overzicht

Over het aanleren van zelfmanagement bij een bipolaire stoornis

Gepubliceerd: 12-01-2021

Silvio van den Heuvel promoveerde gisteren, 11 januari, aan het Radboudumc met een onderzoek over het aanleren van zelfmanagement bij een bipolaire stoornis.

Silvio werkt bij Dimence als onderzoeker bij het Specialistisch Centrum Bipolaire Stoornissen (SCBS). Hij is verpleegkundige sinds 2000, afgestudeerd in de wijsbegeerte en zit vanaf 2011 in een promotietraject. Tot voor kort was hij twaalf jaar werkzaam bij Saxion als docent verpleegkunde, maar hij is in zijn ambitie om onderzoek en onderwijs te koppelen aan praktijk sinds kort werkzaam als verpleegkundige in opleiding tot specialist ggz in het team ontwikkelingsstoornissen in Almelo.
 

Bipolaire stoornis

Een bipolaire stoornis is een ernstige psychiatrische aandoening die gepaard gaat met wisselingen in activiteit en stemming variërend van een manie tot een depressie. In Nederland is ongeveer 1,3% van de bevolking gediagnosticeerd met een bipolaire stoornis. Naast medicamenteuze en psychologische behandeling adviseert de huidige multidisciplinaire richtlijn om patiënten zelfmanagement van een bipolaire stoornis aan te leren om herhaalde episoden te verminderen.
 

Zelfmanagement

Zelfmanagement is een bundel aan niet-medicamenteuze interventies (o.a. monitoring van stemming, vroege signalering, terugvalpreventie en sociaal ritme therapie). Recente studies tonen aan dat deze losse interventies effectief kunnen zijn voor een deel van de patiëntenpopulatie. Maar wat ten grondslag ligt aan deze wisselende uitkomsten en hoe deze interventies geïntegreerd aangeboden kunnen worden, is onbekend.
In dit proefschrift is daarom onderzoek gedaan naar de werkingsmechanismen in het aanleren van zelfmanagement bij een bipolaire stoornis.
 

Onderzoek

Het onderzoek toont aan dat de toegevoegde waarde van stemmingsmonitoring als onderdeel van de behandeling wordt erkend maar het dagelijks toepassen als een aanzienlijke last wordt ervaren. Belemmerende factoren in het gebruik zijn een te vroege introductie voordat de impact van de diagnose is verwerkt en de beperking het instrument te personaliseren. Ook blijkt dat het leerproces naar zelfmanagement van een bipolaire stoornis plaatsvindt in een netwerk.
Een belemmerende factor voor patiënten in dit leerproces is de sluimerende angst voor terugkerende episodes. Voor mantelzorgers is dit het beheersen van de emotionele expressie, het reflecteren op de oorsprong van conflicten, en het leren beperken van hun overbezorgdheid door verantwoordelijkheden te delen met patiënten en professionals.
 

Praktijk

Een samenwerking zoeken in een ondersteunend, lerend netwerk van patiënten, hulpverleners en naasten, is essentieel voor succesvol zelfmanagement van een bipolaire stoornis. De nadruk ligt vooral op vroege signalering, een lerend netwerk en herstel van vertrouwen.

Bron: Persbericht Domence

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijffomulier, Opgeven van je mailadres is voldoende.
Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


26-01-2026 - Versterking aanpak van onbegrepen gedrag
23-01-2026 - ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’
22-01-2026 - Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica
20-01-2026 - V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking
19-01-2026 - Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen
16-01-2026 - Kwaliteit van leven lager bij langdurige psychische aandoeningen
14-01-2026 - Intensieve therapie effectiever en goedkoper bij depressie en persoonlijksheidsstoornissen
13-01-2026 - Rol van het lichaam bij traumatherapie
12-01-2026 - Versterkingsagenda VWS: mentale gezondheid versterken en druk op ggz verlagen
09-01-2026 - Subsidie voor de erkenning van interventies in de langdurige ggz
08-01-2026 - Mensen met depressie hebben hoger risico op eerder overlijden
07-01-2026 - GGZ Oost Brabant maakt meerjarenafspraken met zorgverzekeraar
06-01-2026 - Psychiater die euthanasie bespreekbaar maakte overleden
05-01-2026 - Stemmen horen blijft onderbelicht in screening en diagnostiek
30-12-2025 - Wordt je ggz-behandeling volgend jaar nog wel vergoed?
22-12-2025 - Geen ander vak, wel een andere houding
22-12-2025 - Wat de psychiatrie kan leren van tech (over prototypen, MVP’s en nooit klaar zijn)
22-12-2025 - Openhartig over verwerken
22-12-2025 - Butyraat: een schakel tussen darmgezondheid en depressie
22-12-2025 - Marsmuziek
22-12-2025 - Hemelbed
22-12-2025 - Pedofilie in de hulpverlening: durf jij het gesprek aan?
22-12-2025 - Labelen met ADHD en ASS
22-12-2025 - Absurdistisch drama over identiteitswaan en familiedynamiek (en nog veel meer)
22-12-2025 - De bibliotheek
19-12-2025 - Zorgstandaard Daginvulling en participatie verbeterd
18-12-2025 - Mentale gezondheid lhbtqia+ jongvolwassenen slechter dan leeftijdsgenoten
17-12-2025 - Zorgmanifest en e-learning over seksueel grensoverschrijdend gedrag
16-12-2025 - Groep verwarde mensen voor twee jaar behandelen in forensische kliniek
15-12-2025 - Netwerkintake geeft breder beeld bij onbegrepen gedrag
11-12-2025 - Persoonsgerichte begeleiding om incidenten te voorkomen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Versterking aanpak van onbegrepen gedrag

  • ‘Afkorting NVA hoort bij Nederlandse Vereniging voor Autisme’

  • Hersenstichting en ZonMw onderzoeken therapeutische toepassingen psychedelica

  • V&VN sluit zich aan bij brede ggz-samenwerking

  • Behandeling jongeren met ernstige en langdurige psychische problemen

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio