overzicht

Akwa GGZ publiceert vernieuwde zorgstandaard Persoonlijkheidsstoornissen

zorgstandaard

Gepubliceerd: 07-03-2025

De zorgstandaard Persoonlijkheidsstoornissen is vernieuwd en in lijn gebracht met de multidisciplinaire richtlijn (MDR) Persoonlijkheidsstoornissen en de zorgstandaard Diagnostiek. Er is ook extra aandacht voor de levensloop.

Dat meldt Akwa GGZ. Een kerngroep van experts heeft de zorgstandaard herzien. Na autorisatie door beroeps-, branche-, patiënten- en naastenverenigingen is een versie voor professionals gepubliceerd op GGZ Standaarden en een patiëntversie op Thuisarts.nl.

Zorgproces

In de vernieuwde zorgstandaard hebben alle fases uit het zorgproces zoals beschreven in de zorgstandaard Diagnostiek een eigen hoofdstuk gekregen: aanmelden, diagnosticeren, indiceren, behandelen, evalueren en afsluiten. “Het in lijn brengen met de zorgstandaard Diagnostiek was best een uitdaging.  Het was een mooi proces om samen te beschrijven wat belangrijk is in welke fase én wat iemand met een persoonlijkheidsstoornis precies verder helpt”, zegt Paul Ulrich, vertegenwoordiger van het patiënt- en naastenperspectief in de kerngroep. De nieuwe indeling maakt de zorgstandaard overzichtelijker en praktischer in gebruik. Paul Ulrich: “Wat we ervaarden is dat bijvoorbeeld voor indiceren de beschikbare kennis nog gering is. Het is moeilijk te achterhalen wat werkt voor welke cliënt. We hebben nu een aantal overwegingen beschreven. In de toekomst zou het mooi zijn als we de vraag ‘Wat werkt, voor wie, in welke situatie en met welk doel?’, beter kunnen beantwoorden.”

AMP

De herziene MDR Persoonlijkheidsstoornissen diende als basis voor de nieuwe versie van de zorgstandaard Persoonlijkheidsstoornissen. De grootste wijziging is dat generalistische zorg én specialistische psychotherapeutische behandelingen kunnen worden ingezet, ook als er sprake is van comorbiditeit. De behandeling wordt dan uitgevoerd vanuit een geïntegreerd zorgplan. Comorbiditeit vormt geen contra-indicatie in de behandeling van een persoonlijkheidsstoornis. “Nieuw is ook de introductie van het Alternatieve model voor persoonlijkheidsstoornissen (AMP) uit deel III van de DSM-5 voor de diagnostiek, en de uitwerking daarvan naar concrete behandeldoelen”, zegt Theo Ingenhoven, psychiater en lid van de kerngroep. “Voor patiënten betekent het AMP een meer gepersonaliseerde, flexibele en minder stigmatiserende benadering van hun persoonlijkheidsproblemen, zodat een meer effectieve behandeling en beter begrip van hun situatie mogelijk is.”

Levensloop

Persoonlijkheidsproblematiek komt voor bij mensen van alle leeftijden. Toch is de betekenis ervan in elke levensfase anders, daarom krijgt levensloop extra aandacht in deze zorgstandaard. bij de diagnose van jongeren is het belangrijk om naar de bredere context zoals familie of omgeving te kijken. Vaak zijn de eigenlijke problemen breder en complexer en kunnen ook betrekking hebben op het systeem waarin ze leven. De herziene zorgstandaard benadrukt dat het tijdig onderkennen en behandelen van een persoonlijkheidsstoornis, ook bij jongeren onder de 18, de prognose sterk kan verbeteren. “Bij jongeren is het goed om open te zijn en geen verhullende taal te gebruiken als je denkt aan een persoonlijkheidsstoornis”, ZEGT Ellen Willemsen, psychiater en lid van de kerngroep. “Ook omdat duidelijkheid aanknopingspunten biedt voor een behandeling. Het is vervolgens van belang om een classificatie te laten vervallen als er op een later moment geen sprake meer is van een persoonlijkheidsstoornis. Een diagnose kan onbedoeld een stigmatiserend effect hebben.” Bij ouderen wordt de diagnose soms pas zichtbaar door veranderende levensomstandigheden, zoals het verlies van een naaste. Vaak spelen meerdere factoren een rol, zowel op sociaal, lichamelijk of cognitief gebied. De herziene zorgstandaard benadrukt dat bij diagnostiek, indiceren en behandelen er rekening dient te worden gehouden met de belastbaarheid van de oudere patiënt.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


21-05-2025 - AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie
20-05-2025 - Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd
20-05-2025 - Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid
19-05-2025 - Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn
16-05-2025 - Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico
14-05-2025 - Nieuwe beschermd wonen locatie voor mensen met eetstoornis
14-05-2025 - Studies naar psychofarmaca verwaarlozen afkomst, en dat is een probleem
13-05-2025 - ‘Middel tegen kaalheid en prostaatklachten kan leiden tot suïcidale gedachten’
13-05-2025 - Petitie 'Stop eenzame opsluiting' aangeboden aan Kamer
12-05-2025 - Familieopstellingen
12-05-2025 - “You’re treating me like an animal!”
12-05-2025 - Gaat kunstmatige intelligentie de therapeut vervangen?
12-05-2025 - Acceptance and Commitment Therapy (ACT)
12-05-2025 - Waal
12-05-2025 - Persoonlijkheidsdiagnostiek, een praktische gids
12-05-2025 - Mijn verloren dochter. Rouw om mijn springlevende oogappel
12-05-2025 - De podcasts
12-05-2025 - De bibliotheek
09-05-2025 - Factsheet autisme en overgang
09-05-2025 - Meer vraag naar patiëntenvertrouwenspersonen
07-05-2025 - Pleidooi voor vaste rol psycholoog in euthanasie bij psychisch lijden
07-05-2025 - Jongeren met mentale gezondheidsproblemen ervaren sociale media anders
06-05-2025 - Bestuur instelling moet opstappen van inspectie
06-05-2025 - Patricia Esveld stopt als bestuurder van Pro Persona
06-05-2025 - MIND heeft zorgen over voorjaarsnota, maar ziet ook lichtpuntjes
05-05-2025 - Hoe hersenactiviteit verandert bij de overgang van vroege naar chronische psychose
02-05-2025 - Betere autismediagnostiek bij mensen met verstandelijke beperking
02-05-2025 - De link tussen slapeloosheid, angst en depressie
02-05-2025 - Probiotica verminderen negatieve gevoelens, maar vervangt geen antidepressiva
01-05-2025 - Aantal jongeren in jeugdbescherming laagst sinds 2015
30-04-2025 - Donkere persoonlijkheden van politici versterken politieke verdeeldheid

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • AI-chatbots missen signalen van bijwerkingen psychiatrische medicatie

  • Mentaal welzijn van jongeren is ietsje verbeterd

  • Oproep MIND aan politiek: kijk naar impact armoede op psychische gezondheid

  • Psychotherapie brengt fysieke veranderingen in hersenen en verlicht chronische pijn

  • Geen schrik, wél minder motivatie: de reactie op een verhoogd Alzheimer-risico

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2025 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio