overzicht

Nostalgisch verlangen

nostalgische stoel def

Gepubliceerd: 13-09-2021

Joël Duba

 

Wat kan ik deze man leren? Deze kwieke vijftiger die met een vrolijk gebaar de voordeur opent. Begeleiding al verwachtend, staat de fluitketel op het kookpitje voor een sterke bak koffie, te pruttelen. Met een soms vileine glimlach, de reactie van de begeleider afwachtend, worden de zoveelste nieuwe aanwinsten in huis getoond, terwijl er ondertussen een koekje of karamel klaargelegd wordt. Ik dank steeds voor de ‘gastvriendelijkheid’, hetgeen een onbewuste, maar gelukkige verspreking is.

Wat kan ik deze man leren? Hij, die zo begaan is met de mensen om hem heen. Zich oprecht zorgen maakt, wanneer een begeleider even ziek is en waar iedereen op zijn of haar verjaardag een mailtje ontvangt met een ‘fotoshop’, vergezeld van een lief bericht. Goedheid gaat ver, maar kent ook grenzen. Die grens ligt bij iedere willekeurige klantenservice in het land. Ik stel mij zo voor, dat er bij KPN een alarm afgaat, wanneer zijn telefoonnummer in beeld verschijnt en er dan in aller haast de meest de-escalerende medewerker opgetrommeld wordt om hem te woord te staan. Onbegrip en onduidelijkheid in deze snelle, geautomatiseerde tijden, zorgen voor kortsluiting in een brein dat ingesteld is op een decennium dat men nog voor een pond suiker naar de kruidenier ging.

Wat kan ik deze man leren? Een man die zoveel meegemaakt heeft in zijn leven. Die kan vertellen hoe het was toen het woord ‘autisme’ nog niet in de boeken stond. Die als klein kind, ver weg, een tijd bij de zusters woonde, een onbegrepen maar gelukkige jeugd kende en kan vertellen hoe het is om je staande te moeten houden op een werkplek zonder regelingen en faciliteiten, om vervolgens steeds maar weer weggesaneerd te worden.

Wat kan ik van een man leren die boordevol verhalen zit? Die archiveren tot kunst verheven heeft. Ieder mailtje, brief en foto wordt gecategoriseerd en op zijn computer opgeslagen. De rapportkaart van de eerste klas wordt moeiteloos tevoorschijn gehaald en als we een nostalgische duik in het verleden nemen, zien we een foto uit een tijd dat sepia nog geen keuzefilter was. Waarbij ‘gezelligheid’ uitgedrukt wordt in, met de familie al rokend rond een met een tapijtje beklede tafel te zitten. Een tijd waarin de mensen nog écht tijd voor elkaar hadden, zo stelt hij.

Wanneer ik ondertussen halverwege mijn dampende kop koffie ben, ga ik er nog eens goed voor zitten, neem nog een karamel en luister naar het verhaal over die keer dat hij de Paus de hand heeft geschud. Ook daar hoort uiteraard een foto bij!

 

Overig nieuws


28-05-2025 - IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!
28-05-2025 - Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen
28-05-2025 - Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis
27-05-2025 - De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’
26-05-2025 - Doorpakken graag!
26-05-2025 - Psychisch én lichamelijk: tijd voor integrale verpleegkunde
26-05-2025 - Ik weet dat je er bent, een integratieve begeleiding bij verslaving en herstel
26-05-2025 - Studies naar psychofarmaca verwaarlozen afkomst, en dat is een probleem
26-05-2025 - Verdriet
26-05-2025 - Een dun streepje toeval, hoe een psychiater mentaal herstelde en jou dat ook gunt
26-05-2025 - De podcasts
26-05-2025 - De bibliotheek
23-05-2025 - Traditionele kunst als therapie: hoe erfgoedkunst kan bijdragen aan mentale gezondheid
22-05-2025 - Aantal zelfdodingen nauwelijks veranderd
21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis
13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel
12-05-2025 - De podcasts
12-05-2025 - De bibliotheek

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • IGJ en NZa: Zet meer tempo op regionale samenwerking!

  • Trienke Stellema nieuwe voorzitter rvt Rivierduinen

  • Mishandeling laat sporen na in het brein van jongeren met gedragsstoornis

  • De Nederlandse ggz: ‘Maak bemoeizorg landelijk beschikbaar’

  • Doorpakken graag!

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio