 - ADHD of druk gedrag?
13-01-2021 - Kindermishandeling lijkt tijdens periode van lockdown te zijn toegenomen
13-01-2021 - Stemmings- of angststoornis als risicofactor voor cardiometabole aandoeningen
13-01-2021 - Bij meerderheid ouderen bleef de mentale gezondheid ondanks corona-maatregelen stabiel
12-01-2021 - Rechter verbiedt zwarte lijst artsen
12-01-2021 - Over het aanleren van zelfmanagement bij een bipolaire stoornis
12-01-2021 - Belgische psychologe en seksuologe levert titel in na officiele waarschuwing vanwege foto's op Instagram
11-01-2021 - Het onzegbare
11-01-2021 - ‘Te snel begrijpen is meestal slecht begrijpen’
11-01-2021 - Met een gedicht kom je verder

Laatste nieuws

Tagcloud


  • adhd
  • alzheimer
  • autisme
  • corona
  • dementie
  • depressie
  • financiering
  • jeugd ggz
  • jeugdzorg
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Onze Facebook pagina

Contactgegevens

info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Wie psychische problemen heeft (gehad), maakt bij veel werkgevers weinig kans

  • Professionals voor psychische hulp: 'De rek is eruit'

  • Magnetische 'deep brain stimulation' alternatief voor operatieve methode

  • Veranderingen in werk en relatieproblemen belangrijke risicofactoren voor mentale problemen bij moeders tijdens lockdown

  • Kunnen Eigen Kracht Conferenties helpen bij het voorkomen van dwang?

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2021 - GGZ Totaal
Inloggen | Sitehand - Professionele vormgeving | Ziber - Responsive of Adaptive? | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio