overzicht

Ggz-zorg in de huisartsenpraktijk moet vooral huisartsenzorg blijven

Gepubliceerd: 29-11-2022

In de nieuwe visie ‘Huisartsenzorg voor patiënten met psychische problematiek beschrijft de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) de rol van de huisartsenzorg in de zorg voor mensen met psychische klachten en wat er nodig is om deze rol goed te kunnen uitvoeren. De essentie: psychische huisartsenzorg moet bovenal huisartsenzorg blijven, aldus de visie van de LHV. De visie is gezamenlijk ontwikkeld door InEen, LHV, NHG en psyHAG.

Huisartsen en POH’s-ggz verlenen een groot deel van de psychische zorg in Nederland. Deze zorg staat volgens de LHV echter onder druk, onder andere door de toegenomen vraag naar psychische zorg en de afgenomen capaciteit bij ggz-aanbieders. Huisartsen en POH’s-ggz raken overbelast door de zorg voor patiënten met te zware problematiek voor de huisartsenzorg, die niet in de ggz terecht kunnen.

Huisartsen en poh’s-ggz moeten zich kunnen inzetten op waar zij goed in zijn: het verlenen van die psychische zorg die past binnen de huisartsenzorg. Samenwerking met en goed kunnen verwijzen naar de ggz en het sociaal domein zijn hierbij cruciaal.

Psychische huisartsenzorg moet huisartsenzorg blijven

De huisartsenpraktijk is bij uitstek geschikt voor de eerste beoordeling en diagnostiek bij psychische problematiek. Ook de behandeling van milde psychische klachten en eenvoudige veelvoorkomende psychische stoornissen vindt in de huisartsenpraktijk plaats. Overige zorgtaken (zoals de behandeling van complexe problematiek of het bieden van overbruggingszorg bij wachttijden) horen niet thuis in de huisartsenzorg. Huisartsen mogen (en moeten soms) dus nee zeggen tegen oneigenlijke taken om de basis huisartsenzorg te kunnen blijven bieden aan patiënten die in de huisartsenpraktijk behandeld kunnen worden, aldus de gepresenteerde visie.

Meer ondersteuning door Regionale Huisartsen Organisaties

De Regionale Huisartsen Organisaties (RHO’s) kunnen een grotere rol vervullen in de samenwerking tussen huisartsenpraktijken, ggz en sociaal domein. Zo kunnen huisartsen hun RHO vragen om regionaal samenwerkingsafspraken met de ggz-aanbieders te maken, zodat verwijzen en samenwerken beter gaat verlopen. Denk aan afspraken over bereikbaarheid en op- en afschalen van zorg.

Beschikbare ggz voor wie het nodig heeft

De capaciteitsproblemen binnen de ggz hebben gezorgd voor lange wachttijden en soms zelfs ontoegankelijke specialistische zorg. Huisartsen dragen ook bij aan het verminderen van de wachtlijsten, bijvoorbeeld door voorlichting, mogelijkheden voor zelfzorg aan te reiken en patiënten bij sociale problematiek te wijzen op hulp in het sociale domein. De huisartsenzorg kan helpen om psychische problematiek die bij het leven hoort, zoals bijvoorbeeld ongecompliceerde rouw, niet onnodig te medicaliseren.

In de visie staat beschreven wat er nodig is om de zorg voor de patiënt goed te kunnen bieden:
* Meer ggz-capaciteit voor patiënten die wel verwezen worden
* Mogelijkheden voor huisartsen om 24/7 direct overleg te hebben, zeker bij spoed, met de behandelaars in de ggz (analoog aan de somatische zorg)
* Snellere intakes (< 4 weken) en advisering door ggz-aanbieders
* Actieve en snelle overname van hoofdbehandelaarschap door de ggz

Van theorie naar praktijk

De visie beschrijft een toekomstbeeld van de huisartsenzorg voor patiënten met psychische problematiek. Het doel van de landelijke huisartsenorganisaties (InEen, LHV, NHG en psyHAG) is dat dit toekomstbeeld realiteit wordt. De LHV zegt dan ook gezamenlijk te zullen optrekken in het uitwerken en toepassen van deze visie, zowel binnen de huisartsenzorg zelf als in de samenwerking met regionale en landelijke partijen op het gebied van ggz en sociaal domein. Passende financiering vormt hierbij volgens de vereniging een randvoorwaarde voor succes.

Bekijk de visuele samenvatting en lees de gehele visie ‘Huisartsenzorg voor patiënten met psychische problematiek’.

Lees hier eerdere artikelen over ggz-zorg in de huisartsenpraktijk

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


30-04-2026 - Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz
30-04-2026 - Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme
29-04-2026 - Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz
28-04-2026 - Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ
24-04-2026 - Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz
23-04-2026 - Inspecties: Toegang psychische zorg schiet tekort voor asielzoekers
23-04-2026 - ‘Bied nabestaanden na zelfdoding meer openheid’
22-04-2026 - Evelyn Klein Haneveld nieuwe directeur Zorg bij Transfore
22-04-2026 - Handreiking onveiligheid in gezinssituaties
21-04-2026 - Proactieve zorgbemiddeling in ggz
20-04-2026 - Hou DigiD in Nederland
20-04-2026 - Chatbot als jongerentherapeut? Ga erover in gesprek
20-04-2026 - Roetsj
20-04-2026 - Autisme, een biografie
20-04-2026 - Ik, jij, wij. De basis van gezonde hechting in de liefde
20-04-2026 - Dag & Nacht geeft realistisch beeld van psychiatrische ziekenhuisafdeling
20-04-2026 - De bibliotheek
18-04-2026 - Korte, intensieve exposure thuis bij kinderen en jongeren met OCD en angst
17-04-2026 - Marieke Grootendorst directeur Dimence IJssel-Vecht
16-04-2026 - Vernieuwde zorgstandaard Bipolaire stemmingsstoornissen
15-04-2026 - Handreiking over invloed AI-chatbots op mentaal welzijn bij jongeren
14-04-2026 - Handreiking samenwerking volwassenen-ggz en jeugdhulp
13-04-2026 - Hondenondersteuning voor kinderen met autisme breidt uit
10-04-2026 - Leefstijl in de ggz: initiatieven die werken en breder toepasbaar zijn
08-04-2026 - Recht op ggz sleept staat voor de rechter wegens wachtlijsten
08-04-2026 - Ggz aan politiek: help mensen met onbegrepen gedrag
07-04-2026 - Let op lotgenoten en vertel verhalen
07-04-2026 - LEUKK: een initiatief om samen te leren van data binnen de eetstoorniszorg
07-04-2026 - Treat people with kindness
07-04-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
07-04-2026 - Om niet te delen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Vraag subsidie aan voor domeinoverstijgende aanpak ggz

  • Nieuwe handreiking zelfmanagement bij autisme

  • Aanjaagfinanciering voor project wachttijden jeugd-ggz

  • Niels Mulder in bestuur Akwa GGZ

  • Zorginstituut publiceert patiëntervaringen ggz

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio