overzicht

Alcoholgebruik bij jongeren en de afname van grijze stof in hersenen

verslaving (3)

Gepubliceerd: 08-12-2021

Uit nieuw onderzoek blijkt dat alcoholgebruik bij jongeren samenhangt met een versnelde afname van de zogeheten grijze stof in de hersenen. Deze stof is belangrijk om bepaalde cognitieve functies zoals aandacht en geheugen optimaal te kunnen uitvoeren. Het onderzoek is uitgevoerd door de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), Universiteit Utrecht, Universiteit Leiden en Vrije Universiteit Amsterdam met steun van de Hersenstichting.

“Uit het onderzoek blijkt dat jongeren die regelmatig alcohol drinken een andere ontwikkeling van de grijze stof hebben, onder andere in het frontale (voorste) deel van de hersenen. Dit hersengebied gebruik je om je te kunnen concentreren, beslissingen maken, impulsbeheerding, het opmerken van fouten en het waarderen van beloningen. De gevonden verschillen in hersenontwikkeling kunnen mogelijk deze cognitieve functies beïnvloeden”, zegt hoofdonderzoeker prof. Hanan el Marroun, verbonden aan Erasmus Universiteit Rotterdam.

Hersenscans van jongeren

Om de effecten op langere termijn te kunnen onderzoeken, gebruikten de onderzoekers data van drie eerder uitgevoerde studies. Bij deze studies werden er door de jaren heen hersenscans van jongere proefpersonen gemaakt. Deelnemers aan de studie waren tussen de 8 en 29 jaar oud. Mede-hoofdonderzoeker prof. Ingmar Franken: “Door jongeren te volgen vanaf een vroege leeftijd, konden we volgen hoe hun hersenen zich ontwikkelden vanaf het moment dat ze alcohol gingen gebruiken. Doordat er data beschikbaar waren van het moment voordat ze alcohol gingen drinken, konden we het effect van alcohol op de hersenen beter in kaart brengen.”

Oorzakelijk verband nog nader onderzoeken

Alhoewel het onderzoek een verband laat zien tussen alcoholgebruik en hersenontwikkeling, is het moeilijk om een oorzakelijk verband vast te stellen. Daarvoor is meer onderzoek nodig. “Wel laat dit onderzoek zien dat we de goede weg zijn ingeslagen met het alcoholbeleid voor jongeren. We hopen dat deze wetenschappelijke gegevens gebruikt worden in de preventie-strategie om zo mogelijke schadelijke gevolgen van alcohol te verminderen.”

Alcohol use and brain morphology in adolescence: A longitudinal study in three different cohorts

Auteurs: Hanan El Marroun | Eduard T. Klapwijk | Martijn Koevoets | Rachel M. Brouwer | Sabine Peters | Dennis van’t Ent | Dorret I. Boomsma| Ryan L. Muetzel| Eveline A. Crone | Hilleke E. Hulshoff Pol | Ingmar H. A. Franken In: European Journal of Neuroscience, vol. 54, September 2021 | DOI: 10.1111/ejn.15411

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


16-03-2026 - Waarborgfonds: matige vooruitzichten in ggz
13-03-2026 - Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen
11-03-2026 - Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?
10-03-2026 - Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca
10-03-2026 - ZonMw beloont innovaties in de ggz
10-03-2026 - Phitaal vraagt faillissement aan
09-03-2026 - Klare taal
09-03-2026 - Muziek als instrument om psychisch lijden bespreekbaar te maken
09-03-2026 - Milo’s wonderlijke reis met de brein trein: een verhaaltje dat je op het goede spoor helpt
09-03-2026 - Het is mooi geweest!
09-03-2026 - Witte veren
09-03-2026 - Loenatik meets Cuckoo’s nest komt niet goed uit de verf
09-03-2026 - Bieke – ABDOMENS
09-03-2026 - Publieksdag Cluster C
09-03-2026 - De bibliotheek
06-03-2026 - Natalie Kramp in bestuur Karakter
04-03-2026 - Betere samenwerking ggz en gehandicaptenzorg
04-03-2026 - Esther Peters in raad van bestuur Mondriaan
03-03-2026 - Inter-Psy eist in kort geding miljoenen van Zilveren Kruis
28-02-2026 - Psychedelisch middel werkt snel bij depressieve klachten
27-02-2026 - Extra tbs-behandelplekken FPC de Kijvelanden
24-02-2026 - GGZ inGeest en Arkin onderzoeken fusie
24-02-2026 - GGZ Phitaal vraagt uitstel van betaling aan
24-02-2026 - Geen geld meer voor transformatieplannen
23-02-2026 - Óf zorg óf defensie zou geen keuze moeten zijn
23-02-2026 - Gehecht aan je therapeut: ‘tuurlijk of taboe?
23-02-2026 - Opgave
23-02-2026 - ADHD bij volwassenen: meer dan drukte en chaos
23-02-2026 - Zwangere Guy: Dansen Op De Vulkaan
23-02-2026 - De bibliotheek
20-02-2026 - Spraakgestuurd rapporteren met AI om druk in ggz tegen te gaan

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Waarborgfonds: matige vooruitzichten in ggz

  • Zeven soorten spanning en hun invloed op aandoeningen

  • Kun je behoefte aan regionale cruciale ggz voorspellen?

  • Zorgstandaard Afbouwen psychofarmaca

  • ZonMw beloont innovaties in de ggz

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio