overzicht

Forse toename van ondernemers en zzp-ers in de ggz

closed

Gepubliceerd: 20-10-2022

Het aantal ondernemers in de geestelijke gezondheidszorg is de afgelopen vijf jaar flink toegenomen. In 2017 stonden bijna 13.000 ondernemers in de geestelijke gezondheidszorg ingeschreven bij Kamer van Koophandel (KvK). Dit jaar zijn het er bijna 17.400. Een toename van 35%. Stans Damen, woordvoerder van de netwerkvereniging De Nederlandse ggz ziet vooral het aantal zzp’ers in de geestelijke gezondheidszorg toenemen. Damen vermoedt dat meer vrijheid, een betere beloning en het makkelijker kunnen managen van werkdruk de voornaamste redenen zijn.

De ggz (met zo’n 102.500 actieve zorgverleners vanaf begin 2022) kampt met grote personeelstekorten. De helft van de ggz-organisaties heeft bijna 5.400 uitstaande vacatures, waarvan de helft moeilijk vervulbaar, zegt de KvK.
Het noodzakelijk aantrekken van (duurdere) ZZP-ers en uitzendkrachten is één van de (vele) oorzaken van de oplopende zorgkosten.

Waarschijnlijk vooral psychologen en psychiaters

Terwijl er veel vacatures zijn in de branche, groeit het aantal zelfstandigen dat binnen deze sectoren aan de slag gaat. Damen zegt tegen de KvK dat bij hen niet bekend is waarom het aantal zelfstandigen groeit. “We kunnen wel redenen bedenken. Het perspectief op meer vrijheid vinden sommigen aantrekkelijk. Anderen zeggen dat ze als zelfstandige meer kunnen verdienen. Weer anderen kiezen voor het ondernemerschap om hun werkdruk beter te kunnen managen, bijvoorbeeld minder diensten in avonden en weekenden.” Damen denkt dat met name psychologen en psychiaters ervoor kiezen om zelfstandige te worden.

De groeiende personeelstekorten, een hoog ziekteverzuim en de inzet van flexkrachten leggen een zware druk op bedrijfsresultaten van de ggz-sector. En niet altijd verloopt dit vlekkeloos omdat zzp’ers zelf bepalen wanneer ze werken. Alleen al de inhuur van flexkrachten kostte de sector vorig jaar 603 miljoen euro.

Meeste ondernemers in geestelijke gezondheidszorg in Noord- en Zuid-Holland

40% van de ondernemers in de geestelijke gezondheidszorg is gevestigd in Noord- en Zuid-Holland. In deze provincies samen zijn 6.936 ondernemers in de geestelijke gezondheidszorg gevestigd. In Zeeland en Flevoland zijn de minste ondernemers in de geestelijke gezondheidszorg gevestigd met respectievelijk 262 en 268 ondernemers.

Kijkend naar het aantal bedrijven dat zich bezighoudt met de geestelijke gezondheidszorg per 100.000 inwoners, tellen de provincies Utrecht en Noord-Holland met respectievelijk 14 en 13 geestelijke zorgverleners per 100.000 inwoners de meeste ondernemingen. Flevoland en Friesland tellen met 6 de minste geestelijke zorgverleners per 100.000 inwoners.

Wachtlijsten

De nasleep van de coronapandemie en de zorgen om hoge inflatie en mogelijke armoede, zijn volgens Damen van grote invloed op de mentale gezondheid van Nederlanders. Het groeiend aantal mensen dat lang moet wachten op hulp, gaat de woordvoerder aan het hart.

“We willen onze deskundigheid meer aan de voorkant gaan inzetten. Want hoe eerder we mensen goed op maat kunnen helpen, hoe groter de kans dat psychische problemen snel kleiner worden of in elk geval niet groter. Zo willen we proberen de wachttijden die er nu zijn, tenminste te gaan stabiliseren. Hopelijk kunnen we de instroom zodanig beperken dat het behapbaar wordt voor onze professionals.”

Bron: Kamer van Koophandel

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


16-03-2026 - Waarborgfonds: matige vooruitzichten in ggz
13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Waarborgfonds: matige vooruitzichten in ggz

  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio