overzicht

Eén op de zes kinderen met autisme gaat niet naar school

school

Gepubliceerd: 21-05-2024

Van de kinderen en jongeren van 6 tot en met 18 jaar met autisme gaat 16% niet naar school. Dit blijkt uit een enquête onder de ruim 15.000 leden van de Nederlandse Vereniging voor Autisme (NVA). Er is volgens de NVA snel actie nodig om het aantal thuiszitters met autisme te verminderen, want thuiszitten heeft grote negatieve gevolgen voor de kinderen en hun familie.

Ouders noemen in de enquête een ongeschikte schoolomgeving, een te intensief schoolprogramma en gebrek aan ondersteuning de belangrijkste oorzaken van het thuiszitten. De grootste groep (79%) thuiszitters is tussen 12 en 18 jaar oud.

Mislukt kind

De impact van het thuiszitten is groot, aldus de NVA. “Mijn zoon viel regelmatig huilend in slaap omdat hij het gevoel had dat hij een mislukt kind was,” zegt een ouder in de enquête. Ook voor ouders, broertjes en zusjes van thuiszitters zijn de gevolgen groot. In ruim 60% van de gezinnen is in ieder geval één ouder/verzorger gestopt met werken of minder gaan werken; bij ouders van thuiszitters tot en met 12 jaar is dit zelfs 90%. Veel ouders zijn overbelast en hebben fysieke klachten: “Er is veel spanning in het gezin. Iedereen loopt z’n tenen en is moe,” geeft een ouder aan.

Meer aandacht en geld voor ondersteuning nodig

“Het grote aantal thuiszitters met autisme is zorgelijk”, zegt NVA-directeur Caroline Verkerk. “Ondanks hun talenten worstelen leerlingen met autisme vaak op school. Het is belangrijk dat zij passende ondersteuning krijgen zodat zij niet uitvallen. Er moet met spoed meer aandacht en geld komen voor de ondersteuningsbehoeften van kinderen en jongeren met autisme in het onderwijs, ook bij de lerarenopleidingen. Problemen die kinderen met autisme ervaren door het gebrek aan ondersteuning moeten serieus genomen worden en niet, zoals we van ouders vaak horen, door school worden weggezet als ‘probleemgedrag’.”

Passend onderwijs voor ieder kind

Daarnaast vindt de NVA het belangrijk dat de Tweede Kamer haast maakt met de behandeling van het wetsvoorstel leerrecht. Dit voorstel zorgt ervoor dat alle kinderen onderwijs kunnen krijgen, op school of ergens anders. Ook is het nodig om de fysieke omgeving van scholen toegankelijk te maken voor leerlingen met autisme, bijvoorbeeld door het creëren van voldoende rust- of stilteruimtes.

Voor iets meer dan de helft van de thuiszitters (51%) wordt op dit moment niet gezocht naar een geschikte onderwijsplek; 55% van de thuiszitters gaat langer dan 12 maanden niet naar school.  Hun ontwikkeling staat dus al heel lang stil, met desastreuze gevolgen voor hun toekomst. De NVA wil dat alle thuiszitters in staat worden gesteld om thuis of op een onderwijs-zorgplek in de buurt onderwijs te volgen. Dit geldt ook voor thuiszitters met een vrijstelling van de leerplicht.

Over het onderzoek

Alle uitkomsten van het onderzoek en reacties van ouders zijn te vinden in het NVA-rapport ‘Als iedereen naar school kan behalve jij’.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


14-11-2025 - Depressiezorg kan effectiever
13-11-2025 - Jongerentheater voor openheid over mentale gezondheid
12-11-2025 - Pilotopleiding Regionale patiënten- en cliëntenparticipatie
11-11-2025 - Transformatieplan Apeldoorn-Zutphen goedgekeurd
10-11-2025 - Afschuwelijke zaken voorkomen
10-11-2025 - ‘Het lost het probleem niet op als je het systeem, de ouders er niet bij neemt’
10-11-2025 - De laatste twee boeken van Irvin Yalom
10-11-2025 - De pogo in het zwart
10-11-2025 - Opvoedgedrag van ouders staat niet los van emotionele en gedragsproblemen bij kinderen
10-11-2025 - keiyaA heeft haar veerkracht teruggevonden
10-11-2025 - Eetstoornissen: complex en steeds vaker ‘anders’
10-11-2025 - Peace of Mind. De 5 principes van innerlijke vrede
10-11-2025 - De bibliotheek
07-11-2025 - Rechtbank: 18 jaar cel plus tbs voor neersteken verpleegkundige Mondriaan
07-11-2025 - Arkin lanceert Naastenapp
06-11-2025 - Nette mensen hebben meer risico op depressie
05-11-2025 - Stigma staat prikkelarme woningen in de weg
04-11-2025 - Psychische aandoeningen kosten gemiddeld 5630 euro per persoon
04-11-2025 - Vlaamse Siska De Ruysscher (26) overleden na euthanasie
03-11-2025 - 4,76 miljoen voor Ecosysteem Mentale Gezondheid Midden-IJssel
03-11-2025 - MIND: AI kan nuttig zijn, maar mag geen vervanging zijn voor menselijk contact
30-10-2025 - Ggz zegt ‘stop’ tegen agressie
30-10-2025 - Vernieuwde zorgstandaard Psychische stoornissen en laag IQ
29-10-2025 - Volledig beroepsverbod ggz-verpleegkundige na relatie met cliënt
28-10-2025 - Bijwerkingen van antidepressiva variëren enorm
27-10-2025 - Hup naar de stembus
27-10-2025 - Is er geestelijke gezondheid na het pensioen?
27-10-2025 - GGZ Beveiliging
27-10-2025 - Als de ggz echt evidence based ging werken: de therapeutische relatie als kern
27-10-2025 - Leefstijl in de spreekkamer: klein beginnen, groot verschil
27-10-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - conclusies

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Depressiezorg kan effectiever

  • Jongerentheater voor openheid over mentale gezondheid

  • Pilotopleiding Regionale patiënten- en cliëntenparticipatie

  • Transformatieplan Apeldoorn-Zutphen goedgekeurd

  • Afschuwelijke zaken voorkomen

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio