overzicht

Het verband tussen slechte luchtkwaliteit en geestelijke gezondheid

luchtvervuiling

Gepubliceerd: 31-07-2023

Slechte luchtkwaliteit heeft op veel manieren invloed op de geestelijke gezondheid, zo blijkt uit een nieuwe review van de Universiteit van Oxford, gepubliceerd in het British Journal of Psychiatry.

Onder leiding van professor Kam Bhui aan de afdeling Psychiatrie van de Universiteit van Oxford, analyseerden onderzoekers van het BioAirNet-programma bestaande studies die keken naar de effecten van zowel binnen- als buitenluchtverontreiniging tijdens het hele leven, vanaf de geboorte en zwangerschap tot de adolescentie en volwassenheid.

Ze vonden bewijs dat blootstelling aan luchtvervuiling kan bijdragen of zelfs leiden tot depressie, angst, psychoses en misschien zelfs neurocognitieve stoornissen, zoals dementie. Er waren ook aanwijzingen dat kinderen en adolescenten mogelijk blootgesteld worden aan luchtvervuiling tijdens kritieke fasen in hun geestelijke ontwikkeling, waardoor ze een verhoogd risico lopen op ernstige gevolgen en aanzienlijke toekomstige geestelijke gezondheidsproblemen.

Bijkomende risicofactoren zijn onder meer slechte huisvesting, overbevolking, armoede, een gebrek aan groene ruimtes en individuele sociale en psychologische kwetsbaarheden, zoals gebrek aan toegang tot ondersteuning, verzorgers of veilige ruimtes.

Fijnstof

Volgens professor Bhui zijn luchtvervuiling en geestelijke gezondheid beide belangrijke uitdagingen waar de wereld nu en in de komende jaren mee te maken moet hebben. Dit maakt dit onderzoeksterrein tot een essentiële prioriteit voor de volksgezondheid. ”Onze review toont aan dat er opkomend bewijs is van verbanden tussen slechte luchtkwaliteit en slechte geestelijke gezondheid, evenals verbanden met specifieke psychische stoornissen.”

”In het bijzonder zijn vervuilende luchtpartikels, waaronder bioaerosolen (stofdeeltjes met een biologische oorsprong), hiermee in verband gebracht. Fijnstof maakt deel uit van een complexe reeks omgevingsrisicofactoren, waaronder geografie, deprivatie, biologie en individuele kwetsbaarheden.

”We hebben meer onderzoek nodig om deze causale verbanden te begrijpen en om een aantal andere belangrijke kennishiaten te onderzoeken, zoals de mechanismen waarmee deeltjes en bioaerosolen gezondheidsproblemen kunnen veroorzaken en verergeren. Er is minder onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de binnenlucht en hoe dit van invloed is op de gezondheid, en weinig specifiek onderzoek naar bioaerosolen.

Bhui: ”We hebben betere manieren nodig om blootstelling aan vervuiling te meten en te begrijpen hoe klimaatverandering de luchtvervuiling beïnvloedt. We pleiten ook voor meer longitudinaal onderzoek om de effecten op kinderen en jongeren naarmate ze opgroeien te begrijpen.”

Slechte luchtkwaliteit is al eerder in verband gebracht met een slechtere lichamelijke gezondheid en de ontwikkeling van ziekten, waaronder sommige vormen van kanker, maar tot nu toe is er weinig aandacht besteed aan hoe luchtverontreinigende stoffen ook de geestelijke gezondheid kunnen beïnvloeden.

Volgens Bhui kan het aanpassen van blootstelling aan slechte luchtkwaliteit binnens- en buitenshuis de algehele gezondheid verbeteren. ”Maar gezien de hoge niveaus van ernstige geestesziekten op plaatsen waar luchtvervuiling het grootst is, met name in armere en stedelijke gebieden, en de verbanden tussen bijvoorbeeld kanker en ernstige geestesziekten, kunnen er gemeenschappelijke oorzaken en risicofactoren zijn die begrepen en aangepakt moeten worden.”

Je vindt het hele (Engelstalige) artikel hier

Lees hier meer artikelen over de leefomgeving en geestelijke gezondheid

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Overig nieuws


10-09-2026 - Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM
09-09-2026 - Eline Regeer in bestuur NVvP
09-09-2026 - Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid
08-09-2026 - Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars
07-09-2026 - Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter
04-09-2026 - Bennard Doornbos bijzonder hoogleraar psychische stoornissen
04-09-2026 - Pro Persona fuseert crisisdiensten: geen spoedhulp meer in Ede en Tiel
03-09-2026 - OM moet namen artsen uit euthanasiebrief delen met ouders Milou
03-09-2026 - Organisatie acuut psychiatrische hulpverlening in beeld
02-09-2026 - Antonius opent psychiatrische intensive care
01-09-2026 - GGz Centraal opent behandellocatie voor mensen met lvb
31-08-2026 - Goed gevoel
31-08-2026 - Een bericht dat technisch goed wordt afgehandeld
31-08-2026 - Altijd aanstaan: leven in de overlevingsstand na dwingende controle
31-08-2026 - De onzichtbare knoop: waarom verslaving nooit alleen komt
31-08-2026 - Littekens
31-08-2026 - Rots & Water Wereldwijd, autonomie en verbondenheid
31-08-2026 - Geschiedenis Finse vrouwenpsychiatrie blijkt verrassend actueel
31-08-2026 - Een ontspannen testsituatie moet voorop staan
31-08-2026 - Jim van Os doet het licht uit bij Zomergasten
31-08-2026 - De bibliotheek
29-08-2026 - ‘Excuses jeugdzorg mogen geen eindpunt zijn’
28-08-2026 - Therapie en antidepressiva even effectief bij depressie vrouwen in middelbare leeftijd
28-08-2026 - Inzicht in groepsbehandelingen met Spiegelinformatie ZPM
27-08-2026 - Arbeidsmarkt ggz groeit, maar druk blijft groot
24-08-2026 - Grootste ggz-instellingen maken iets minder rendement
21-08-2026 - Niet autisme, maar omgeving veroorzaakt stress
20-08-2026 - Dashboard Ernstige Psychiatrische Aandoeningen beschikbaar
19-08-2026 - Martine van Dongen-Boomsma bijzonder hoogleraar Mentale ontwikkeling
19-08-2026 - Ouders Milou vragen rechter om namen ondertekenaars euthanasiebrief
17-08-2026 - Vijf ingrepen om zorg voor ernstige psychische aandoeningen te verbeteren

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • bibliotheek
  • congres
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Steun voor strafbaarstelling psychisch geweld, maar niet alleen op basis DSM

  • Eline Regeer in bestuur NVvP

  • Online therapie helpt volwassenen met autisme en slapeloosheid

  • Wachttijd ggz bepaald door zorgplafond: grote verschillen tussen verzekeraars

  • Ggz-consultatie helpt professionals, maar gebruik blijft achter

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW

Copyright 2026 - GGZ Totaal
Inloggen | Ziber Website | Design by PEW Grafisch ontwerpstudio