overzicht

Sociaal-economische achterstand vergroot risico op eetstoornissen bij jongeren

13 - wetenschap geld

Gepubliceerd: 29-08-2025

Tieners die opgroeien in gezinnen met financiële problemen hebben een aanzienlijk grotere kans om eetstoornissen te ontwikkelen dan hun leeftijdsgenoten uit meer welvarende gezinnen. Dat blijkt uit een recent gepubliceerd grootschalig onderzoek binnen de Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC), uitgevoerd in Engeland.


Schaal van financiële problemen

De ALSPAC-studie volgde meer dan 14.000 kinderen die begin jaren negentig werden geboren in de regio Avon. Voor de huidige analyse werden gegevens van 7.824 deelnemers meegenomen, waarvan ruim de helft jongens was. De onderzoekers keken naar de invloed van sociaal-economische factoren – zoals inkomen, opleiding en beroep van de ouders, financiële problemen en de mate van achterstand in de woonomgeving – op het ontstaan van eetstoornis-gerelateerde symptomen tijdens de adolescentie.

De jongeren werden onderzocht op drie momenten: op 14-, 16- en 18-jarige leeftijd. Daarbij werd gekeken naar verstoord eetgedrag, zorgen over gewicht en lichaamsvorm, en ontevredenheid met het eigen lichaam.

Voor het onderzoek werd een ’schaal van financiële problemen’ gebruikt. De schaal loopt van 0 tot 15 punten, waarbij een hogere score betekent dat een gezin met méér financiële moeilijkheden te maken had. De vragen die de onderzoekers de moeders stelden gingen bijvoorbeeld over:
moeite met het betalen van rekeningen of hypotheek/huur; problemen bij het aanschaffen van basisbenodigdheden zoals eten of kleding of er financiële stress werd ervaren in de eerste jaren na de geboorte van het kind. De scores zijn opgebouwd uit meerdere van dit soort indicatoren. Elk probleem leverde punten op, waardoor een totaalbeeld ontstond van de mate van armoede of economische druk in het gezin.


Belangrijkste bevindingen

Uit de resultaten blijkt dat elk extra punt op de genoemde schaal van financiële problemen leidde tot een 6% hogere kans op verstoord eetgedrag. Ook nam de ontevredenheid met het lichaam toe, evenals de zorgen over gewicht en lichaamsvorm. Daarnaast bleek dat jongeren van wie de ouders alleen een verplichte schoolopleiding hadden gevolgd, bijna twee keer zo vaak last hadden van eetstoornis-symptomen als jongeren met hoogopgeleide ouders.

De cijfers laten ook zien dat eetstoornissen toenemen naarmate jongeren ouder worden: op 14-jarige leeftijd had 7,9% te maken met verstoord eetgedrag, op 16-jarige leeftijd liep dit op tot 15,9%, en op 18 jaar tot 18,9%.


Wegnemen van obstakels zou prioriteit moeten zijn in beleid

Volgens de onderzoekers wijzen de resultaten op een duidelijke link tussen sociaal-economische ongelijkheid en de kans op eetstoornissen. Dit suggereert dat niet alleen persoonlijke en psychologische factoren een rol spelen, maar dat ook de maatschappelijke context zwaar weegt.

Daarbij komt dat jongeren uit achtergestelde milieus vaak meer barrières ervaren in de toegang tot zorg. “Het identificeren en wegnemen van obstakels die voorkomen dat jongeren uit sociaal kwetsbare gezinnen toegang krijgen tot eetstoorniszorg zou een prioriteit moeten zijn voor beleid en onderzoek,” benadrukken de auteurs. Training voor huisartsen en andere eerstelijns zorgverleners kan helpen om eetstoornissen in een vroeg stadium beter te herkennen, zeker bij groepen die nu sneller over het hoofd worden gezien.


Kanttekeningen

Het onderzoek kent enkele beperkingen. Zo viel een deel van de deelnemers uit, met name jongeren uit gezinnen met lage inkomens, wat mogelijk tot vertekening van de resultaten heeft geleid. Ook zouden sommige meetinstrumenten niet gevoelig genoeg zijn geweest om extreme vormen van eetstoornissen, zoals anorexia, volledig in kaart te brengen.
Ook betekent het gegeven dat het onderzoek in Engeland is gedaan, dat de resultaten niet zonder meer toepasbaar zijn op de Nederlandse situatie. 

Conclusie

De studie maakt duidelijk dat jongeren uit sociaal-economisch achtergestelde gezinnen niet alleen vaker symptomen van eetstoornissen vertonen, maar ook moeilijker hun weg vinden naar passende zorg. Het verkleinen van maatschappelijke ongelijkheden zou daarom niet alleen sociale winst opleveren, maar ook bijdragen aan de preventie van eetstoornissen.

Hahn JS, et all: Family Socioeconomic Position and Eating Disorder Symptoms Across Adolescence.
JAMA Netw Open. 2025; 8(8):e2527934. doi:10.1001/

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan
19-02-2026 - Ggz-kwintet: bijsturing begroting VWS nodig

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

  • Phitaal vraagt faillissement aan

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio