overzicht

De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - PVV

door Christiaan Vinkers

Christiaan Vinkers

Gepubliceerd: 22-09-2025

De komende weken bekijkt Christiaan Vinkers, psychiater en professor Stress and Resilience in Psychiatry, verkiezingsprogramma’s op hun plannen voor de geestelijke gezondheidszorg. Neutraal en inhoudelijk: wat staat er wél, wat ontbreekt er en hoe realistisch zijn de voorstellen? Dit keer: PVV.

 

PVV en mentale gezondheid: impliciet en generiek

Bij de PVV valt op dat mentale gezondheid nauwelijks als zelfstandig thema wordt benoemd. De partij legt de nadruk op algemene zorg: lagere eigen risico’s, minder bureaucratie, meer zorgpersoneel en toegankelijkheid van ziekenhuiszorg. Specifieke plannen voor de GGZ of preventie van mentale problemen ontbreken grotendeels.

In de berichtgeving komt soms wel aandacht naar voren voor wachttijden en de wens om de zorg “weer van de patiënt te maken, niet van de managers”. Dat geldt impliciet ook voor de GGZ, maar zonder uitgewerkte maatregelen.

Conclusie: de PVV kiest voor generieke zorgvoorstellen (meer personeel, lagere lasten, minder regels), maar heeft geen expliciete agenda voor de GGZ of mentale gezondheid.

Hieronder heb ik citaten en mijn reflectie verzameld:

Citaten

Lagere lasten in de zorg
“We schaffen het eigen risico in de zorg af en maken zorg weer bereikbaar voor iedereen.” Dit raakt ook de ggz: lagere financiële drempels kunnen de toegang verbeteren. Tegelijk is er geen onderscheid gemaakt tussen somatische zorg en geestelijke gezondheidszorg.

Meer zorgpersoneel, minder bureaucratie
“We willen minder managers en meer handen aan het bed.” Een herkenbare boodschap die indirect ook de ggz raakt. Maar zonder concrete maatregelen over opleidingsplaatsen of werkdrukreductie blijft dit algemeen.

Wachttijden
In enkele interviews en media-uitingen heeft Wilders aangegeven dat wachttijden “onaanvaardbaar” zijn. Er wordt echter niet uitgewerkt hoe dit moet worden opgelost voor de ggz, die juist met de langste wachttijden kampt.

Geen specifieke visie op ggz
Er is tot nu toe geen aparte paragraaf over geestelijke gezondheid, geen voorstellen voor preventie of jeugd, en geen agenda voor samenwerking met arbozorg of onderwijs.

Wat ontbreekt in de visie

Specifieke ggz-maatregelen: geen voorstellen om wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg terug te dringen.

Bekostiging en capaciteit: geen plannen voor structurele financiering van zware ggz of uitbreiding van opleidingsplaatsen.

Jeugd en social media: geen aandacht voor mentale impact van digitalisering of prestatiedruk bij jongeren.

Arbozorg en psychisch verzuim: geen koppeling tussen werk, uitval en mentale gezondheid.

Preventie en demedicaliseren: ontbrekende visie op preventie van mentale klachten of het voorkomen van medicalisering.

Conclusie

De PVV richt zich sterk op generieke zorgmaatregelen zoals afschaffen van het eigen risico, minder bureaucratie en meer zorgpersoneel. Hoewel dit impliciet ook gevolgen heeft voor de ggz, ontbreekt een uitgewerkte visie op mentale gezondheid.

De partij benoemt wachttijden wel als probleem, maar zonder concrete oplossingen voor de ggz. Preventie, jeugd, arbozorg en financiering van complexe zorg blijven buiten beeld. Daarmee blijft het onduidelijk hoe de PVV de structurele problemen van de geestelijke gezondheidszorg denkt op te lossen.

Lees hier het hele PVV-verkiezingsprogramma.

 

-

Christiaan Vinkers over:

Verkiezingsprogramma CDA
Verkiezingsprogramma VVD
Verkiezingsprogramma GroenLinks-PvdA
Verkiezingsprogramma PVV
Verkiezingsprogramma BBB
Verkiezingsprogramma ChristenUnie
Verkiezingsprogramma D66
Verkiezingsprogramma NSC

-

Bron + foto: Christiaan Vinkers op LinkedIn

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

 

Overig nieuws


07-11-2025 - Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan
07-11-2025 - Arkin lanceert Naastenapp
06-11-2025 - Nette mensen hebben meer risico op depressie
05-11-2025 - Stigma staat prikkelarme woningen in de weg
04-11-2025 - Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon
04-11-2025 - Vlaamse Siska De Ruysscher (26) overleden na euthanasie
03-11-2025 - 4,76 miljoen voor Ecosysteem Mentale Gezondheid Midden-IJssel
03-11-2025 - MIND: AI kan nuttig zijn, maar mag geen vervanging zijn voor menselijk contact
30-10-2025 - Ggz zegt ‘stop’ tegen agressie
30-10-2025 - Vernieuwde zorgstandaard Psychische stoornissen en laag IQ
29-10-2025 - Volledig beroepsverbod ggz-verpleegkundige na relatie met cliënt
28-10-2025 - Bijwerkingen van antidepressiva variëren enorm
27-10-2025 - Hup naar de stembus
27-10-2025 - Is er geestelijke gezondheid na het pensioen?
27-10-2025 - GGZ Beveiliging
27-10-2025 - Als de ggz echt evidence based ging werken: de therapeutische relatie als kern
27-10-2025 - Leefstijl in de spreekkamer: klein beginnen, groot verschil
27-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - conclusies
27-10-2025 - Voorbij de boomgrens
27-10-2025 - Milou’s strijd gaat door
27-10-2025 - Meer aandacht nodig voor de mentale gezondheid van meiden
27-10-2025 - Ik wil aangifte doen van een vermissing
27-10-2025 - De bibliotheek
24-10-2025 - GA-Goed-studie naar verbetering dagelijks leven na depressie
24-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - NSC
23-10-2025 - Vidi beurzen voor onderzoek naar mentale gezondheid
21-10-2025 - Heroverwegen antidepressiva bij dwangstoornis kan eerder
21-10-2025 - Depressie is voor een groot deel genetisch bepaald
20-10-2025 - Nieuwe bestuursvoorzitter Mondriaan
20-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - D66
20-10-2025 - Welzijnsraad voor ChatGPT bevat geen suïcidespecialisten

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan

  • Arkin lanceert Naastenapp

  • Nette mensen hebben meer risico op depressie

  • Stigma staat prikkelarme woningen in de weg

  • Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio