overzicht

Vijftig miljoen voor vervolg op actieprogramma rond verward gedrag

Jeugdzorg en geld 2

Gepubliceerd: 07-07-2021

De komende jaren wil VWS – samen met landelijke, regionale en lokale partijen – werk blijven maken van hulp en zorg voor mensen met verward of onbegrepen gedrag. Het bieden van zorg aan deze mensen vereist een brede regionale aanpak waarbij ook partijen buiten de (geestelijke) gezondheidszorg worden betrokken. Het afgelopen jaar is hier met succes op ingezet. Zowel de kwetsbare mensen als de maatschappij als geheel plukken daar de vruchten van. Deze aanpak wordt daarom voortgezet. Het ministerie van VWS trekt voor de komende vier jaar 50 miljoen euro uit voor een (vervolg) actieprogramma voor mensen met verward of onbegrepen gedrag. Dat schrijft de Rijksoverheid.

Bij een klein deel van de mensen die verward gedrag vertonen is sprake van ernstig, gevaarlijk of ontwrichtend gedrag. Zij vormen een risico voor zichzelf en hun omgeving. Maar een veel breder deel van deze groep vormt geen gevaar en veroorzaakt ook geen overlast. Zij hebben vooral behoefte aan zorg en ondersteuning. Afgelopen vier jaar is er 80 miljoen euro geïnvesteerd in een actieprogramma gericht op een regionale aanpak. In totaal zijn hiermee meer dan 500 (lokale) initiatieven en projecten mogelijk gemaakt. 

Paul Blokhuis: “Er worden zowel landelijk als lokaal successen behaald bij de hulp en zorg voor personen met onbegrepen gedrag. Mooi om te zien dat we stappen maken zoals een landelijk meldpunt Zorgwekkend Gedrag en goede afspraken over passend vervoer. Maar we zijn er nog niet. Daarom is het goed dat er ook de komende jaren extra geld wordt geïnvesteerd. Deze mensen in een kwetsbare situatie verdienen namelijk onze blijvende aandacht en inzet.”

Dashboard beveiligde bedden

Om de groep mensen die een gevaar vormt voor zichzelf of een ander beter te helpen, is het ‘dashboard beveiligde bedden’ gestart in samenwerking met het ministerie van Justitie en Veiligheid. Met dit dashboard hebben ggz-instellingen snel en actueel inzicht in de vrije plekken die beschikbaar zijn voor iemand die acuut op een beveiligde afdeling moet worden opgenomen. Dit komt de snelheid van passende hulp ten goede. Ook is er een landelijk coördinatiepunt beveiligde bedden ingericht, waar zorgverleners terecht kunnen bij schrijnende casuïstiek. Dankzij het coördinatiepunt kan met hen op zoek gegaan worden naar een oplossing. Tevens kan de coördinator dienen als vraagbaak voor regio’s, bijvoorbeeld wanneer zij vragen hebben over uitvoering van wet- en regelgeving of tegen praktische problemen aanlopen.

Meldpunt Zorgwekkend Gedrag

Het is belangrijk dat we zorgwekkende signalen vroeg in beeld hebben. Zo kunnen we mensen op tijd passende zorg en ondersteuning bieden. Iedereen die zich zorgen maakt over een ander kan een melding doen via het Meldpunt Zorgwekkend Gedrag (0800-1205). Dit meldpunt verbindt mensen die zich zorgen maken over iemand in hun persoonlijke omgeving door met het lokale meldpunt. Het meldpunt adviseert de beller of zorgt ervoor dat er snel de juiste zorg of ondersteuning tot stand komt.

Passend vervoer

Indien iemand hulp nodig heeft, is het van belang dat er snel en passend gehandeld kan worden. Hiervoor kan het noodzakelijk zijn om iemand te vervoeren naar een beoordelings- of behandelingslocatie. Afgelopen jaren zijn er pilots gedaan met vernieuwende vormen van vervoer. Lessen hieruit zijn betrokken bij de uitwerking van het kwaliteitskader ‘Ambulancezorg rondom psychiatrische beoordeling’. Dat is begin dit jaar gepubliceerd. 

De verantwoordelijkheden voor het vervoer zijn verankerd in de Wet ambulancezorgvoorzieningen die per 1 januari 2021 in werking is getreden. Hiermee zijn de Regionale Ambulancevoorzieningen verantwoordelijk voor het vervoer van mensen met verward gedrag. Zo wordt de kwaliteit van het vervoer beter geborgd en versterkt. Daarnaast is dit voorjaar een subsidie opengesteld om Regionale Ambulancevoorzieningen te ondersteunen bij de implementatie.

De komende tijd zal in de regio’s verder worden gewerkt aan het organiseren van dit vervoer. De tot nu toe genomen acties werpen ook vruchten af. Zo meldt de politie dat ze steeds minder vaak personen zelf naar beoordelingslocaties hoeft te vervoeren.

Vervolg actieprogramma

Dit jaar loopt het actieprogramma af. Zowel de Kamer als betrokken partijen en het ministerie willen het programma een vervolg geven. In oktober 2021 start daarom het vervolg van het ZonMw-actieprogramma met een looptijd van vier jaar, waarbij de focus ligt op een brede en domeinoverstijgende aanpak van deze problematiek. Hierbij zullen succesvolle initiatieven uit de huidige aanpak verder worden verspreid en de netwerken die zijn ontstaan worden uitgebreid en versterkt. Hiervoor wordt 50 miljoen euro uitgetrokken. Daarnaast wordt het huidige programma geëvalueerd. De resultaten hiervan zullen in september klaar zijn, waarna deze lessen worden meegenomen in het vervolgprogramma. 

Bron: Rijksoverheid

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

 

Overig nieuws


26-01-2026 - Versterking aanpak van onbegrepen gedrag
23-01-2026 - ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’
22-01-2026 - Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica
20-01-2026 - V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking
19-01-2026 - Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen
16-01-2026 - Kwaliteit van leven lager bij langdurige psychische aandoeningen
14-01-2026 - Intensieve therapie effectiever en goedkoper bij depressie en persoonlijksheidsstoornissen
13-01-2026 - Rol van het lichaam bij traumatherapie
12-01-2026 - Versterkingsagenda VWS: mentale gezondheid versterken en druk op ggz verlagen
09-01-2026 - Subsidie voor de erkenning van interventies in de langdurige ggz
08-01-2026 - Mensen met depressie hebben hoger risico op eerder overlijden
07-01-2026 - GGZ Oost Brabant maakt meerjarenafspraken met zorgverzekeraar
06-01-2026 - Psychiater die euthanasie bespreekbaar maakte overleden
05-01-2026 - Stemmen horen blijft onderbelicht in screening en diagnostiek
30-12-2025 - Wordt je ggz-behandeling volgend jaar nog wel vergoed?
22-12-2025 - Geen ander vak, wel een andere houding
22-12-2025 - Wat de psychiatrie kan leren van tech (over prototypen, MVP’s en nooit klaar zijn)
22-12-2025 - Openhartig over verwerken
22-12-2025 - Butyraat: een schakel tussen darmgezondheid en depressie
22-12-2025 - Marsmuziek
22-12-2025 - Hemelbed
22-12-2025 - Pedofilie in de hulpverlening: durf jij het gesprek aan?
22-12-2025 - Labelen met ADHD en ASS
22-12-2025 - Absurdistisch drama over identiteitswaan en familiedynamiek (en nog veel meer)
22-12-2025 - De bibliotheek
19-12-2025 - Zorgstandaard Daginvulling en participatie verbeterd
18-12-2025 - Mentale gezondheid lhbtqia+ jongvolwassenen slechter dan leeftijdsgenoten
17-12-2025 - Zorgmanifest en e-learning over seksueel grensoverschrijdend gedrag
16-12-2025 - Groep verwarde mensen voor twee jaar behandelen in forensische kliniek
15-12-2025 - Netwerkintake geeft breder beeld bij onbegrepen gedrag
11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Versterking aanpak van onbegrepen gedrag

  • ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’

  • Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica

  • V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking

  • Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio