overzicht

Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

de-Nederlandse-ggz

Gepubliceerd: 11-12-2025

Mensen raken te vaak buiten beeld na een gevangenisstraf of zorgtraject. Dat blijkt uit een analyse van de gezamenlijke inspecties die toezien op zorg, welzijn en veiligheid. De Nederlandse ggz herkent de geschetste knelpunten. “Voor de meest kwetsbare mensen zijn de overgangen in ons systeem te groot. Zonder langdurige begeleiding en een woonplek lopen zij vast. Met soms alle gevolgen van dien”, reageert voorzitter Ruth Peetoom bezorgd.

Voor hun analyse bekeken Toezicht Sociaal Domein, de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en de Inspectie Justitie en Veiligheid twaalf incidentenrapporten. Daarnaast is er met verschillende betrokken partijen, waaronder ook de Nederlandse ggz en de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie, gesproken. De inspecties roepen de minister van Binnenlandse Zaken nu op om werk te maken van de vijf knelpunten die zij hebben gesignaleerd. “De passende plek om te wonen en één begeleider die iemand kan ondersteunen tijdens herstel en daarna zijn voor ons het belangrijkst”, zegt Peetoom. “Onze hulpverleners herkennen daarnaast dat informatie delen lastig is, dat wetten niet goed op elkaar aansluiten en dat er geen duidelijke regie is voor deze groep.”

Informatie delen
Ggz-instellingen zetten zich er al voor in om over de huidige drempels heen te kijken. “Zo brengen we de mogelijkheden om informatie te delen met andere partners onder de aandacht. En steeds meer instellingen zijn betrokken bij het bieden van (beschermde) woonplekken en de Levensloopaanpak”, legt Peetoom uit. “Tegelijkertijd zien we ook dingen die soms niet mogelijk zijn of ons werk ingewikkeld maken. Zo weten we dat een derde van de 700 mensen in de Levensloopaanpak dakloos is en nog eens een derde dakloos dreigt te raken. Er ontbreekt nog een juridische grondslag om bepaalde gegevens te mogen delen, bijvoorbeeld tussen de gevangenis en de zorg. Dat zijn dingen die wij nodig hebben om mensen op een juiste afdeling te plaatsen en ook te werken aan motivatie bij de persoon om mee te willen werken aan een zorgtraject. En als iemand na een zorgtraject op een wachtlijst voor beschermd wonen komt, maken ook wij ons grote zorgen over waar iemand in de tussentijd belandt.”

Beknelling voorkomen
Peetoom benadrukt: “We moeten, ook als mensen gevaarlijk gedrag laten zien, niet vergeten dat mensen ook kunnen opknappen en oog houden voor wat daarvoor nodig is. Als volledig herstellen nog niet kan, moet er een keten zijn die daarbij helpt. Daar zijn we nog niet. Ook wij vragen daarom aan de minister van Binnenlandse Zaken om verantwoordelijkheid te nemen. Help alle betrokken partijen, van zorg tot gemeente, politie en woningcorporaties, om dit beter te doen. En voorkom daarmee met ons dat mensen bekneld raken in een te ingewikkeld systeem.”

Bron: de Nederlandse ggz

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou!

GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan
19-02-2026 - Ggz-kwintet: bijsturing begroting VWS nodig

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

  • Phitaal vraagt faillissement aan

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio