overzicht

Psychiaters moeten patiënten adviseren om HIV-test af te laten nemen

Onderzoek GGZ

Gepubliceerd: 19-01-2017

Personen die lijden aan een zware depressie, bipolaire stoornis, schizofrenie of een andere psychische aandoening hebben vijftien keer meer kans om besmet te raken met het HIV-virus. Desondanks laat deze groep mensen zich niet vaker testen.

Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek dat is uitgevoerd door UC San Francisco. ”Mensen met een ernstige psychische ziekte stellen zich vaker bloot aan onveiliger gedrag, dat mogelijk kan leiden tot een HIV-infectie”, zegt onderzoeker Christina Mangurian.

”Dit gaat onder meer om onveilige seks met partners die HIV-positief zijn of die zich niet hebben laten testen, en het injecteren van drugs.”

De onderzoekers bekeken voor de studie de medische gegevens van 56.895 inwoners uit Californië. Deze mensen gebruikten één of meerdere soorten medicatie voor de behandeling van een psychische ziekte.

Van deze groep, die door hun gedrag dus meer risico lopen om besmet te raken, had 6,7 procent een HIV-test ondergaan. Dit geldt voor 5,2 procent van de algemene bevolking uit Californië. 

 

Opvallend verschil

De leeftijd van de onderzoeksgroep liep uiteen van 18 tot 67, waarvan 42 procent ouder is dan 48, staat in het onderzoek dat is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Psychiatric Services.

Er was een opvallend verschil in de leeftijdsgroep op te merken: 7,9 procent van de personen onder de 27 had zich laten testen, in vergelijking met 5,1 procent van de personen in de leeftijdscategorie 48 tot 67.

Verder bleek dat meer vrouwen zich lieten testen: 7,7 procent in vergelijking met 5,5 procent bij het mannelijke deel van de onderzochte groep. 10,8 procent van de Afro-Amerikaanse onderzoeksgroep liet zich testen, wat geldt voor zes procent van de blanken en 2,7 procent van de Aziaten. 

Uit eerder onderzoek bleek dat mensen die lijden aan een psychische aandoening gemiddeld 25 jaar eerder overlijden dan een gezond persoon, zegt Mangurian. ”Dit komt vooral door hart- en vaatziekten. Het risico hierop wordt groter door de medicatie, omdat die het risico op overgewicht, diabetes en hoge bloeddruk vergroten. Maar ook HIV en andere besmettelijke ziekten kunnen zorgen voor een vroegtijdig overlijden.”

Volgens de onderzoekers wijzen de onderzoeksresultaten erop dat de psychiaters van de patiënten hen moeten aansporen om een jaarlijkse HIV-test laten afnemen. ”Zodoende kan HIV in het beginstadium worden ontdekt”, zegt Mangurian.

 

Bron: Nu.nl

Overig nieuws


05-10-2026 - Ggz gaat massaal aan AI, maar niet altijd verstandig
05-10-2026 - Kabinet neemt ggz op de schop
02-10-2026 - Onderzoeksagenda voor de ggz
01-10-2026 - MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten
28-09-2026 - Werk en psychische kwetsbaarheid
28-09-2026 - Kwetsbaar op eigen risico
28-09-2026 - Maskeren, camoufleren of compenseren van autisme?
28-09-2026 - Kinderspel
28-09-2026 - Pedofilie: een beladen onderwerp dat vraagt om professionele kennis
28-09-2026 - Een bundel ervaringen, de bipolaire stoornis van verschillende kanten belicht
28-09-2026 - Live online congres: Bij WAISe van Intelligentie
28-09-2026 - Kwetsbaar begin
28-09-2026 - De bibliotheek
25-09-2026 - Sterk door Werk verlengd tot 2030
24-09-2026 - Weinig beweging in cao-onderhandelingen
23-09-2026 - Exposuretherapie voor ouderen bij poh-ggz
22-09-2026 - De Groene GGZ-campagne: ontstressen in natuur
21-09-2026 - Leefstijlinterventie voor kinderen met psychische klachten
18-09-2026 - Eus van Someren ontvangt JJ Groen Prijs 2026
17-09-2026 - Eerste reactie van de Nederlandse ggz op Miljoenennota
16-09-2026 - Handreiking LVB in de ggz
15-09-2026 - Eerste stap naar landelijk dekkend aanbod vroege psychosezorg
14-09-2026 - Broodnodige andere kijk
14-09-2026 - Middelbare mannen praten met voetbal minder moeizaam over mentaal
14-09-2026 - Waarom alcohol bij autisme regelmatig een valkuil is
14-09-2026 - Ik ben alle Mathijsen die mogelijk zijn
14-09-2026 - dat er iets is
14-09-2026 - Eetbuien en gewichtproblematiek
14-09-2026 - Wat psychisch lijden is
14-09-2026 - Deze film maakt psychoses invoelbaar
14-09-2026 - De bibliotheek

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Ggz gaat massaal aan AI, maar niet altijd verstandig

  • Kabinet neemt ggz op de schop

  • Onderzoeksagenda voor de ggz

  • MIND onderzoekt lange en complexe ggz-trajecten

  • Werk en psychische kwetsbaarheid

    van de redactie

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio