overzicht

Rijtest voor mensen met autisme voortaan alleen op indicatie

Gepubliceerd: 28-04-2021

Het is niet nodig om alle rijexamenkandidaten met een autismespectrumstoornis (ASS) te verplichten een rijtest te doen. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een advies aan de minister van Infrastructuur en Waterstaat. De raad adviseert de minister om de rijtest alleen te laten afnemen als de verplichte medische keuring daar aanleiding toe geeft.

Op dit moment moeten mensen met de diagnose ASS die voor het eerst een rijbewijs willen aanvragen, eerst medisch gekeurd worden – wat verplicht is volgens Europese regelgeving. Ook moeten alle kandidaten met ASS een rijtest doen bij het CBR. Met de keuring en de rijtest wordt beoordeeld of de kandidaat gegeven zijn of haar medische situatie veilig kan deelnemen aan het verkeer. Als dat zo is, wordt de kandidaat rijgeschikt verklaard en mag hij of zij rijexamen doen.

Medische keuring én rijtest niet altijd nodig

Op verzoek van de minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft de Gezondheidsraad onder andere beoordeeld of een rijtest nodig is voor alle kandidaten met ASS. Het is niet mogelijk om vooraf op grond van type ASS onderscheid te maken tussen kandidaten die waarschijnlijk wel of waarschijnlijk niet rijgeschikt zullen blijken. De mate waarin ASS invloed zal uitoefenen op de rijgeschiktheid moet dus per individu vastgesteld worden. Volgens de Gezondheidsraad is het niet nodig om daarvoor altijd zowel de medische keuring als de rijtest in te zetten.

Uit cijfers van het CBR blijkt dat zo’n driekwart van de kandidaten met ASS na keuring en rijtest rijgeschikt wordt verklaard. Van de kandidaten die ongeschikt blijken of rijgeschikt onder bepaalde voorwaarden, geeft in de meeste gevallen de medische keuring de doorslag, niet de rijtest. De raad adviseert daarom om de verplichte rijtest voor alle rijexamen-kandidaten met ASS te laten vervallen en het CBR de test alleen af te laten nemen als de medische keuring daar aanleiding toe geeft.

Die verplichte medische keuring kan volgens de Gezondheidsraad het best door een psychiater worden uitgevoerd, omdat die het meest deskundig is op het gebied van ASS in relatie tot rijgeschiktheid. Omdat de kwaliteit van de keuringen volgens ervaringsdeskundigen wisselend is, doet de raad de aanbeveling de werkwijze te standaardiseren. Ook wijst de raad erop dat mensen met ASS gebaat kunnen zijn bij een gerichte rijopleiding die is aangepast aan hun behoeften en mogelijkheden.

De publicatie Rijgeschiktheid bij autisme (nr. 2021/20) is te downloaden van www.gezondheidsraad.nl.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg
02-06-2026 - Einde aan vergoeding niet-gecontracteerde zorg
01-06-2026 - Tbs-systeem zit verstopt
29-05-2026 - Rokende studenten hebben vaker mentale problemen
28-05-2026 - Meeste ggz-organisaties voldoen niet aan wettelijke plicht databeveiliging
27-05-2026 - Partijen positief over werkwijze uitstroom uit ggz in Noord-Holland
27-05-2026 - NIP: Tekort opleidingsplaatsen zet zorg onder druk
26-05-2026 - De Nederlandse ggz wil meer woonplekken voor mensen met psychische klachten
22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Website voor professionals over dwingende controle

  • Oranjegekte

    van de redactie
  • Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner

    door Stienke de Jager
  • Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen

    door Mathijs van Meerkerk
  • De helpende hand

    een gedicht en tekening van Annelies Koevoet

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio