overzicht

NZa publiceert interne documenten over informatie-uitvraag

bureaucratie

Gepubliceerd: 13-04-2023

De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft naar aanleiding van een verzoek om informatie volgens de Wet open overheid (Woo) diverse interne documenten verstrekt. Dat schrijft de NZa in een persbericht. De documenten gaan over de besluitvorming binnen de NZa rond de informatie-uitvraag in de geestelijke gezondheidszorg in 2018. In dat jaar besloot de NZa om niet langer gedetailleerde informatie over de diagnose op te vragen, maar de informatie te beperken tot het hoofddiagnoseniveau. De documenten zijn terug te lezen op het documentenplatform van de NZa.

Privacy hoog in het vaandel

De NZa heeft op grond van de Wet marktordening gezondheidszorg de wettelijke taak om markttoezicht en marktontwikkeling uit te voeren. Een belangrijke bevoegdheid hierbij is het opvragen van informatie die van belang is voor de uitvoering van die wettelijke taken. In 2018 is geconcludeerd dat de bekostiging in de toekomst niet gebaseerd zou worden op de gedetailleerde informatie uit de DSM-diagnose en dat de gegevens niet meer nodig zouden zijn voor onderhoud van de bekostigingssystematiek. In plaats daarvan is met het veld gewerkt aan een gegevensset die meer zegt over de zorgvraag van de patiënt zoals nu opgevraagd wordt in het kader van het zorgprestatiemodel. De NZa zegt in haar bericht privacy hoog in het vaandel te hebben staan bij het verwerken van persoonsgegevens. Bij informatie-uitvragen stelt de organisatie zich steeds de vraag of het noodzakelijk en proportioneel is. Daarom is toen besloten om de uitvraag te beperken op hoofddiagnoseniveau.

Minimale gegevensuitvraag

Privacy is een onderwerp dat zich voortdurend ontwikkelt. De NZa zegt dat continu in de gaten te houden. Waar nodig worden regels aangepast en bijgestuurd. De afdelingen van de NZa kunnen van mening verschillen over welke gegevens nuttig zijn voor de verschillende werkzaamheden. Uit de gepubliceerde documenten blijkt dat de NZa bij dit soort vraagstukken verschillende gezichtspunten laat meewegen om tot een zorgvuldig besluit te komen. Ook bij het zoeken naar de balans tussen de informatie die we nodig hebben om ons werk te doen en de bescherming van de privacy. De uitkomst is dat de NZa niet meer gegevens opvraagt dan nodig is voor het uitvoeren van onze wettelijke taken. 

Bron: NZa

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vind je dit interessant? Misschien is een abonnement op de gratis nieuwsbrief dan iets voor jou! GGZ Totaal verschijnt tweemaal per maand en behandelt onderwerpen over alles wat met de ggz te maken heeft, onafhankelijk en niet vooringenomen.

Abonneren kan direct via het inschrijfformulier, opgeven van je mailadres is voldoende. Of kijk eerst naar de artikelen in de vorige magazines.

Reageer direct op bovenstaand bericht





Plaats mijn reactie

Overig nieuws


18-09-2025 - Elisa van Ee in bestuur Traumanet
18-09-2025 - Eis: 18 jaar cel plus tbs voor moord op psychiater
17-09-2025 - Meer verschillen dan gedacht tussen mannen en vrouwen met een ernstige psychische aandoening
16-09-2025 - Ggz reageert op Troonrede
16-09-2025 - Geen verschil in denken bij autisme
15-09-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma’s uit - 2
15-09-2025 - Artsen uit zes landen over acceptatie van euthanasie bij dementie
12-09-2025 - Hoe de smartphone het kwetsbare jonge brein ondermijnt
11-09-2025 - Bijna een derde van jongvolwassenen heeft suïcidale gedachten
10-09-2025 - Campagnes voor mentale gezondheid werken niet
10-09-2025 - Zelfcompassie als sleutel bij chronische pijn
09-09-2025 - MIND tekent Aanvullend Zorg en Welzijn Akkoord (AZWA)
06-09-2025 - Alles beter dan pratende hoofden
06-09-2025 - Vroegsignalering van psychose bij adolescenten: Waarom wachten tot het te laat is?
06-09-2025 - Een wereldwijde routekaart naar precisiepsychiatrie
06-09-2025 - De ggz in de verkiezingen: Vinkers pluist partijprogramma's uit
06-09-2025 - Sociale cognitie observeren bij jonge kinderen
06-09-2025 - DE DROOM
06-09-2025 - De meest therapeutische band van de britpop-scene
06-09-2025 - Webinar-serie met Pat Ogden en Hanneke Kalisvaart: Als het lichaam klaagt
06-09-2025 - De bibliotheek
05-09-2025 - Antes opent ggz-unit voor palliatieve zorg
05-09-2025 - NZa: Alle tarieven voor de ggz vastgesteld
05-09-2025 - Binge gaming bij jongeren een groeiend gezondheidsprobleem
04-09-2025 - Matthijs Blankers krijgt bijzondere leerstoel Integrale Verslavingsinterventies
03-09-2025 - Echtparen vertonen opvallend vaak overeenkomsten in psychische aandoeningen
03-09-2025 - Steeds meer jongeren met mentale klachten
02-09-2025 - ‘Betrek jongeren bij ethische richtlijnen voor AI en mentale gezondheid’
01-09-2025 - POH-GGZ Online van start
01-09-2025 - AI antwoordt niet betrouwbaar op suïcidevragen
01-09-2025 - Jeugdtrauma’s laten diepe sporen na, maar vooral chronische pijn en psychische problemen

Laatste nieuws

Tagcloud


  • autisme
  • congres
  • corona
  • depressie
  • gedicht
  • jeugdzorg
  • personalia
  • recensie
  • suicide
  • verslaving

Zoeken in nieuws


Zoek

Contactgegevens

LET OP: GGZ Totaal is geen instelling voor behandeling of begeleiding. Neem daarvoor contact op met de eigen behandelaar of huisarts.
t: -
info@ggztotaal.nl

Deel deze pagina

Neem contact op


Op de hoogte blijven?


Vul uw emailadres in en ontvang gratis ons magazine!

 

 

Disclamer & privacy


Hoe gaan we met jouw gegevens om?

 

Het laatste nieuws


  • Elisa van Ee in bestuur Traumanet

  • Eis: 18 jaar cel plus tbs voor moord op psychiater

  • Meer verschillen dan gedacht tussen mannen en vrouwen met een ernstige psychische aandoening

  • Ggz reageert op Troonrede

  • Geen verschil in denken bij autisme

Zoeken


 

Social media


FacebookTwitterLinkedInInstagram

 

Weesperzijde 10-H   |   1091 EA Amsterdam   |  info@ggztotaal.nl   |   Webdesign PEW