overzicht

Muziek als zelfmedicatie

muziekrecensie

Sean Solomon

Gepubliceerd: 04-05-2026

Bijzondere ggz-ervaringen in soms aangename, soms schrijnend scherpe muziek. Leendert Douma recenseert The World Is Not Good Enough van Sean Solomon.

Singer-songwriter Sean Solomon kent een verleden vol bijzondere ggz-ervaringen, zo vertelde hij onlangs aan Clash Magazine. Op zijn vijftiende werd hij opgenomen in een psychiatrische kliniek in San Fernando, nadat hij werd ‘gegrepen’ door teveel drugs. Hij dacht dat de overheid het op hem had voorzien en dat hij werd achtervolgd door helikopters. Woorden in tijdschriften werden door gehusseld om geheime boodschappen door te geven.

Die drugs gebruikte hij als zelfmedicatie. Sean Solomon had een bipolaire stoornis. Die bleek genetisch bepaald. Andersom. Toen hij op de psychiatrische afdeling lag, veroorzaakte dat ook een episode bij zijn vader. Die belandde op dezelfde afdeling. Hun toestanden verliepen synchroon.

Een onschuldiger vorm van zelfmedicatie was de muziek. Sean kon gewoon verliefd worden op mensen als Kurt Cobain van Nirvana. Hij vierde hun waanzin. Het inspireerde hem om ook zelf muziek en kunst te maken en mede daardoor bleef hij gevrijwaard van terugvallen. Hij vormde de grunge-achtige band Moaning, die in 2014 tekende bij Sub Pop (het label van nota bene Nirvana).  

COVID zette Sean’s leven opnieuw op de kop. Moaning’s album verscheen op het moment dat de lockdown van 2020 inging. Hij kreeg het waanidee dat de release was gesaboteerd. Solomon raakte depressief, maar wist te voorkomen dat het weer helemaal fout ging. Tijdens de pandemie kwam hij erachter dat zijn angst om in een Uber met een chauffeur te zitten nog groter was dan de angst om zelf te rijden. Dus haalde Sean Solomon zijn rijbewijs. Een week nadat hij het papiertje had, reed hij zijn auto total loss. Het was een bijna-doodervaring.

Opnieuw redde de muziek hem. Ditmaal was het niet Kurt Cobain. Een andere getroebleerde ziel werd zijn obsessie. Daniel Johnston. Solomon raakte helemaal in de ban van Johnston’s outsider singer-songwriter stijl. Zijn zelfmedicatie bestaat sinds die jaren uit liedjes schrijven. Hij stuurt ze vaak op naar een oud-huisgenoot: Shannon Lay. Die heeft ook familie met bipolaire stoornis.

“Ik vind het belangrijk om mijn muziek te delen met mensen die soortgelijke ervaringen hebben gehad”, zegt Sean Solomon tegen Clash Magazine. “Ik wil mijn innerlijke wereld delen, zodat ze zich misschien minder alleen voelen. Zo kan ik hopelijk het stigma rondom psychische aandoeningen doorbreken.” Op het nummer Black Hole verwoordt hij dat heel kernachtig: “Ik heb een psychische stoornis / Of misschien ben ik gewoon een mens.”

Heel veel van bovenstaande ervaringen zijn terecht gekomen in de teksten op The World Is Not Good Enough (die titel slaat vooral op zijn innerlijke wereld). De muziek is boeiend, soms aangenaam op een beetje 70’s achtige manier, maar soms ook schrijnend scherp – dan komt Sean Solomon dicht in de buurt van de rauwe Daniel Johnston-blues. En even later klinken zanger en band weer Amerikaans poppy a la Hootie and the Blowfish. Hoogtepunt van de plaat is de uitsmijter Korpo, dat rustig akoestisch begint maar dan opbouwt en opbouwt tot een meeslepend einde. Prachtig!

Sean Solomon verliest zich niet alleen in muziek, maar ook in andere kunstvormen. Hij maakt hele mooie – wat naïeve – animaties bij nummers als Black Hole, Postcard, Finish Line en Car Crash (klink de links voor clips). Kijk vooral ook naar het ontroerende Remember, geheel opgetrokken uit oude familiefilmpjes.

En bestudeer ook eens die mooie albumhoes. Het is een parodie op de beroemde kinderboeken van Richard Scarry. Op het eerste gezicht ziet het er allemaal heel vrolijk en vriendelijk uit, maar ondertussen staat de hoes vol met verontrustende scenes: Een kip ziet zijn kinderen in de pan. Een duiveltje en een engeltje zitten samen op een fiets. En wat moeten we denken van die man die naar beneden staart vanaf de dakrand?

Beluister Sean Solomon - The World Is Not Good Enough op Spotify

 

-

Lees ook andere artikelen over muziek en mentale gezondheid

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

 

Overig nieuws


05-05-2026 - Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem
04-05-2026 - Met z’n allen!
04-05-2026 - Hulpverlening of probleemverlening?
04-05-2026 - Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt
04-05-2026 - Spiegel zonder gezicht
04-05-2026 - Niet veilig thuis. Herstellen van trauma in je jeugd
04-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
04-05-2026 - De bibliotheek
30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme
29-04-2026 - Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz
28-04-2026 - Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ
24-04-2026 - Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz
23-04-2026 - Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers
23-04-2026 - ‘Bied nabestaanden na zelfdoding meer openheid’
22-04-2026 - Evelyn Klein Haneveld nieuwe directeur Zorg bij Transfore
22-04-2026 - Handreiking onveiligheid in gezinssituaties
21-04-2026 - Proactieve zorgbemiddeling in ggz
20-04-2026 - Hou DigiD in Nederland
20-04-2026 - Chatbot als jongerentherapeut? Ga erover in gesprek
20-04-2026 - Roetsj
20-04-2026 - Autisme, een biografie
20-04-2026 - Ik, jij, wij. De basis van gezonde hechting in de liefde
20-04-2026 - Dag & Nacht geeft realistisch beeld van psychiatrische ziekenhuisafdeling
20-04-2026 - De bibliotheek
18-04-2026 - Korte, intensieve exposure thuis bij kinderen en jongeren met OCD en angst
17-04-2026 - Marieke Grootendorst directeur Dimence IJssel-Vecht
16-04-2026 - Vernieuwde zorgstandaard Bipolaire stemmingsstoornissen
15-04-2026 - Handreiking over invloed AI-chatbots op mentaal welzijn bij jongeren
14-04-2026 - Handreiking samenwerking volwassenen-ggz en jeugdhulp

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Kans op angststoornissen door overactief immuunsysteem

  • Met z’n allen!

    van de redactie
  • Hulpverlening of probleemverlening?

    door Benthe
  • Wanneer helpt een klinische opname bij een depressie echt

    (advertorial)
  • Spiegel zonder gezicht

    een gedicht van Bert Klopman

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio