overzicht

Drie miljard extra voor jeugdzorg

GGZtotaalGELD

Gepubliceerd: 21-04-2025

Het kabinet maakt tussen 2025 en 2027 drie miljard extra vrij voor jeugdzorg. Daarnaast neemt staatssecretaris Vincent Karremans van Jeugd, Preventie en Sport maatregelen om de ‘houdnaarheid van de zorg’ te verbeteren, te zorgen dat kinderen niet onnodig in de jeugdzorg terechtkomen als hulp elders beter is en niet hoeven verdwalen in een woud van trajecten.

Het Rijk en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maken extra afspraken om de jeugdhulp te verbeteren. Door meer aandacht te geven aan onderliggende problemen in domeinen zoals onderwijs, wonen en bestaanszekerheid, wordt de vraag naar jeugdhulp zoveel mogelijk voorkomen als jeugdhulp toch nodig is en wordt eerst ingezet op informele steun en collectieve basisvoorzieningen in de leefomgeving van het kind, zodat hulp zo licht en nabij mogelijk blijft en zwaardere zorg wordt voorkomen.

Lokale teams
Het jeugdzorgsysteem wordt aangepast zodat lichte hulp niet onbedoeld tot extra vraag leidt en wachttijden voor zwaardere zorg korter worden. Lokale teams spelen hierin een cruciale rol. Tot slot wordt ingezet op het verbeteren van de kwaliteit van jeugdhulp en het beter gebruiken van beschikbare data, zodat kinderen sneller en efficiënter geholpen kunnen worden. Door de jeugdzorg beter houdbaar te maken, hebben gemeenten meer ruimte over om investeringen te doen in belangrijke voorzieningen als zwembaden en bibliotheken, of om deze in stand te houden.

Trajectduur
Kinderen zitten soms onnodig lang in een jeugdhulptraject, terwijl onvoldoende duidelijk is of de zorg echt werkt. Daarom komen er afspraken over de trajectduur bij de start van jeugdhulp. Zodat jeugdzorgprofessionals en gezinnen met elkaar blijven nadenken over de vraag of de zorg optimaal werkt of dat een andere oplossing beter is. Door jongeren doelgerichter te helpen, blijft zorg beschikbaar voor kinderen in kwetsbare situaties die nu te lang op een wachtlijst staan. Dit wordt de komende periode uitgewerkt met professionals, aanbieders en gemeenten. 

Beschikbaar
Iedere jongere die hulp nodig heeft, moet die ook kunnen krijgen. Tegelijkertijd moet de jeugdzorg beschikbaar blijven voor wie het echt nodig heeft. Daarom werkt het kabinet aan een plan om vanaf 2028 een beperkte eigen bijdrage in te voeren voor sommige vormen van jeugdhulp. Het doel is niet om noodzakelijke hulp te ontmoedigen, maar om bewuster te kijken naar welke hulp passend en effectief is.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek
10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Broodnodige andere kijk

    van de redactie
  • Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal

    door Leendert Douma
  • Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is

    door Stienke de Jager
  • Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn

    door Mathijs van Meerkerk
  • dat er iets is

    een gedicht van Josine Schuilenburg

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio