overzicht

Met legaal online gokken komt ook een preventiefonds voor gokverslaving

verslaving gokken 2

Gepubliceerd: 07-12-2021

Volgens de Wet kansspelen op afstand (KOA), die op 1 april in werking trad, is in Nederland de markt voor online kansspelen legaal, zij het onder voorwaarden. De wet bepaalt onder andere dat er een zogenoemd Verslavingspreventiefonds (Vpf) komt. Het Vpf wordt gefinancierd door een uitbreiding van de kansspelheffing bij de aanbieders van risicovolle kansspelen. Uit die heffing moeten drie dingen worden gefinancierd: anonieme behandeling van kansspelverslaving, onderzoek naar preventie en behandeling van kansspelverslaving en een landelijk loket voor (probleem)spelers en hun naasten.

De anonieme behandeling van kansspelverslaving wordt ingevuld door aan te sluiten bij de bestaande subsidieregeling ‘anonieme e-mental health’, waarbij Zorginstituut Nederland de verantwoordelijkheid draagt.
Het landelijk preventieloket zal worden georganiseerd door Human Assistance Network for Daily Support (HANDS). Spelers en hun omgeving moeten bij het landelijk preventieloket terecht kunnen voor informatie, advies en, indien nodig, doorgeleiding naar zorg in de eigen regio.

ZonMw kreeg in augustus 2020 opdracht een onderzoeksprogramma voor preventie van kansspelverslaving te ontwikkelen.  In opdracht van ZonMw heeft het Trimbos-instituut nu een kennissynthese en onderzoeksagenda opgesteld als sturing op de inhoudelijke invulling van het op te zetten onderzoeksfonds. Het Trimbos-instituut heeft nu een tussenrapportage gepubliceerd: een inventariserende tussenstap op weg naar een onderzoeksfonds.

Aandachtspunten in verder onderzoek zullen (onder andere) zijn:

- Wat betreft de kwetsbare groepen wordt de prioriteit gelegd bij jongeren, mensen met een licht verstandelijke beperking en mensen met een lage sociaaleconomische status (lage SES) in het bijzonder.

- Wat betreft preventie is er veel mogelijk, maar de beschikbaarheid van goed onderzochte, openbare programma’s met een hoge aantoonbare effectiviteit valt tegen.

- Er zijn diverse bewezen behandelingen, therapievormen en interventies die zich richten op het herstel van gokproblemen, uiteenlopend van medicatie tot cognitieve gedragstherapie en mindfulness. De grote open vragen zitten vooral om de interventies heen: de toeleiding naar zorg vanuit aanbieders, de rol van aanbieders bij digitale interventie binnen producten, überhaupt de mogelijkheid om digitaal te behandelen, en de nazorg na behandeling: bijvoorbeeld het herstel van schulden.

- Problematisch gebruik van kansspelen wordt bepaald door meer dan alleen de persoon zelf; productkenmerken en de omgeving van een product spelen mee in het ontstaan van problematisch gedrag. Er wordt gepleit voor onderzoek naar een beter instrument om risico’s van producten in te schatten. Wat betreft de bredere context leven vragen over de rol van reclame en zorgen over agressieve aanmaningen tot deelname. Ook parallel gebruik van alcohol of middelen, naast het gokken, verdient aandacht in onderzoek.

Lees hier het volledige rapport ’Kennissynthese en onderzoeksagenda Kansspelverslaving, gokgerelateerde schade en gokproblematiek’

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg
02-06-2026 - Einde aan vergoeding niet-gecontracteerde zorg
01-06-2026 - Tbs-systeem zit verstopt
29-05-2026 - Rokende studenten hebben vaker mentale problemen
28-05-2026 - Meeste ggz-organisaties voldoen niet aan wettelijke plicht databeveiliging
27-05-2026 - Partijen positief over werkwijze uitstroom uit ggz in Noord-Holland
27-05-2026 - NIP: Tekort opleidingsplaatsen zet zorg onder druk
26-05-2026 - De Nederlandse ggz wil meer woonplekken voor mensen met psychische klachten
22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus
18-05-2026 - Mijn broeders hoeder, naar een gezelschappelijke psychiatrie

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Oranjegekte

    van de redactie
  • Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner

    door Stienke de Jager
  • Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen

    door Mathijs van Meerkerk
  • De helpende hand

    een gedicht en tekening van Annelies Koevoet
  • Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet

    (advertentie)

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio