overzicht

Depressiebehandeling met ketamine verbetert als omstandigheden worden geoptimaliseerd

Gepubliceerd: 14-12-2022

De interesse in het behandelen van patiënten met een ernstige depressie met ketamine is enorm toegenomen. De resultaten zijn veelbelovend, maar er was nog weinig bekend over welke omstandigheden zorgen voor optimale behandelresultaten bij patiënten. UMCG-onderzoeker Joost Breeksema ontdekte dat een goede voorbereiding, uitgebreide psychologische ondersteuning en een behandelsetting waar de patiënt zich comfortabel voelt helpen om betere resultaten te boeken.

Breeksema en collega’s interviewden 17 patiënten, die in het UMCG en PsyQ in Den Haag meededen aan behandeling met orale esketamine voor hardnekkige depressie. Deelnemers hadden zes weken lang tweemaal per week een dosis esketamine onder begeleiding van een professional genomen, en bij goed resultaat mochten mensen het daarna thuis gebruiken. De ervaringen van patiënten liepen uiteen, maar er waren een aantal thema’s die sterk naar voren kwamen. Patiënten vonden de ketamine behandeling over het algemeen een overweldigende ervaring en voelden zich niet altijd goed voorbereid op de sessie. 

Vasthouden of loslaten van de controle  

Uit de interviews met patiënten viel op dat het patiënten moeite kost om de controle los te laten om zich over te geven aan de behandeling. Of ze probeerden juist krampachtig de controle te behouden. Wanneer de patiënten erin slaagden hun weerstand te verminderen, door de ervaring te aanvaarden in plaats van te vermijden, werd deze vaak minder angstig en werd de behandeling ook positiever ervaren. Controle opgeven bleek niet alleen een vereiste voor positieve ervaringen, maar patiënten beschouwden dit ook als een positieve, en soms zinvolle of therapeutische ervaring. 

Angstige ervaringen door slechte voorbereiding 

Het werd lastiger voor patiënten om zich over te geven aan de behandeling omdat ze zich niet altijd goed voorbereid voelden op de sessies, en niet altijd goed op de hoogte waren van de hevigheid van de ervaringen. Dit veroorzaakte soms angstige ervaringen, die hun stemming voor toekomstige sessies (negatief) beïnvloedde. Ook ervaarden ze niet altijd voldoende fysieke en emotionele steun tijdens de sessies van de aanwezige staf.

Professionele begeleiding essentieel voor optimale resultaten ketaminebehandeling 

Een betere voorbereiding vooraf, een behandelsetting waarin patiënten comfortabel zijn en niet gestoord worden, maar ook uitgebreide psychologische ondersteuning tijdens en na de (es)ketaminesessies kunnen patiënten helpen met het loslaten van de controle. De ideale omgeving, zoals beschreven door de patiënten, is een plek die veilig aanvoelt, die warm en comfortabel is, waar ze kunnen liggen en waar ze zich geen zorgen hoeven te maken dat ze door anderen gestoord worden. De verwachting is dat dit uiteindelijk leidt tot een betere kwaliteit van zorg en mogelijk daarmee ook tot betere uitkomsten van de behandeling.

Betere voorlichting en begeleiding van de patiënt bij het UMCG 

Inmiddels is, mede op basis van deze bevindingen, de begeleiding en voorlichting voor patiënten die deelnemen aan esketamine-behandeling aanzienlijk verbeterd. Daarnaast worden therapeuten en verpleegkundigen door het UMCG getraind om betere zorg te kunnen verlenen aan patiënten met een hardnekkige depressie die met ketamine worden behandeld.  

De resultaten van deze studie zijn op 25 november 2022 gepubliceerd in Frontiers

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


29-10-2026 - Nieuwe regels NZa met zorglabels HIC, IHT en wachttijd per locatie
28-10-2026 - Onderhandelingen cao ggz vastgelopen
26-10-2026 - Podcast of parodie?
26-10-2026 - ‘Nog voordat we woorden hadden, waren we er al’
26-10-2026 - Alsof de schaduw er niet was
26-10-2026 - Ethiek in de psychiatrie: wat is goede zorg als waarden botsen?
26-10-2026 - Bus vol ikjes
26-10-2026 - Achter het gordijn, door de ogen van extreme hoogbegaafdheid
26-10-2026 - Ik ben jou. Perspectieven op een verdwenen zelf
26-10-2026 - De podcasts
26-10-2026 - De bibliotheek
22-10-2026 - Prestigieuze financiering voor onderzoeken stemmen horen en stoornissen bij partners
19-10-2026 - NZa: Trend afbouw gesloten jeugdhulp zet door
16-10-2026 - Zelfinzicht bij autisme voor jongeren
15-10-2026 - Green Deal Duurzame Zorg 2027–2030
14-10-2026 - Prijs voor studie naar afbouw antipsychotica
13-10-2026 - NZa voor rechter om wachtlijsten ggz
12-10-2026 - Bestuursvoorzitter Arkin vertrekt
12-10-2026 - Heel leerzaam!
12-10-2026 - ‘Er is altijd een deel in je dat een stap naar buiten kan zetten’
12-10-2026 - Wanneer 'vechtscheiding' het echte verhaal verhult
12-10-2026 - Psychisch en gedragsmatig functioneren in beeld met één meetinstrument
12-10-2026 - Tussen chaos en controle
12-10-2026 - De val
12-10-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
12-10-2026 - Uit je twijfel, de kunst van het kiezen
12-10-2026 - De bibliotheek
09-10-2026 - Wie gaat er schuil achter een psychische diagnose?
09-10-2026 - NVvP steunt Europese innovatie mentale gezondheid
07-10-2026 - Gedwongen ggz weer toegenomen
05-10-2026 - Ggz gaat massaal aan AI, maar niet altijd verstandig

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Nieuwe regels NZa met zorglabels HIC, IHT en wachttijd per locatie

  • Onderhandelingen cao ggz vastgelopen

  • Podcast of parodie?

    van de redactie
  • ‘Nog voordat we woorden hadden, waren we er al’

    Monique Verreijdt spreekt met Saskia Ebus en Stephanie Verhoeven over pre- en perinataal trauma
  • Alsof de schaduw er niet was

    een gedicht van Bert Klopman

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio