overzicht

Paracetamol veroorzaakt geen autisme, zoals president Trump zegt

ggzpillenstrippen

Gepubliceerd: 24-09-2025

Afgelopen maandag hield de Amerikaanse president Trump zijn publiek voor dat het gebruik van paracetamol tijdens de zwangerschap het risico op autisme verhoogt. Hij wil daarom het gebruik van de pijnstiller tijdens de zwangerschap inperken.

Wetenschappers uit vrijwel de hele wereld betwisten zijn claim, of betitelen het zelfs als regelrechte onzin. Volgens bijwerkingencentrum Lareb toont onderzoek het verband niet aan. Lareb stelt dat het belangrijk is om pijn en koorts in de zwangerschap goed te behandelen. Paracetamol blijft daarbij het middel van eerste keuze. 

Volgens Lareb is er veel onderzoek gedaan naar de risico’s van het gebruik van paracetamol tijdens de zwangerschap. De uitkomsten van de onderzoeken zijn erg wisselend. In sommige onderzoeken is er een licht verhoogd risico op autisme bij het kind. Maar deze onderzoeken zijn vaak van lage kwaliteit en hebben beperkingen. Zo wordt er bijvoorbeeld niet genoeg rekening gehouden met factoren zoals erfelijkheid. Onderzoeken die hier wel rekening mee houden zien geen verband tussen paracetamol en autisme.  

Hevige pijn en koorts zijn wél een risico tijdens de zwangerschap, aldus Lareb, dat adviseert dit bij voorkeur met paracetamol te behandelen, maar alleen bij klachten en in een zo laag mogelijke dosering die wel werkt. Andere pijnstillers, zoals ibuprofen, diclofenac of naproxen, zijn tijdens de zwangerschap minder veilig dan paracetamol. 

Schadelijke uitspraken

De Nederlandse Vereniging voor Autisme (NVA) vindt de uitspraken schadelijk.”Autisme is een andere manier van zijn, een vorm van neurodiversiteit die verrijkend is voor de mensheid. Of je wel of geen autisme hebt, is in hoge mate erfelijk bepaald.”
Caroline Verkerk, directeur NVA: “Trump is blijkbaar hard op zoek naar factoren die autisme kunnen veroorzaken en naar middelen die autisme zouden kunnen ‘genezen’. De NVA beschouwt autisme niet als een ziekte en het zoeken naar een genezing is in onze ogen dan ook kwalijk en onwenselijk.”

Ook het Europees Geneesmiddelenbureau (European Medicines Agency EMA) verwijst de uitspraken naar het rijk der fabelen, zonder daarbij overigens te verwijzen naar president Trump.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


07-11-2025 - Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan
07-11-2025 - Arkin lanceert Naastenapp
06-11-2025 - Nette mensen hebben meer risico op depressie
05-11-2025 - Stigma staat prikkelarme woningen in de weg
04-11-2025 - Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon
04-11-2025 - Vlaamse Siska De Ruysscher (26) overleden na euthanasie
03-11-2025 - 4,76 miljoen voor Ecosysteem Mentale Gezondheid Midden-IJssel
03-11-2025 - MIND: AI kan nuttig zijn, maar mag geen vervanging zijn voor menselijk contact
30-10-2025 - Ggz zegt ‘stop’ tegen agressie
30-10-2025 - Vernieuwde zorgstandaard Psychische stoornissen en laag IQ
29-10-2025 - Volledig beroepsverbod ggz-verpleegkundige na relatie met cliënt
28-10-2025 - Bijwerkingen van antidepressiva variëren enorm
27-10-2025 - Hup naar de stembus
27-10-2025 - Is er geestelijke gezondheid na het pensioen?
27-10-2025 - GGZ Beveiliging
27-10-2025 - Als de ggz echt evidence based ging werken: de therapeutische relatie als kern
27-10-2025 - Leefstijl in de spreekkamer: klein beginnen, groot verschil
27-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - conclusies
27-10-2025 - Voorbij de boomgrens
27-10-2025 - Milou’s strijd gaat door
27-10-2025 - Meer aandacht nodig voor de mentale gezondheid van meiden
27-10-2025 - Ik wil aangifte doen van een vermissing
27-10-2025 - De bibliotheek
24-10-2025 - GA-Goed-studie naar verbetering dagelijks leven na depressie
24-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - NSC
23-10-2025 - Vidi beurzen voor onderzoek naar mentale gezondheid
21-10-2025 - Heroverwegen antidepressiva bij dwangstoornis kan eerder
21-10-2025 - Depressie is voor een groot deel genetisch bepaald
20-10-2025 - Nieuwe bestuursvoorzitter Mondriaan
20-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - D66
20-10-2025 - Welzijnsraad voor ChatGPT bevat geen suïcidespecialisten

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan

  • Arkin lanceert Naastenapp

  • Nette mensen hebben meer risico op depressie

  • Stigma staat prikkelarme woningen in de weg

  • Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio