overzicht

Psychiaters moeten patiënten adviseren om HIV-test af te laten nemen

Onderzoek GGZ

Gepubliceerd: 19-01-2017

Personen die lijden aan een zware depressie, bipolaire stoornis, schizofrenie of een andere psychische aandoening hebben vijftien keer meer kans om besmet te raken met het HIV-virus. Desondanks laat deze groep mensen zich niet vaker testen.

Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek dat is uitgevoerd door UC San Francisco. ”Mensen met een ernstige psychische ziekte stellen zich vaker bloot aan onveiliger gedrag, dat mogelijk kan leiden tot een HIV-infectie”, zegt onderzoeker Christina Mangurian.

”Dit gaat onder meer om onveilige seks met partners die HIV-positief zijn of die zich niet hebben laten testen, en het injecteren van drugs.”

De onderzoekers bekeken voor de studie de medische gegevens van 56.895 inwoners uit Californië. Deze mensen gebruikten één of meerdere soorten medicatie voor de behandeling van een psychische ziekte.

Van deze groep, die door hun gedrag dus meer risico lopen om besmet te raken, had 6,7 procent een HIV-test ondergaan. Dit geldt voor 5,2 procent van de algemene bevolking uit Californië. 

 

Opvallend verschil

De leeftijd van de onderzoeksgroep liep uiteen van 18 tot 67, waarvan 42 procent ouder is dan 48, staat in het onderzoek dat is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Psychiatric Services.

Er was een opvallend verschil in de leeftijdsgroep op te merken: 7,9 procent van de personen onder de 27 had zich laten testen, in vergelijking met 5,1 procent van de personen in de leeftijdscategorie 48 tot 67.

Verder bleek dat meer vrouwen zich lieten testen: 7,7 procent in vergelijking met 5,5 procent bij het mannelijke deel van de onderzochte groep. 10,8 procent van de Afro-Amerikaanse onderzoeksgroep liet zich testen, wat geldt voor zes procent van de blanken en 2,7 procent van de Aziaten. 

Uit eerder onderzoek bleek dat mensen die lijden aan een psychische aandoening gemiddeld 25 jaar eerder overlijden dan een gezond persoon, zegt Mangurian. ”Dit komt vooral door hart- en vaatziekten. Het risico hierop wordt groter door de medicatie, omdat die het risico op overgewicht, diabetes en hoge bloeddruk vergroten. Maar ook HIV en andere besmettelijke ziekten kunnen zorgen voor een vroegtijdig overlijden.”

Volgens de onderzoekers wijzen de onderzoeksresultaten erop dat de psychiaters van de patiënten hen moeten aansporen om een jaarlijkse HIV-test laten afnemen. ”Zodoende kan HIV in het beginstadium worden ontdekt”, zegt Mangurian.

 

Bron: Nu.nl

Overig nieuws


16-06-2026 - Website voor professionals over dwingende controle
15-06-2026 - Oranjegekte
15-06-2026 - Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner
15-06-2026 - Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen
15-06-2026 - De helpende hand
15-06-2026 - Verslaving bij mensen met een LVB: herkennen wat je niet direct ziet
15-06-2026 - Gekkenkennis
15-06-2026 - Probleemkinderen
15-06-2026 - Kan het maken van een fim helpen bij het verwerken van trauma?
15-06-2026 - De bibliotheek
10-06-2026 - Erken, help en compenseer gevolgen voor jongeren ZIKOS
09-06-2026 - “Geef patiënt meer invloed op de contractering”
08-06-2026 - Netwerkzorg implementeren
05-06-2026 - Meer kans op PTSS bij diabetes
04-06-2026 - Onderzoek econometrist: poh-ggz heeft geen positief effect op de zorg
02-06-2026 - Einde aan vergoeding niet-gecontracteerde zorg
01-06-2026 - Tbs-systeem zit verstopt
29-05-2026 - Rokende studenten hebben vaker mentale problemen
28-05-2026 - Meeste ggz-organisaties voldoen niet aan wettelijke plicht databeveiliging
27-05-2026 - Partijen positief over werkwijze uitstroom uit ggz in Noord-Holland
27-05-2026 - NIP: Tekort opleidingsplaatsen zet zorg onder druk
26-05-2026 - De Nederlandse ggz wil meer woonplekken voor mensen met psychische klachten
22-05-2026 - Onderzoek naar rol van ggz-agogen en verpleegkundigen in gebiedsteams
21-05-2026 - Veel mentale klachten op de werkvloer
20-05-2026 - Campagne moet mythen over psychose ontkrachten
19-05-2026 - MIND: data in de ggz moeten extra worden beveiligd
18-05-2026 - Hakken
18-05-2026 - Van vastlopen door autisme naar een passende baan
18-05-2026 - Lekker depressief zijn
18-05-2026 - Het veranderende vrouwenbrein
18-05-2026 - Heus

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Website voor professionals over dwingende controle

  • Oranjegekte

    van de redactie
  • Het verschil tussen een autistische en een narcistische partner

    door Stienke de Jager
  • Ggz moet niet alleen klachten behandelen, maar levens ontwerpen

    door Mathijs van Meerkerk
  • De helpende hand

    een gedicht en tekening van Annelies Koevoet

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio