overzicht

Find a cure

redactioneel

songsofalostworld

Gepubliceerd: 18-11-2024

I must fight this sickness, find a cure!

Dat waren de laatste woorden van zanger/gitarist Robert Smith van The Cure op een van hun duisterste platen ooit: het album Pornography uit 1982. Die ‘sickness’ bestond uit allerlei mentale en creatieve worstelingen na het snelle succes van hits als A Forest. Maar de woorden waren ook een reactie op de toestand in de wereld in de vroege jaren tachtig. De atoomdreiging van de Koude Oorlog, de uitzichtloze economische recessie in Engeland en de rest van Europa en de suprematie van neoliberale haviken als Ronald Reagan en Margaret Thatcher. Het was geen vrolijke tijd.

Anno 2024 maken we minstens zulke donkere tijden mee. In een recessie zitten we niet, maar armoede leidt nog steeds tot psychische problemen. En verder? De ruime overwinning van Donald Trump, de angstaanjagende oorlogen in Oekraïne en Israël of de rellen in Amsterdam en de racistische reactie van ons kabinet daarop, denderen hier nog na. En dan is ook nog de wintertijd ingegaan en is het buiten grijs en mistig. De zon breekt niet meer door. We zijn treurig, misselijk en we hebben het koud. We moeten uitkijken dat we niet in een depressie glijden, het bad van de duivel zoals men dat vroeger noemde.

En wat doet Robert Smith? Hij brengt een nieuwe plaat van The Cure uit! De eerste in zestien jaar. Het nieuwe album heet Songs Of A Lost World en daarmee slaat hij de spijker op zijn kop. Die plaat klinkt fantastisch. De oude vos is zijn streken nog niet verleerd. Hij doet ouderwets weer in troost en genezing. Het is precies de pil die we nodig hadden!

... Ik doe hier heerlijk in beeldspraak, maar ik wil daarmee niet voorbijgaan aan de patiënten die écht kampen met een ernstige depressie. Die zijn niet perse gered met muziek. Die hebben behandeling nodig. Maar welke? Veel patiënten hebben schrikbeelden bij elektroconvulsieve therapie (ECT). Toch tonen wetenschappers aan dat die veilig is. En is ECT ook effectief? Zo ja, bij wie dan? Ik vroeg het aan onderzoekster Dore Loef, die daarop promoveert.

Het leidt tot nieuwe inzichten, net als het boek van Jim van Os en Simona Karbouniaris over neurodiversiteit. Dat is – zo schrijft recensent Johan Atsma – een pleidooi om met open blik te kijken naar gedrag dat problemen oplevert voor het individu en/of de omgeving. Kijk, dat vind ik mooi. Als we een cure moeten vinden tegen sickness of tegen wat dan ook, dan moeten we met een open blik beginnen.

The Cure - Songs Of A Lost World (Spotify)

Leendert Douma, hoofdredacteur

 

In dit magazine:

Wanneer is ECT effectief?

Een van de behandelmethoden bij ernstige depressie is elektroconvulsietherapie (ECT). Dan wordt er een kleine stroomstootje in de hersenen gegeven. De behandeling werd vroeger  ook wel elektroshocktherapie genoemd. Dat klinkt gevaarlijk, maar is het niet. ECT blijkt een veilige behandeling. Maar wanneer is het effectief? Een nieuw voorspelmodel helpt antwoord te geven.

Poortwachter met doorzettingsvermogen moet armoe te lijf gaan

De impact van armoede op mentale gezondheid is immens. Uit onderzoek blijkt dat langdurige financiële stress kan leiden tot slaapproblemen, depressie, angst, eetstoornissen, burn-out en zelfs PTSS. ‘Armoedeprofessor’ Tim ’S Jongers draagt een oplossing aan. Hij noemt het De Bijzondere Overheid. Daar krijgt ook de ggz mee te maken. 

De Tinker

Een gedicht van Bert Klopman (met illustratie van Hester van de Grift).

Energieke dagvoorzitter, expertise psyche en gezondheid

(advertentie)

Kopzorgen. Neurodiversiteit begrijpen in 33 vragen

Johan Atsma recenseert Kopzorgen. Neurodiversiteit begrijpen in 33 vragen van Jim van Os en Simona Karbouniaris.

Depressie door de ogen van een 18e eeuwse jonge vrouw

Filmrecensie van Des Teufels Bad.

Vroegtijdig signalering en behandeling van eetstoornissen

(advertentie)

De podcasts

Tips over goede, interessante of misschien wel schurende podcasts in de wereld van de ggz. Deze week: Cruijffiaans denken in de zorg, onderwijs en bestuur en Centrum Seksueel Geweld.

De bibliotheek

Wat is er nieuw? Iedere twee weken brengt GGZ Totaal je op de hoogte van relevante en interessante boeken door, voor of over de ggz. Dit keer: emotieregulatie bij kinderen en adolescenten, de mentale schijf van vijf, ARFID bij kinderen, jongeren en volwassenen, Ouders Komen Van Mars en de vijf pijlers van mentale gezondheid.

 

En verder:

‘Te lang wachten? Dan zonder bijbetaling naar niet-gecontracteerde zorg’

Meeste mentale klachten onder arbeidsmigranten

Sterk door Werk: begeleiding naar werk naast ggz-behandeling

Restitutiepolis verdwijnt volledig

Wishal Sewbalak in bestuur Yulius

Jasper Schetters in raad van bestuur GGZ WNB

Vernieuwde visie op kwaliteit van ggz

176 miljoen beschikbaar voor afbouwen gesloten jeugdzorg

De Nederlandse ggz: verplichte zorg voorkomen waar dat kan

MIND doet oproep aan zorgverzekeraars: laat restitutiepolis niet verdwijnen

GGZ NHN heft aanmeldstop Zilveren Kruis op

Jan Berndsen interim directeur Phrenos

Inspectie heeft grote zorgen over afbouw gesloten jeugdzorg

MIND start petitie tegen eenzame opsluiting in de ggz

ETM PGB onder verscherpt toezicht

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


14-11-2025 - Depressiezorg kan effectiever
13-11-2025 - Jongerentheater voor openheid over mentale gezondheid
12-11-2025 - Pilotopleiding Regionale patiënten- en cliëntenparticipatie
11-11-2025 - Transformatieplan Apeldoorn-Zutphen goedgekeurd
10-11-2025 - Afschuwelijke zaken voorkomen
10-11-2025 - ‘Het lost het probleem niet op als je het systeem, de ouders er niet bij neemt’
10-11-2025 - De laatste twee boeken van Irvin Yalom
10-11-2025 - De pogo in het zwart
10-11-2025 - Opvoedgedrag van ouders staat niet los van emotionele en gedragsproblemen bij kinderen
10-11-2025 - keiyaA heeft haar veerkracht teruggevonden
10-11-2025 - Eetstoornissen: complex en steeds vaker ‘anders’
10-11-2025 - Peace of Mind. De 5 principes van innerlijke vrede
10-11-2025 - De bibliotheek
07-11-2025 - Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan
07-11-2025 - Arkin lanceert Naastenapp
06-11-2025 - Nette mensen hebben meer risico op depressie
05-11-2025 - Stigma staat prikkelarme woningen in de weg
04-11-2025 - Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon
04-11-2025 - Vlaamse Siska De Ruysscher (26) overleden na euthanasie
03-11-2025 - 4,76 miljoen voor Ecosysteem Mentale Gezondheid Midden-IJssel
03-11-2025 - MIND: AI kan nuttig zijn, maar mag geen vervanging zijn voor menselijk contact
30-10-2025 - Ggz zegt ‘stop’ tegen agressie
30-10-2025 - Vernieuwde zorgstandaard Psychische stoornissen en laag IQ
29-10-2025 - Volledig beroepsverbod ggz-verpleegkundige na relatie met cliënt
28-10-2025 - Bijwerkingen van antidepressiva variëren enorm
27-10-2025 - Hup naar de stembus
27-10-2025 - Is er geestelijke gezondheid na het pensioen?
27-10-2025 - GGZ Beveiliging
27-10-2025 - Als de ggz echt evidence based ging werken: de therapeutische relatie als kern
27-10-2025 - Leefstijl in de spreekkamer: klein beginnen, groot verschil
27-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - conclusies

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Depressiezorg kan effectiever

  • Jongerentheater voor openheid over mentale gezondheid

  • Pilotopleiding Regionale patiënten- en cliëntenparticipatie

  • Transformatieplan Apeldoorn-Zutphen goedgekeurd

  • Afschuwelijke zaken voorkomen

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio